Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 53 | 10 | 86 / 0 | 50 % | 65 | 2 | 0 | 1 | 0 | 280 | 21 | 194 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 9 | 15 | 1 | 33 / 0 | 64 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 90 | 4 | 57 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 8 | 1 | 13 / 0 | 38 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 4 | 31 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 76 | 12 | 132 / 261 | 38 % | 90 | 2 | 0 | 1 | 0 | 416 | 29 | 284 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 72 | 13 | 109 / 0 | 56 % | 88 | 3 | 0 | 2 | 0 | 331 | 21 | 222 | 2 | 0 |
| Pudotuspelit | 15 | 28 | 3 | 57 / 0 | 48 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 179 | 5 | 122 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 11 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 2 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 11 | 2 | 21 / 0 | 57 % | 13 | 0 | 0 | 1 | 0 | 62 | 6 | 41 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 44 | 115 | 18 | 191 / 362 | 47 % | 137 | 4 | 0 | 3 | 0 | 591 | 32 | 400 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 63 | 10 | 96 / 0 | 57 % | 75 | 2 | 0 | 1 | 0 | 273 | 21 | 177 | 4 | 1 |
| Pudotuspelit | 11 | 32 | 6 | 51 / 0 | 57 % | 39 | 1 | 0 | 0 | 0 | 133 | 11 | 82 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 5 | 0 | 6 / 0 | 67 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 0 | 17 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 100 | 16 | 153 / 267 | 60 % | 119 | 3 | 0 | 1 | 0 | 429 | 32 | 276 | 5 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 65 | 4 | 90 / 0 | 45 % | 70 | 1 | 0 | 2 | 0 | 280 | 10 | 190 | 2 | 0 |
| Pudotuspelit | 4 | 9 | 0 | 13 / 0 | 39 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 1 | 18 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 75 | 4 | 104 / 238 | 35 % | 80 | 1 | 0 | 2 | 0 | 315 | 11 | 211 | 2 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 56 | 4 | 76 / 0 | 45 % | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 | 290 | 13 | 214 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 3 | 3 | 1 | 5 / 0 | 25 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 1 | 17 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 60 | 5 | 82 / 194 | 29 % | 65 | 0 | 0 | 0 | 0 | 313 | 14 | 231 | 0 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 44 | 2 | 64 / 0 | 45 % | 47 | 1 | 0 | 1 | 0 | 239 | 11 | 175 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 7 | 12 | 1 | 20 / 0 | 39 % | 13 | 0 | 0 | 1 | 0 | 84 | 5 | 64 | 0 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 57 | 3 | 86 / 196 | 50 % | 61 | 1 | 0 | 2 | 0 | 330 | 16 | 244 | 0 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 15 | 19 | 4 | 44 / 0 | 46 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 131 | 6 | 87 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 12 | 13 | 2 | 30 / 0 | 49 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 96 | 4 | 66 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 27 | 32 | 6 | 74 / 156 | 48 % | 38 | 0 | 0 | 0 | 0 | 227 | 10 | 153 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 44 | 6 | 72 / 0 | 46 % | 52 | 2 | 0 | 0 | 0 | 199 | 11 | 127 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 10 | 11 | 0 | 26 / 0 | 33 % | 11 | 0 | 0 | 1 | 0 | 66 | 2 | 40 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 55 | 6 | 98 / 237 | 39 % | 63 | 2 | 0 | 1 | 0 | 265 | 13 | 167 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 45 | 5 | 65 / 0 | 50 % | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 | 213 | 18 | 148 | 3 | 1 |
| Pudotuspelit | 14 | 21 | 0 | 33 / 0 | 38 % | 21 | 0 | 0 | 1 | 0 | 94 | 5 | 61 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 66 | 5 | 98 / 216 | 44 % | 71 | 0 | 0 | 1 | 0 | 307 | 23 | 209 | 4 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 40 | 5 | 67 / 0 | 41 % | 47 | 2 | 0 | 1 | 0 | 184 | 15 | 117 | 2 | 0 |
| Pudotuspelit | 14 | 21 | 2 | 30 / 0 | 37 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 71 | 4 | 41 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 61 | 7 | 97 / 245 | 39 % | 70 | 2 | 0 | 1 | 0 | 255 | 19 | 158 | 2 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 37 | 6 | 69 / 0 | 45 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 177 | 15 | 108 | 4 | 1 |
| Pudotuspelit | 15 | 19 | 2 | 43 / 0 | 41 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 100 | 7 | 57 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 56 | 8 | 112 / 256 | 43 % | 66 | 2 | 0 | 0 | 0 | 277 | 22 | 165 | 4 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 49 | 3 | 74 / 0 | 47 % | 54 | 2 | 0 | 2 | 0 | 216 | 6 | 142 | 2 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 4 | 0 | 6 / 0 | 35 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 53 | 3 | 80 / 175 | 41 % | 58 | 2 | 0 | 2 | 0 | 232 | 6 | 152 | 2 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 60 | 4 | 83 / 0 | 42 % | 65 | 1 | 0 | 1 | 0 | 253 | 13 | 170 | 3 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 0 | 3 / 0 | 20 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 0 | 15 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 61 | 4 | 86 / 214 | 31 % | 66 | 1 | 0 | 1 | 0 | 271 | 13 | 185 | 3 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 62 | 5 | 92 / 0 | 46 % | 67 | 0 | 0 | 1 | 0 | 274 | 13 | 182 | 2 | 0 |
| Pudotuspelit | 12 | 24 | 2 | 40 / 0 | 40 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 120 | 2 | 80 | 3 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 88 | 7 | 135 / 307 | 48 % | 95 | 0 | 0 | 1 | 0 | 404 | 15 | 269 | 5 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 53 | 6 | 87 / 0 | 52 % | 60 | 1 | 0 | 0 | 0 | 240 | 8 | 154 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 10 | 27 | 1 | 37 / 0 | 48 % | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 107 | 2 | 70 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 80 | 7 | 124 / 246 | 50 % | 88 | 1 | 0 | 0 | 0 | 347 | 10 | 224 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 41 | 3 | 57 / 0 | 40 % | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | 195 | 10 | 138 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 41 | 3 | 57 / 141 | 40 % | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | 195 | 10 | 138 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 20 | 5 | 42 / 0 | 44 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 119 | 15 | 77 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 18 | 20 | 5 | 42 / 95 | 44 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 119 | 15 | 77 | 1 | 2 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...