Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 5 | 1 | 1 | 12 / 0 | 40 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 11 | 15 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 5 | 1 | 1 | 12 / 30 | 40 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 11 | 15 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 0 | 1 | 6 / 0 | 55 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 2 | 10 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 2 | 0 | 1 | 6 / 11 | 55 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 2 | 10 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 14 | 7 | 102 / 0 | 50 % | 23 | 2 | 0 | 0 | 0 | 209 | 61 | 106 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 4 | 1 | 2 | 17 / 0 | 55 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 14 | 9 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 15 | 9 | 119 / 237 | 52 % | 26 | 2 | 0 | 0 | 0 | 235 | 75 | 115 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 7 | 8 | 120 / 0 | 55 % | 15 | 0 | 0 | 1 | 0 | 266 | 67 | 146 | 12 | 10 |
| Yhteensä | 28 | 7 | 8 | 120 / 217 | 55 % | 15 | 0 | 0 | 1 | 0 | 266 | 67 | 146 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 6 | 19 | 166 / 0 | 68 % | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 309 | 106 | 143 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 28 | 6 | 19 | 166 / 246 | 68 % | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 309 | 106 | 143 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 5 | 24 | 158 / 0 | 66 % | 30 | 1 | 0 | 0 | 0 | 317 | 150 | 159 | 11 | 12 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 5 | 24 | 158 / 244 | 33 % | 30 | 1 | 0 | 0 | 0 | 317 | 150 | 159 | 11 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 12 | 28 | 150 / 0 | 62 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 284 | 181 | 134 | 12 | 15 |
| Yhteensä | 29 | 12 | 28 | 150 / 244 | 62 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 284 | 181 | 134 | 12 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 15 | 32 | 175 / 0 | 59 % | 50 | 3 | 0 | 0 | 0 | 292 | 278 | 117 | 7 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 100 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 15 | 33 | 176 / 298 | 79 % | 51 | 3 | 0 | 0 | 0 | 293 | 282 | 117 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 9 | 36 | 138 / 0 | 54 % | 46 | 1 | 0 | 0 | 0 | 239 | 243 | 101 | 6 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 9 | 36 | 140 / 263 | 44 % | 46 | 1 | 0 | 0 | 0 | 241 | 245 | 101 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 22 | 25 | 139 / 0 | 60 % | 51 | 4 | 0 | 0 | 0 | 270 | 162 | 131 | 10 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 6 / 0 | 60 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 4 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 23 | 26 | 145 / 242 | 60 % | 53 | 4 | 0 | 0 | 0 | 280 | 166 | 135 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 6 | 26 | 122 / 0 | 54 % | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 219 | 204 | 97 | 7 | 8 |
| Yhteensä | 26 | 6 | 26 | 122 / 227 | 54 % | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 219 | 204 | 97 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 19 | 34 | 160 / 0 | 61 % | 54 | 1 | 0 | 0 | 0 | 293 | 249 | 133 | 8 | 10 |
| Yhteensä | 26 | 19 | 34 | 160 / 261 | 61 % | 54 | 1 | 0 | 0 | 0 | 293 | 249 | 133 | 8 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 18 | 22 | 119 / 0 | 59 % | 43 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 18 | 22 | 119 / 201 | 59 % | 43 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 16 | 15 | 100 / 0 | 64 % | 34 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 18 | 16 | 15 | 100 / 156 | 64 % | 34 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 11 | 31 | 115 / 0 | 61 % | 45 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 11 | 31 | 115 / 189 | 61 % | 45 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 22 | 23 | 104 / 0 | 57 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 22 | 23 | 104 / 184 | 57 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 11 | 21 | 89 / 0 | 52 % | 33 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 11 | 21 | 89 / 170 | 52 % | 33 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 3 | 19 | 59 / 0 | 42 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 3 | 19 | 59 / 139 | 42 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 12 | 12 | 64 / 0 | 49 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 12 | 12 | 64 / 131 | 49 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...