Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 3 | 10 | 0 | 17 / 0 | 57 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 0 | 14 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 3 | 10 | 0 | 17 / 30 | 57 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 0 | 14 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 45 | 2 | 92 / 0 | 46 % | 48 | 1 | 0 | 1 | 0 | 252 | 7 | 160 | 1 | 0 |
| Putoamispelit | 5 | 11 | 0 | 24 / 0 | 57 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 2 | 38 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 56 | 2 | 116 / 241 | 52 % | 59 | 1 | 0 | 1 | 0 | 314 | 9 | 198 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 35 | 1 | 70 / 0 | 53 % | 37 | 1 | 0 | 1 | 0 | 218 | 5 | 148 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 18 | 35 | 1 | 70 / 132 | 53 % | 37 | 1 | 0 | 1 | 0 | 218 | 5 | 148 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 70 | 1 | 100 / 0 | 47 % | 71 | 0 | 0 | 2 | 0 | 284 | 3 | 184 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 8 | 24 | 0 | 33 / 0 | 51 % | 24 | 0 | 0 | 1 | 0 | 75 | 0 | 42 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 2 | 0 | 3 / 0 | 20 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 96 | 1 | 136 / 295 | 39 % | 97 | 0 | 0 | 3 | 0 | 371 | 3 | 235 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 77 | 8 | 118 / 0 | 46 % | 87 | 2 | 0 | 3 | 1 | 412 | 16 | 294 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 20 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 0 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 78 | 8 | 120 / 268 | 33 % | 88 | 2 | 0 | 3 | 1 | 426 | 16 | 306 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 32 | 106 | 8 | 170 / 0 | 52 % | 117 | 3 | 0 | 3 | 0 | 483 | 17 | 313 | 1 | 2 |
| Halli-SM | 2 | 3 | 0 | 9 / 0 | 60 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 0 | 17 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 109 | 8 | 179 / 345 | 56 % | 120 | 3 | 0 | 3 | 0 | 509 | 17 | 330 | 1 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 31 | 83 | 5 | 145 / 0 | 51 % | 89 | 1 | 0 | 0 | 0 | 433 | 8 | 288 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 5 | 0 | 19 / 0 | 56 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 0 | 29 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 4 | 1 | 6 / 0 | 29 % | 5 | 0 | 0 | 2 | 0 | 24 | 1 | 18 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 92 | 6 | 170 / 342 | 45 % | 99 | 1 | 0 | 2 | 0 | 505 | 9 | 335 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 101 | 9 | 151 / 0 | 55 % | 113 | 3 | 0 | 2 | 0 | 479 | 20 | 328 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 4 | 8 | 0 | 12 / 0 | 38 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 1 | 25 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 8 | 0 | 10 / 0 | 56 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 0 | 18 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 117 | 9 | 173 / 324 | 49 % | 129 | 3 | 0 | 2 | 0 | 544 | 21 | 371 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 83 | 6 | 135 / 0 | 53 % | 92 | 3 | 0 | 4 | 0 | 398 | 14 | 263 | 1 | 1 |
| Putoamispelit | 2 | 5 | 0 | 12 / 0 | 60 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 0 | 14 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 10 | 1 | 17 / 0 | 61 % | 11 | 0 | 0 | 5 | 0 | 50 | 1 | 33 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 98 | 7 | 164 / 302 | 58 % | 108 | 3 | 0 | 9 | 0 | 474 | 15 | 310 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 91 | 8 | 162 / 0 | 55 % | 103 | 4 | 0 | 6 | 0 | 487 | 16 | 325 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 3 | 3 | 0 | 5 / 0 | 18 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 1 | 17 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 7 | 1 | 13 / 0 | 68 % | 8 | 0 | 0 | 1 | 0 | 30 | 1 | 17 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 101 | 9 | 182 / 345 | 52 % | 114 | 4 | 0 | 7 | 0 | 543 | 18 | 361 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 79 | 8 | 123 / 0 | 46 % | 92 | 5 | 0 | 0 | 0 | 348 | 20 | 225 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 3 | 3 | 0 | 6 / 0 | 33 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 0 | 14 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 14 | 0 | 26 / 0 | 54 % | 14 | 0 | 0 | 1 | 0 | 70 | 0 | 44 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 96 | 8 | 155 / 335 | 44 % | 109 | 5 | 0 | 1 | 0 | 438 | 20 | 283 | 0 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 73 | 6 | 100 / 0 | 44 % | 83 | 4 | 0 | 0 | 0 | 359 | 9 | 259 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 12 | 28 | 3 | 46 / 0 | 47 % | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 126 | 5 | 80 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 1 | 6 / 0 | 67 % | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 15 | 1 | 9 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 6 | 1 | 7 / 0 | 33 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 1 | 25 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 42 | 110 | 11 | 159 / 359 | 48 % | 126 | 5 | 0 | 0 | 0 | 532 | 16 | 373 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 8 | 28 | 2 | 40 / 0 | 61 % | 31 | 1 | 0 | 0 | 0 | 104 | 4 | 64 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 12 | 20 | 0 | 45 / 0 | 44 % | 20 | 0 | 0 | 1 | 0 | 127 | 2 | 82 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 20 | 48 | 2 | 85 / 168 | 52 % | 51 | 1 | 0 | 1 | 0 | 231 | 6 | 146 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 58 | 4 | 89 / 0 | 50 % | 62 | 0 | 0 | 1 | 0 | 297 | 7 | 208 | 2 | 0 |
| Pudotuspelit | 11 | 32 | 5 | 56 / 0 | 49 % | 39 | 2 | 0 | 2 | 0 | 161 | 5 | 105 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 90 | 9 | 145 / 292 | 50 % | 101 | 2 | 0 | 3 | 0 | 458 | 12 | 313 | 2 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 70 | 7 | 108 / 0 | 47 % | 82 | 5 | 0 | 1 | 0 | 312 | 15 | 204 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 11 | 22 | 3 | 41 / 0 | 42 % | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 133 | 8 | 92 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 25 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 11 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 93 | 10 | 151 / 337 | 38 % | 110 | 7 | 0 | 1 | 0 | 458 | 23 | 307 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 51 | 5 | 89 / 0 | 46 % | 57 | 1 | 0 | 1 | 0 | 266 | 8 | 177 | 1 | 1 |
| Putoamispelit | 4 | 15 | 0 | 21 / 0 | 54 % | 15 | 0 | 0 | 3 | 1 | 57 | 2 | 36 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 67 | 5 | 112 / 238 | 44 % | 73 | 1 | 0 | 4 | 1 | 332 | 10 | 220 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 70 | 6 | 113 / 0 | 51 % | 79 | 3 | 0 | 0 | 0 | 324 | 11 | 211 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 12 | 29 | 3 | 49 / 0 | 47 % | 34 | 2 | 0 | 1 | 0 | 150 | 7 | 101 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 0 | 4 / 0 | 33 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 102 | 9 | 166 / 337 | 44 % | 116 | 5 | 0 | 1 | 0 | 482 | 18 | 316 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 74 | 9 | 145 / 0 | 51 % | 87 | 4 | 0 | 4 | 0 | 353 | 20 | 208 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 7 | 23 | 0 | 40 / 0 | 53 % | 23 | 0 | 0 | 1 | 0 | 95 | 2 | 55 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 98 | 9 | 187 / 365 | 57 % | 111 | 4 | 0 | 5 | 0 | 452 | 22 | 265 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 70 | 9 | 138 / 0 | 52 % | 84 | 5 | 0 | 0 | 0 | 375 | 22 | 237 | 2 | 1 |
| Putoamispelit | 7 | 24 | 2 | 43 / 0 | 58 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 97 | 6 | 54 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 14 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 95 | 11 | 182 / 346 | 42 % | 112 | 6 | 0 | 0 | 0 | 482 | 28 | 300 | 2 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 62 | 10 | 129 / 0 | 51 % | 73 | 1 | 0 | 1 | 0 | 393 | 15 | 264 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 14 | 33 | 5 | 75 / 0 | 54 % | 40 | 2 | 0 | 0 | 0 | 201 | 7 | 126 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 43 | 95 | 15 | 205 / 395 | 42 % | 113 | 3 | 0 | 1 | 0 | 598 | 22 | 393 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 65 | 10 | 131 / 0 | 57 % | 78 | 3 | 0 | 1 | 0 | 332 | 14 | 201 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 4 | 11 | 0 | 20 / 0 | 57 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 51 | 0 | 31 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 77 | 10 | 154 / 271 | 63 % | 90 | 3 | 0 | 1 | 0 | 387 | 14 | 233 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 35 | 5 | 123 / 0 | 51 % | 41 | 1 | 0 | 3 | 1 | 368 | 11 | 245 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 2 | 0 | 15 / 0 | 63 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 4 | 14 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 37 | 5 | 138 / 265 | 57 % | 43 | 1 | 0 | 3 | 1 | 397 | 15 | 259 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 27 | 3 | 110 / 0 | 52 % | 30 | 0 | 0 | 1 | 0 | 330 | 18 | 220 | 5 | 4 |
| Yhteensä | 27 | 27 | 3 | 110 / 210 | 52 % | 30 | 0 | 0 | 1 | 0 | 330 | 18 | 220 | 5 | 4 |
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Manse PP, Tampere
Manse
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...