Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 0 | 4 | 31 / 0 | 50 % | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 86 | 21 | 55 | 3 | 3 |
| Putoamispelit | 2 | 2 | 1 | 8 / 0 | 44 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 6 | 11 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 20 | 2 | 5 | 39 / 80 | 47 % | 7 | 0 | 0 | 1 | 0 | 105 | 27 | 66 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 5 | 0 | 4 | 10 / 0 | 56 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 29 | 5 | 4 | 3 |
| Halli-SM | 5 | 1 | 4 | 15 / 0 | 54 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 25 | 7 | 4 | 3 |
| Yhteensä | 10 | 1 | 8 | 25 / 46 | 55 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 54 | 12 | 8 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 0 | 8 | 47 / 0 | 47 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 86 | 80 | 39 | 14 | 13 |
| Putoamispelit | 4 | 0 | 2 | 13 / 0 | 77 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 13 | 9 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 4 | 14 / 0 | 67 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 28 | 8 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 0 | 14 | 74 / 139 | 63 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 130 | 121 | 56 | 16 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 3 | 20 | 79 / 0 | 55 % | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 121 | 181 | 42 | 23 | 23 |
| Pudotuspelit | 12 | 2 | 7 | 43 / 0 | 53 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 53 | 82 | 10 | 7 | 8 |
| Yhteensä | 37 | 5 | 27 | 122 / 224 | 54 % | 34 | 2 | 0 | 0 | 0 | 174 | 263 | 52 | 30 | 31 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 9 | 33 | 102 / 0 | 58 % | 43 | 1 | 0 | 0 | 0 | 142 | 242 | 40 | 25 | 27 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 6 | 25 / 0 | 56 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 62 | 15 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 3 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 10 | 0 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 37 | 10 | 41 | 130 / 227 | 55 % | 52 | 1 | 0 | 0 | 0 | 185 | 314 | 55 | 32 | 35 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 3 | 34 | 116 / 0 | 69 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 131 | 280 | 15 | 31 | 33 |
| Pudotuspelit | 14 | 0 | 12 | 53 / 0 | 55 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 58 | 127 | 5 | 14 | 15 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 3 | 46 | 171 / 270 | 58 % | 50 | 1 | 0 | 0 | 0 | 192 | 408 | 21 | 45 | 48 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 0 | 14 | 61 / 0 | 49 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 90 | 130 | 29 | 16 | 16 |
| Pudotuspelit | 12 | 0 | 7 | 45 / 0 | 50 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 47 | 101 | 2 | 10 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 13 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 0 | 21 | 107 / 223 | 37 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 139 | 231 | 32 | 26 | 26 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 0 | 16 | 68 / 0 | 61 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 95 | 133 | 27 | 14 | 13 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 6 | 23 / 0 | 79 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 25 | 47 | 2 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 23 | 1 | 22 | 91 / 140 | 70 % | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 120 | 180 | 29 | 16 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 1 | 32 | 86 / 0 | 66 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 99 | 247 | 13 | 25 | 26 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 21 | 1 | 32 | 88 / 134 | 58 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 101 | 252 | 13 | 26 | 27 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 0 | 29 | 134 / 0 | 73 % | 32 | 3 | 0 | 0 | 0 | 143 | 303 | 9 | 19 | 21 |
| Putoamispelit | 7 | 1 | 10 | 34 / 0 | 63 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 84 | 3 | 9 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 11 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 1 | 40 | 172 / 243 | 68 % | 44 | 3 | 0 | 0 | 0 | 185 | 398 | 13 | 28 | 31 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 0 | 31 | 122 / 0 | 60 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 142 | 288 | 20 | 25 | 24 |
| Pudotuspelit | 14 | 0 | 14 | 47 / 0 | 48 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 49 | 124 | 2 | 6 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 43 | 0 | 45 | 171 / 306 | 47 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 193 | 416 | 22 | 31 | 30 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 7 | 17 | 68 / 0 | 53 % | 26 | 2 | 0 | 0 | 0 | 105 | 127 | 37 | 14 | 14 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 4 | 10 / 0 | 63 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 26 | 1 | 4 | 3 |
| Yhteensä | 27 | 7 | 21 | 78 / 145 | 58 % | 30 | 2 | 0 | 0 | 0 | 116 | 153 | 38 | 18 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 5 | 31 | 115 / 0 | 49 % | 38 | 2 | 0 | 0 | 0 | 157 | 259 | 42 | 38 | 44 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 14 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 26 | 1 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 32 | 5 | 32 | 129 / 255 | 58 % | 39 | 2 | 0 | 0 | 0 | 172 | 285 | 43 | 42 | 48 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 6 | 15 | 65 / 0 | 61 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 110 | 112 | 45 | 20 | 20 |
| Putoamispelit | 5 | 2 | 2 | 10 / 0 | 39 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 16 | 14 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 25 | 8 | 17 | 75 / 133 | 50 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 134 | 128 | 59 | 23 | 23 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 8 | 12 | 68 / 0 | 43 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 138 | 104 | 70 | 27 | 27 |
| Putoamispelit | 6 | 1 | 4 | 16 / 0 | 43 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 31 | 11 | 7 | 8 |
| Yhteensä | 34 | 9 | 16 | 84 / 197 | 43 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 165 | 135 | 81 | 34 | 35 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 10 | 1 | 9 | 34 / 0 | 44 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 | 64 | 36 | 10 | 9 |
| Yhteensä | 10 | 1 | 9 | 34 / 78 | 44 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 | 64 | 36 | 10 | 9 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...