Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 31 | 56 | 0 | 92 / 0 | 37 % | 56 | 0 | 0 | 4 | 0 | 311 | 4 | 219 | 1 | 1 |
| Putoamispelit | 3 | 8 | 0 | 12 / 0 | 55 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | 0 | 31 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 3 | 0 | 7 / 0 | 50 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 1 | 7 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 2 | 0 | 8 / 0 | 57 % | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 18 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 69 | 0 | 119 / 299 | 50 % | 69 | 0 | 0 | 6 | 0 | 386 | 5 | 267 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 54 | 1 | 76 / 0 | 34 % | 55 | 0 | 0 | 2 | 0 | 339 | 3 | 263 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 5 | 4 | 1 | 8 / 0 | 24 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 1 | 21 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 4 | 0 | 5 / 0 | 39 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 0 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 62 | 2 | 89 / 269 | 32 % | 64 | 0 | 0 | 2 | 0 | 385 | 4 | 296 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 8 | 14 | 1 | 26 / 0 | 42 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 6 | 41 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 11 | 1 | 21 / 0 | 43 % | 12 | 0 | 0 | 1 | 0 | 52 | 2 | 31 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 13 | 25 | 2 | 47 / 111 | 42 % | 27 | 0 | 0 | 1 | 0 | 119 | 8 | 72 | 0 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 59 | 10 | 113 / 0 | 50 % | 71 | 2 | 0 | 1 | 0 | 326 | 15 | 213 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 10 | 12 | 0 | 27 / 0 | 39 % | 12 | 0 | 0 | 1 | 0 | 77 | 1 | 50 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 7 | 0 | 21 / 0 | 70 % | 7 | 0 | 0 | 1 | 0 | 47 | 1 | 26 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 44 | 78 | 10 | 161 / 325 | 53 % | 90 | 2 | 0 | 3 | 0 | 450 | 17 | 289 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 61 | 5 | 91 / 0 | 47 % | 67 | 1 | 0 | 5 | 0 | 301 | 6 | 210 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 3 | 0 | 3 / 0 | 27 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 65 | 5 | 96 / 211 | 38 % | 71 | 1 | 0 | 5 | 0 | 320 | 6 | 224 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 65 | 2 | 89 / 0 | 43 % | 67 | 0 | 0 | 2 | 0 | 330 | 2 | 241 | 0 | 0 |
| Putoamispelit | 4 | 15 | 0 | 19 / 0 | 54 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 71 | 0 | 52 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 7 | 1 | 9 / 0 | 64 % | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | 26 | 1 | 17 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 12 | 0 | 15 / 0 | 48 % | 12 | 0 | 0 | 1 | 0 | 48 | 0 | 33 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 99 | 3 | 132 / 287 | 53 % | 103 | 1 | 0 | 3 | 0 | 475 | 3 | 343 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 68 | 1 | 96 / 0 | 46 % | 70 | 1 | 0 | 5 | 0 | 300 | 3 | 204 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 12 | 29 | 2 | 51 / 0 | 46 % | 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 131 | 8 | 80 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 0 | 11 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 3 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 102 | 3 | 153 / 332 | 48 % | 108 | 3 | 0 | 5 | 0 | 457 | 11 | 304 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 74 | 9 | 111 / 0 | 47 % | 88 | 5 | 0 | 2 | 0 | 335 | 15 | 224 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 10 | 20 | 1 | 31 / 0 | 33 % | 22 | 1 | 0 | 3 | 0 | 107 | 2 | 76 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 4 | 2 | 4 / 0 | 50 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 3 | 13 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 98 | 12 | 146 / 339 | 43 % | 116 | 6 | 0 | 5 | 0 | 459 | 20 | 313 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 58 | 1 | 93 / 0 | 44 % | 59 | 0 | 0 | 0 | 0 | 248 | 4 | 155 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 14 | 26 | 0 | 32 / 0 | 33 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 110 | 0 | 78 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 84 | 1 | 125 / 310 | 26 % | 85 | 0 | 0 | 0 | 0 | 358 | 4 | 233 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 51 | 2 | 67 / 0 | 36 % | 53 | 0 | 0 | 5 | 0 | 231 | 6 | 164 | 4 | 2 |
| Pudotuspelit | 12 | 22 | 2 | 35 / 0 | 35 % | 25 | 1 | 0 | 1 | 0 | 103 | 3 | 68 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 74 | 4 | 104 / 290 | 37 % | 79 | 1 | 0 | 6 | 0 | 336 | 9 | 232 | 5 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 48 | 5 | 73 / 0 | 40 % | 54 | 1 | 0 | 0 | 0 | 245 | 7 | 172 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 8 | 1 | 12 / 0 | 46 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 1 | 29 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 56 | 6 | 85 / 209 | 43 % | 63 | 1 | 0 | 0 | 0 | 286 | 8 | 201 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 70 | 7 | 96 / 0 | 44 % | 80 | 3 | 0 | 2 | 0 | 322 | 12 | 226 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 10 | 19 | 0 | 25 / 0 | 37 % | 19 | 0 | 0 | 2 | 0 | 93 | 4 | 68 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 90 | 7 | 123 / 290 | 40 % | 100 | 3 | 0 | 4 | 0 | 425 | 16 | 302 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 79 | 10 | 128 / 0 | 51 % | 92 | 3 | 0 | 4 | 0 | 368 | 18 | 240 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 7 | 10 | 2 | 24 / 0 | 39 % | 13 | 1 | 0 | 0 | 0 | 64 | 4 | 40 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 29 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 90 | 12 | 154 / 318 | 40 % | 106 | 4 | 0 | 4 | 0 | 443 | 22 | 289 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 97 | 13 | 134 / 0 | 50 % | 116 | 6 | 0 | 1 | 0 | 446 | 20 | 312 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 7 | 17 | 0 | 28 / 0 | 35 % | 17 | 0 | 0 | 2 | 0 | 109 | 0 | 81 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 4 | 0 | 6 / 0 | 60 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 0 | 15 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 118 | 13 | 168 / 358 | 48 % | 137 | 6 | 0 | 3 | 0 | 576 | 20 | 408 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 69 | 9 | 109 / 0 | 49 % | 81 | 3 | 0 | 2 | 0 | 326 | 21 | 217 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 5 | 9 | 2 | 14 / 0 | 33 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 5 | 42 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 11 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 78 | 11 | 124 / 273 | 31 % | 92 | 3 | 0 | 2 | 0 | 388 | 26 | 264 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 39 | 4 | 92 / 0 | 44 % | 43 | 0 | 0 | 2 | 0 | 352 | 9 | 260 | 4 | 0 |
| Putoamispelit | 7 | 24 | 5 | 38 / 0 | 52 % | 30 | 1 | 0 | 0 | 0 | 130 | 6 | 92 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 36 | 63 | 9 | 130 / 282 | 48 % | 73 | 1 | 0 | 2 | 0 | 482 | 15 | 352 | 6 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 23 | 2 | 38 / 0 | 58 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 117 | 4 | 79 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 7 | 23 | 2 | 38 / 66 | 58 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 117 | 4 | 79 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 57 | 5 | 99 / 0 | 46 % | 63 | 1 | 0 | 2 | 0 | 315 | 16 | 216 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 57 | 5 | 99 / 217 | 46 % | 63 | 1 | 0 | 2 | 0 | 315 | 16 | 216 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 56 | 5 | 88 / 0 | 48 % | 62 | 1 | 0 | 6 | 0 | 291 | 13 | 203 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 56 | 5 | 88 / 185 | 48 % | 62 | 1 | 0 | 6 | 0 | 291 | 13 | 203 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 24 | 9 | 70 / 0 | 49 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 195 | 30 | 125 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 24 | 24 | 9 | 70 / 142 | 49 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 195 | 30 | 125 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 44 | 7 | 93 / 0 | 48 % | 52 | 1 | 0 | 1 | 0 | 292 | 13 | 203 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 44 | 7 | 93 / 194 | 24 % | 52 | 1 | 0 | 1 | 0 | 295 | 13 | 206 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 13 | 6 | 46 / 0 | 42 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 140 | 29 | 94 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 16 | 13 | 6 | 46 / 109 | 42 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 140 | 29 | 94 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 45 | 15 | 80 / 0 | 58 % | 65 | 5 | 0 | 0 | 0 | 221 | 29 | 141 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 23 | 45 | 15 | 80 / 139 | 58 % | 65 | 5 | 0 | 0 | 0 | 221 | 29 | 141 | 1 | 1 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...