Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 7 | 2 | 7 | 44 / 0 | 71 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 87 | 15 | 43 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 7 | 2 | 7 | 44 / 62 | 71 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 87 | 15 | 43 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 6 | 24 | 148 / 0 | 66 % | 31 | 1 | 0 | 4 | 0 | 342 | 80 | 194 | 2 | 2 |
| Putoamispelit | 5 | 1 | 8 | 30 / 0 | 70 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 79 | 20 | 49 | 0 | 1 |
| Halli-SM | 3 | 1 | 0 | 8 / 0 | 44 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 4 | 15 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 36 | 8 | 32 | 186 / 286 | 60 % | 41 | 1 | 0 | 4 | 0 | 444 | 104 | 258 | 3 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 8 | 21 | 168 / 0 | 72 % | 29 | 0 | 0 | 1 | 0 | 360 | 71 | 192 | 2 | 5 |
| Pudotuspelit | 4 | 1 | 4 | 27 / 0 | 77 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 14 | 21 | 4 | 2 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 3 | 19 / 0 | 70 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 11 | 19 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 9 | 28 | 214 / 297 | 73 % | 37 | 0 | 0 | 1 | 0 | 446 | 96 | 232 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 5 | 26 | 136 / 0 | 65 % | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 341 | 87 | 205 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 14 / 0 | 58 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 5 | 16 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 5 | 27 | 150 / 232 | 62 % | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 371 | 92 | 221 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 9 | 30 | 159 / 0 | 80 % | 40 | 1 | 0 | 0 | 0 | 356 | 75 | 197 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 9 | 41 / 0 | 59 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 116 | 27 | 75 | 5 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 3 | 19 / 0 | 61 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 10 | 31 | 4 | 1 |
| Yhteensä | 42 | 11 | 42 | 222 / 304 | 63 % | 54 | 1 | 0 | 0 | 0 | 528 | 112 | 306 | 15 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 17 | 133 / 0 | 76 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 289 | 63 | 156 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 2 | 51 / 0 | 67 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 104 | 8 | 53 | 2 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 2 | 14 / 0 | 82 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 5 | 19 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 36 | 2 | 21 | 198 / 269 | 75 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 426 | 76 | 228 | 9 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 11 | 11 | 138 / 0 | 73 % | 24 | 2 | 0 | 0 | 0 | 339 | 45 | 201 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 11 | 2 | 8 | 72 / 0 | 81 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 171 | 31 | 99 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 4 / 0 | 80 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 2 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 38 | 14 | 20 | 214 / 282 | 78 % | 36 | 2 | 0 | 0 | 0 | 519 | 78 | 305 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 23 | 145 / 0 | 73 % | 29 | 1 | 0 | 0 | 0 | 332 | 96 | 187 | 7 | 7 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 10 / 0 | 63 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 5 | 12 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 29 | 5 | 23 | 155 / 216 | 68 % | 29 | 1 | 0 | 0 | 0 | 354 | 101 | 199 | 10 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 22 | 121 / 0 | 76 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 285 | 76 | 164 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 9 | 5 | 6 | 48 / 0 | 79 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 131 | 24 | 83 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 7 | 28 | 171 / 224 | 68 % | 36 | 1 | 0 | 0 | 0 | 420 | 100 | 249 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 3 | 18 | 115 / 0 | 78 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 273 | 61 | 158 | 4 | 3 |
| Pudotuspelit | 15 | 0 | 7 | 62 / 0 | 60 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 152 | 37 | 90 | 6 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 3 | 25 | 179 / 255 | 68 % | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 430 | 98 | 251 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 29 | 156 / 0 | 73 % | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 257 | 137 | 101 | 4 | 2 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 6 | 52 / 0 | 78 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 84 | 28 | 32 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 10 / 0 | 77 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 3 | 35 | 218 / 294 | 76 % | 39 | 1 | 0 | 0 | 0 | 355 | 166 | 137 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 2 | 37 | 151 / 0 | 74 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 263 | 125 | 112 | 15 | 13 |
| Pudotuspelit | 17 | 2 | 16 | 89 / 0 | 65 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 173 | 63 | 84 | 5 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 45 | 4 | 53 | 244 / 349 | 68 % | 59 | 2 | 0 | 0 | 0 | 444 | 189 | 200 | 20 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 5 | 31 | 129 / 0 | 67 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 166 | 278 | 37 | 18 | 20 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 11 | 42 / 0 | 74 % | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 49 | 93 | 7 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 32 | 5 | 42 | 171 / 249 | 70 % | 49 | 2 | 0 | 0 | 0 | 215 | 371 | 44 | 20 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 1 | 22 | 101 / 0 | 55 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 204 | 157 | 103 | 13 | 12 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 5 | 21 / 0 | 45 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 25 | 41 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 1 | 27 | 122 / 231 | 50 % | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 266 | 182 | 144 | 15 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 19 | 115 / 0 | 61 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 224 | 128 | 109 | 10 | 11 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 2 | 29 / 0 | 81 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 15 | 16 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 31 | 2 | 21 | 144 / 225 | 71 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 269 | 143 | 125 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 3 | 22 | 158 / 0 | 70 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 317 | 109 | 159 | 10 | 9 |
| Putoamispelit | 7 | 2 | 12 | 38 / 0 | 83 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 82 | 33 | 44 | 7 | 6 |
| Yhteensä | 36 | 5 | 34 | 196 / 271 | 76 % | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 399 | 142 | 203 | 17 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 1 | 38 | 123 / 0 | 71 % | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 226 | 169 | 103 | 14 | 15 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 2 | 5 / 0 | 56 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 19 | 4 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 1 | 40 | 128 / 184 | 42 % | 41 | 0 | 0 | 0 | 0 | 236 | 188 | 108 | 16 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 4 | 14 | 100 / 0 | 54 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 207 | 123 | 107 | 8 | 8 |
| Yhteensä | 28 | 4 | 14 | 100 / 184 | 54 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 207 | 123 | 107 | 8 | 8 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...