Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 0 | 4 | 22 / 0 | 31 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 | 37 | 30 | 8 | 9 |
| Yhteensä | 23 | 0 | 4 | 22 / 72 | 31 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 | 37 | 30 | 8 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 10 | 1 | 1 | 5 / 0 | 26 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 6 | 16 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 15 | 0 | 0 | 9 / 0 | 39 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 8 | 15 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 25 | 1 | 1 | 14 / 42 | 33 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 14 | 31 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 5 | 17 | 84 / 0 | 55 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 118 | 194 | 34 | 26 | 26 |
| Pudotuspelit | 13 | 0 | 8 | 43 / 0 | 52 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 54 | 104 | 11 | 14 | 15 |
| Yhteensä | 40 | 5 | 25 | 127 / 237 | 53 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 172 | 298 | 45 | 40 | 41 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 1 | 12 | 68 / 0 | 56 % | 13 | 0 | 0 | 1 | 0 | 104 | 126 | 36 | 18 | 18 |
| Putoamispelit | 7 | 1 | 2 | 20 / 0 | 57 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 34 | 15 | 4 | 5 |
| Yhteensä | 33 | 2 | 14 | 88 / 157 | 56 % | 16 | 0 | 0 | 1 | 0 | 139 | 160 | 51 | 22 | 23 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 1 | 27 | 95 / 0 | 60 % | 30 | 2 | 0 | 0 | 0 | 142 | 224 | 47 | 30 | 32 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 1 | 9 / 0 | 38 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 22 | 9 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 34 | 1 | 28 | 104 / 182 | 49 % | 31 | 2 | 0 | 0 | 0 | 160 | 246 | 56 | 32 | 34 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 8 | 33 | 84 / 0 | 57 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 148 | 221 | 64 | 27 | 30 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 10 | 32 / 0 | 56 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 91 | 21 | 10 | 10 |
| Yhteensä | 37 | 9 | 43 | 116 / 205 | 56 % | 54 | 2 | 0 | 0 | 0 | 201 | 312 | 85 | 37 | 40 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 0 | 13 | 56 / 0 | 54 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 75 | 163 | 19 | 18 | 19 |
| Pudotuspelit | 11 | 0 | 11 | 26 / 0 | 51 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 77 | 9 | 10 | 11 |
| Yhteensä | 38 | 0 | 24 | 82 / 154 | 53 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 110 | 240 | 28 | 28 | 30 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 1 | 17 | 80 / 0 | 44 % | 21 | 3 | 0 | 0 | 0 | 106 | 153 | 26 | 20 | 22 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 5 | 29 / 0 | 62 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | 52 | 14 | 14 | 14 |
| Yhteensä | 35 | 2 | 22 | 109 / 229 | 53 % | 27 | 3 | 0 | 0 | 0 | 149 | 205 | 40 | 34 | 36 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 5 | 22 | 91 / 0 | 46 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 152 | 162 | 61 | 16 | 16 |
| Yhteensä | 28 | 5 | 22 | 91 / 197 | 46 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 152 | 162 | 61 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 2 | 30 | 106 / 0 | 52 % | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 163 | 234 | 57 | 19 | 18 |
| Yhteensä | 27 | 2 | 30 | 106 / 205 | 52 % | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 163 | 234 | 57 | 19 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 7 | 22 | 68 / 0 | 40 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 | 136 | 83 | 19 | 19 |
| Yhteensä | 29 | 7 | 22 | 68 / 170 | 40 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 | 136 | 83 | 19 | 19 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 0 | 19 | 110 / 0 | 54 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 198 | 170 | 88 | 14 | 13 |
| Yhteensä | 26 | 0 | 19 | 110 / 204 | 54 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 198 | 170 | 88 | 14 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 6 | 33 | 176 / 0 | 64 % | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 351 | 224 | 175 | 16 | 16 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 6 | 34 | 180 / 285 | 57 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 356 | 233 | 176 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 12 | 1 | 7 | 27 / 0 | 40 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 70 | 17 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 12 | 1 | 7 | 27 / 67 | 40 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 70 | 17 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 0 | 5 | 18 / 0 | 42 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 53 | 8 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 18 | 0 | 5 | 18 / 43 | 42 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 53 | 8 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 1 | 0 / 0 | 0 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 1 | 0 / 1 | 0 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 13 | 2 | 9 | 35 / 0 | 48 % | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 77 | 53 | 42 | 11 | 11 |
| Yhteensä | 13 | 2 | 9 | 35 / 73 | 48 % | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 77 | 53 | 42 | 11 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 1 / 3 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...