Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 62 | 4 | 110 / 0 | 54 % | 67 | 1 | 0 | 2 | 0 | 331 | 25 | 221 | 4 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 17 | 5 | 40 / 0 | 51 % | 24 | 2 | 0 | 0 | 0 | 114 | 16 | 74 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 2 / 0 | 25 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 11 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 80 | 10 | 152 / 290 | 43 % | 93 | 3 | 0 | 2 | 0 | 458 | 42 | 306 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 46 | 12 | 103 / 0 | 58 % | 61 | 3 | 0 | 0 | 0 | 310 | 39 | 207 | 4 | 3 |
| Pudotuspelit | 11 | 24 | 4 | 46 / 0 | 55 % | 30 | 2 | 0 | 0 | 0 | 132 | 14 | 86 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 3 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 3 | 5 | 1 | 12 / 0 | 60 % | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 37 | 10 | 25 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 75 | 17 | 162 / 294 | 38 % | 97 | 5 | 0 | 1 | 0 | 486 | 65 | 324 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 39 | 4 | 75 / 0 | 54 % | 44 | 1 | 0 | 1 | 0 | 190 | 19 | 115 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 8 | 13 | 2 | 49 / 0 | 61 % | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 105 | 14 | 56 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 53 | 6 | 125 / 227 | 44 % | 61 | 2 | 0 | 1 | 0 | 296 | 33 | 171 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 64 | 18 | 120 / 0 | 65 % | 88 | 6 | 0 | 1 | 0 | 301 | 35 | 181 | 1 | 2 |
| Pudotuspelit | 12 | 27 | 6 | 57 / 0 | 60 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 160 | 18 | 103 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 1 | 3 / 0 | 43 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 3 | 8 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 2 | 0 | 4 / 0 | 67 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 3 | 1 | 13 / 0 | 87 % | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 25 | 7 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 98 | 26 | 197 / 308 | 64 % | 131 | 7 | 0 | 2 | 0 | 504 | 63 | 307 | 2 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 31 | 7 | 81 / 0 | 54 % | 39 | 1 | 0 | 1 | 0 | 210 | 34 | 129 | 4 | 5 |
| Pudotuspelit | 12 | 15 | 2 | 38 / 0 | 46 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 115 | 12 | 77 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 46 | 9 | 119 / 234 | 50 % | 56 | 1 | 0 | 1 | 0 | 325 | 46 | 206 | 5 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 44 | 14 | 93 / 0 | 63 % | 59 | 1 | 0 | 1 | 0 | 220 | 51 | 127 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 6 | 9 | 1 | 22 / 0 | 56 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 54 | 12 | 32 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 53 | 16 | 116 / 189 | 56 % | 70 | 1 | 0 | 1 | 0 | 277 | 65 | 161 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 40 | 8 | 91 / 0 | 51 % | 50 | 2 | 0 | 1 | 0 | 223 | 25 | 132 | 11 | 12 |
| Pudotuspelit | 3 | 2 | 0 | 6 / 0 | 32 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 1 | 8 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 42 | 8 | 97 / 198 | 28 % | 52 | 2 | 0 | 1 | 0 | 237 | 26 | 140 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 36 | 8 | 87 / 0 | 61 % | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | 231 | 32 | 144 | 6 | 7 |
| Pudotuspelit | 7 | 7 | 2 | 27 / 0 | 61 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 62 | 6 | 35 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 0 | 5 / 0 | 50 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 46 | 10 | 119 / 197 | 57 % | 58 | 2 | 0 | 0 | 0 | 306 | 39 | 187 | 9 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 43 | 20 | 107 / 0 | 63 % | 69 | 6 | 0 | 3 | 0 | 242 | 46 | 135 | 9 | 9 |
| Pudotuspelit | 11 | 3 | 2 | 22 / 0 | 36 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 15 | 31 | 7 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 47 | 22 | 132 / 235 | 58 % | 75 | 6 | 0 | 3 | 0 | 304 | 61 | 172 | 16 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 25 | 33 | 103 / 0 | 65 % | 63 | 5 | 0 | 0 | 0 | 253 | 66 | 150 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 15 | 28 | 10 | 92 / 0 | 70 % | 41 | 3 | 0 | 2 | 0 | 222 | 35 | 130 | 3 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 2 / 0 | 40 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 53 | 45 | 197 / 295 | 58 % | 106 | 8 | 0 | 2 | 0 | 479 | 104 | 282 | 7 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 13 | 14 | 99 / 0 | 60 % | 30 | 3 | 0 | 0 | 0 | 206 | 46 | 107 | 11 | 7 |
| Putoamispelit | 6 | 13 | 11 | 35 / 0 | 65 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 96 | 22 | 61 | 3 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 27 | 26 | 25 | 136 / 224 | 58 % | 55 | 4 | 0 | 0 | 0 | 308 | 69 | 172 | 15 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 7 | 4 | 4 | 15 / 0 | 43 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 9 | 20 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 8 | 2 | 0 | 10 / 0 | 39 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 4 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 15 | 6 | 4 | 25 / 61 | 41 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 57 | 13 | 32 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 5 | 0 | 0 | 4 / 0 | 22 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 4 | 2 | 2 |
| Putoamispelit | 4 | 2 | 1 | 4 / 0 | 57 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 1 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 9 | 2 | 1 | 8 / 25 | 40 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 1 | 9 | 2 | 2 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...