Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 3 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 3 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 0 | 0 | 2 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 2 | 0 | 0 | 2 / 2 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 13 | 0 | 3 | 23 / 0 | 43 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 19 | 24 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 0 | 12 / 0 | 38 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 4 | 9 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 20 | 1 | 3 | 35 / 86 | 40 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 68 | 23 | 33 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 16 | 117 / 0 | 56 % | 27 | 3 | 0 | 1 | 0 | 272 | 42 | 155 | 3 | 2 |
| Putoamispelit | 7 | 1 | 8 | 29 / 0 | 48 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 73 | 26 | 44 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 9 | 24 | 146 / 268 | 52 % | 36 | 3 | 0 | 1 | 0 | 345 | 68 | 199 | 4 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 7 | 10 | 102 / 0 | 59 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 226 | 48 | 124 | 5 | 5 |
| Putoamispelit | 7 | 3 | 2 | 30 / 0 | 68 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 64 | 13 | 34 | 2 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 11 | 12 | 135 / 220 | 68 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 297 | 61 | 162 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 11 | 8 | 139 / 0 | 63 % | 19 | 0 | 0 | 1 | 0 | 294 | 96 | 155 | 15 | 13 |
| Putoamispelit | 7 | 0 | 4 | 34 / 0 | 56 % | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 66 | 12 | 32 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 35 | 11 | 12 | 173 / 283 | 59 % | 23 | 0 | 0 | 2 | 0 | 360 | 108 | 187 | 17 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 4 | 7 | 77 / 0 | 66 % | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 176 | 28 | 98 | 1 | 1 |
| Putoamispelit | 8 | 0 | 7 | 52 / 0 | 74 % | 7 | 0 | 0 | 1 | 0 | 100 | 23 | 48 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 24 | 4 | 14 | 129 / 186 | 70 % | 19 | 1 | 0 | 1 | 0 | 276 | 51 | 146 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 15 | 16 | 135 / 0 | 58 % | 35 | 4 | 0 | 3 | 0 | 272 | 88 | 137 | 9 | 8 |
| Yhteensä | 28 | 15 | 16 | 135 / 232 | 58 % | 35 | 4 | 0 | 3 | 0 | 272 | 88 | 137 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 1 | 17 | 114 / 0 | 63 % | 18 | 0 | 0 | 2 | 1 | 234 | 100 | 120 | 9 | 8 |
| Yhteensä | 25 | 1 | 17 | 114 / 182 | 63 % | 18 | 0 | 0 | 2 | 1 | 234 | 100 | 120 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 11 | 19 | 155 / 0 | 64 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 329 | 89 | 174 | 9 | 8 |
| Yhteensä | 29 | 11 | 19 | 155 / 241 | 64 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 329 | 89 | 174 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 25 | 18 | 128 / 0 | 57 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 338 | 91 | 210 | 9 | 10 |
| Yhteensä | 29 | 25 | 18 | 128 / 224 | 57 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 338 | 91 | 210 | 9 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 16 | 27 | 175 / 0 | 63 % | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 | 129 | 225 | 13 | 9 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 5 | 4 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 16 | 27 | 179 / 282 | 65 % | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 408 | 134 | 229 | 14 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 13 | 32 | 160 / 0 | 59 % | 46 | 1 | 0 | 0 | 0 | 347 | 132 | 188 | 11 | 10 |
| Yhteensä | 28 | 13 | 32 | 160 / 272 | 59 % | 46 | 1 | 0 | 0 | 0 | 347 | 132 | 188 | 11 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 14 | 24 | 140 / 0 | 62 % | 39 | 1 | 0 | 0 | 0 | 315 | 114 | 175 | 10 | 10 |
| Yhteensä | 26 | 14 | 24 | 140 / 226 | 62 % | 39 | 1 | 0 | 0 | 0 | 315 | 114 | 175 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 14 | 27 | 119 / 0 | 52 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 297 | 122 | 178 | 13 | 12 |
| Yhteensä | 26 | 14 | 27 | 119 / 227 | 52 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 297 | 122 | 178 | 13 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 14 | 22 | 92 / 0 | 47 % | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 266 | 102 | 174 | 14 | 13 |
| Yhteensä | 26 | 14 | 22 | 92 / 195 | 47 % | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 266 | 102 | 174 | 14 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 13 | 1 | 2 | 22 / 0 | 36 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 13 | 1 | 2 | 22 / 62 | 36 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...