Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 0 | 36 | 121 / 0 | 67 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 134 | 304 | 13 | 32 | 36 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 4 | 17 / 0 | 81 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 44 | 0 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 29 | 0 | 40 | 138 / 201 | 74 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 151 | 348 | 13 | 34 | 39 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 35 | 142 / 0 | 72 % | 38 | 2 | 0 | 0 | 0 | 162 | 313 | 20 | 14 | 17 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 8 | 30 / 0 | 75 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 75 | 4 | 3 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 100 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 7 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 1 | 44 | 176 / 242 | 82 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 201 | 395 | 25 | 17 | 21 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 4 | 30 | 145 / 0 | 74 % | 36 | 2 | 0 | 0 | 0 | 189 | 271 | 44 | 15 | 19 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 12 | 40 / 0 | 69 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 57 | 85 | 17 | 3 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 | 0 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 32 | 5 | 43 | 186 / 257 | 59 % | 51 | 3 | 0 | 0 | 0 | 247 | 362 | 61 | 20 | 23 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 0 | 41 | 123 / 0 | 70 % | 42 | 1 | 0 | 0 | 0 | 166 | 275 | 43 | 13 | 15 |
| Pudotuspelit | 16 | 1 | 25 | 83 / 0 | 70 % | 30 | 4 | 0 | 0 | 0 | 91 | 180 | 8 | 17 | 19 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 5 / 0 | 71 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 12 | 2 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 42 | 1 | 68 | 211 / 301 | 71 % | 74 | 5 | 0 | 0 | 0 | 264 | 467 | 53 | 32 | 36 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 2 | 38 | 104 / 0 | 62 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 192 | 197 | 88 | 11 | 10 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 13 | 45 / 0 | 71 % | 15 | 2 | 0 | 0 | 0 | 65 | 71 | 20 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 29 | 2 | 51 | 149 / 230 | 67 % | 55 | 2 | 0 | 0 | 0 | 257 | 268 | 108 | 15 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 3 | 33 | 113 / 0 | 67 % | 39 | 3 | 0 | 0 | 0 | 136 | 261 | 23 | 25 | 25 |
| Pudotuspelit | 14 | 0 | 14 | 53 / 0 | 73 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 | 139 | 17 | 8 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 8 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 3 | 48 | 169 / 248 | 66 % | 54 | 3 | 0 | 0 | 0 | 211 | 408 | 42 | 33 | 33 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 0 | 33 | 114 / 0 | 64 % | 35 | 2 | 0 | 0 | 0 | 134 | 277 | 20 | 23 | 24 |
| Pudotuspelit | 14 | 1 | 17 | 62 / 0 | 65 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 71 | 164 | 9 | 10 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 8 | 2 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 41 | 1 | 51 | 179 / 277 | 63 % | 54 | 2 | 0 | 0 | 0 | 210 | 449 | 31 | 35 | 36 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 23 | 108 / 0 | 69 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 119 | 271 | 11 | 23 | 23 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 10 | 49 / 0 | 88 % | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 50 | 104 | 1 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 2 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 6 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 2 | 34 | 159 / 218 | 65 % | 38 | 2 | 0 | 0 | 0 | 173 | 381 | 14 | 25 | 25 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 1 | 24 | 86 / 0 | 65 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 98 | 226 | 12 | 15 | 17 |
| Pudotuspelit | 8 | 0 | 11 | 32 / 0 | 65 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 92 | 1 | 5 | 6 |
| Yhteensä | 28 | 1 | 35 | 118 / 181 | 65 % | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 131 | 318 | 13 | 20 | 23 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 65 | 139 / 0 | 66 % | 75 | 7 | 0 | 0 | 0 | 184 | 382 | 45 | 28 | 27 |
| Pudotuspelit | 10 | 2 | 6 | 40 / 0 | 56 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 84 | 13 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 6 / 0 | 100 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 17 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 39 | 5 | 73 | 185 / 289 | 74 % | 85 | 7 | 0 | 0 | 0 | 243 | 483 | 58 | 32 | 31 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 8 | 68 | 166 / 0 | 70 % | 78 | 2 | 0 | 0 | 0 | 221 | 398 | 55 | 13 | 14 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 12 | 48 / 0 | 62 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 63 | 100 | 15 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 38 | 9 | 80 | 214 / 316 | 66 % | 92 | 3 | 0 | 0 | 0 | 284 | 498 | 70 | 15 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 4 | 51 | 147 / 0 | 58 % | 58 | 3 | 0 | 0 | 0 | 190 | 358 | 43 | 15 | 19 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 7 | 43 / 0 | 49 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 65 | 87 | 22 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 37 | 4 | 58 | 190 / 340 | 54 % | 66 | 4 | 0 | 0 | 0 | 255 | 445 | 65 | 18 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 2 | 32 | 114 / 0 | 53 % | 38 | 4 | 0 | 0 | 0 | 179 | 235 | 65 | 14 | 14 |
| Yhteensä | 28 | 2 | 32 | 114 / 216 | 53 % | 38 | 4 | 0 | 0 | 0 | 179 | 235 | 65 | 14 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 3 | 34 | 106 / 0 | 56 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 153 | 240 | 47 | 18 | 18 |
| Yhteensä | 25 | 3 | 34 | 106 / 190 | 56 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 153 | 240 | 47 | 18 | 18 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...