Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 3 | 32 | 93 / 0 | 57 % | 36 | 1 | 0 | 0 | 0 | 178 | 118 | 85 | 4 | 3 |
| Pudotuspelit | 10 | 4 | 14 | 45 / 0 | 63 % | 19 | 1 | 0 | 0 | 0 | 90 | 47 | 45 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 2 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 7 | 2 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 6 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 4 | 6 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 35 | 7 | 47 | 146 / 245 | 61 % | 56 | 2 | 0 | 0 | 0 | 284 | 176 | 138 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 17 | 39 | 85 / 0 | 61 % | 58 | 2 | 0 | 0 | 0 | 220 | 130 | 135 | 3 | 5 |
| Pudotuspelit | 11 | 6 | 16 | 58 / 0 | 75 % | 25 | 3 | 0 | 0 | 0 | 116 | 66 | 58 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 7 | 5 | 24 / 0 | 75 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 35 | 25 | 3 | 5 |
| Yhteensä | 42 | 30 | 60 | 170 / 257 | 57 % | 95 | 5 | 0 | 0 | 0 | 396 | 233 | 226 | 9 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 13 | 37 | 120 / 0 | 71 % | 54 | 4 | 0 | 0 | 0 | 213 | 158 | 93 | 13 | 13 |
| Pudotuspelit | 9 | 5 | 11 | 31 / 0 | 66 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 74 | 46 | 43 | 5 | 5 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 7 | 18 / 0 | 69 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 34 | 16 | 5 | 8 |
| Yhteensä | 35 | 18 | 55 | 169 / 242 | 69 % | 78 | 5 | 0 | 0 | 0 | 321 | 238 | 152 | 23 | 26 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 6 | 48 | 110 / 0 | 63 % | 60 | 6 | 0 | 0 | 0 | 147 | 254 | 37 | 20 | 25 |
| Pudotuspelit | 12 | 0 | 20 | 51 / 0 | 59 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | 142 | 9 | 13 | 14 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 8 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 13 | 0 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 1 | 6 | 26 / 0 | 72 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 50 | 6 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 40 | 7 | 74 | 195 / 306 | 73 % | 87 | 6 | 0 | 0 | 0 | 247 | 459 | 52 | 35 | 41 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 5 | 52 | 131 / 0 | 69 % | 61 | 4 | 0 | 0 | 0 | 241 | 170 | 110 | 9 | 11 |
| Pudotuspelit | 12 | 0 | 16 | 55 / 0 | 57 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 101 | 95 | 46 | 6 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 6 / 0 | 100 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 6 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 5 | 70 | 192 / 292 | 75 % | 79 | 4 | 0 | 0 | 0 | 352 | 271 | 160 | 15 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 3 | 41 | 106 / 0 | 62 % | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | 154 | 260 | 48 | 32 | 33 |
| Pudotuspelit | 4 | 2 | 3 | 20 / 0 | 77 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 42 | 6 | 5 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 5 | 44 | 128 / 203 | 57 % | 50 | 1 | 0 | 0 | 0 | 183 | 305 | 55 | 37 | 39 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 12 | 41 | 119 / 0 | 63 % | 58 | 5 | 0 | 0 | 0 | 167 | 233 | 48 | 19 | 21 |
| Pudotuspelit | 9 | 0 | 6 | 34 / 0 | 55 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 65 | 12 | 6 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 34 | 12 | 47 | 155 / 255 | 56 % | 64 | 5 | 0 | 0 | 0 | 215 | 300 | 60 | 27 | 31 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 6 | 30 | 82 / 0 | 68 % | 38 | 2 | 0 | 0 | 0 | 126 | 193 | 44 | 21 | 27 |
| Pudotuspelit | 13 | 2 | 17 | 65 / 0 | 70 % | 21 | 2 | 0 | 0 | 0 | 91 | 144 | 26 | 14 | 17 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 | 1 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 34 | 8 | 47 | 149 / 218 | 59 % | 59 | 4 | 0 | 0 | 0 | 220 | 342 | 71 | 36 | 46 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 4 | 43 | 89 / 0 | 63 % | 48 | 1 | 0 | 0 | 0 | 142 | 203 | 53 | 11 | 13 |
| Pudotuspelit | 13 | 3 | 17 | 55 / 0 | 57 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 72 | 136 | 17 | 7 | 9 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 57 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 11 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 7 | 61 | 148 / 244 | 59 % | 69 | 1 | 0 | 0 | 0 | 218 | 350 | 70 | 19 | 23 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 1 | 32 | 90 / 0 | 69 % | 35 | 2 | 0 | 0 | 0 | 122 | 219 | 32 | 16 | 19 |
| Pudotuspelit | 11 | 3 | 12 | 49 / 0 | 65 % | 17 | 2 | 0 | 0 | 0 | 68 | 104 | 19 | 15 | 15 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 4 | 44 | 141 / 211 | 58 % | 52 | 4 | 0 | 0 | 0 | 193 | 326 | 52 | 32 | 35 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 1 | 27 | 93 / 0 | 66 % | 29 | 1 | 0 | 0 | 0 | 153 | 176 | 60 | 11 | 16 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 7 | 34 / 0 | 65 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 63 | 11 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 27 | 2 | 34 | 127 / 192 | 66 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 198 | 239 | 71 | 20 | 25 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 2 | 9 | 43 / 0 | 51 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 84 | 80 | 41 | 15 | 18 |
| Yhteensä | 20 | 2 | 9 | 43 / 84 | 51 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 84 | 80 | 41 | 15 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 6 | 1 | 10 | 29 / 0 | 62 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 59 | 12 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 6 | 1 | 10 | 29 / 47 | 62 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 59 | 12 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 6 | 0 | 7 | 20 / 0 | 61 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 45 | 6 | 6 | 8 |
| Yhteensä | 6 | 0 | 7 | 20 / 33 | 61 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 45 | 6 | 6 | 8 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...