Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 16 | 30 | 133 / 0 | 56 % | 47 | 1 | 0 | 0 | 0 | 322 | 107 | 189 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 6 | 4 | 4 | 27 / 0 | 60 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 63 | 21 | 36 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 5 / 0 | 83 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 2 | 8 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 3 | 3 | 24 / 0 | 73 % | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 53 | 23 | 29 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 36 | 23 | 38 | 189 / 320 | 68 % | 62 | 1 | 0 | 1 | 0 | 451 | 153 | 262 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 20 | 35 | 125 / 0 | 71 % | 55 | 0 | 0 | 1 | 0 | 324 | 75 | 199 | 11 | 10 |
| Pudotuspelit | 12 | 5 | 15 | 79 / 0 | 81 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 166 | 48 | 87 | 3 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 71 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 2 | 4 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 7 | 3 | 20 / 0 | 65 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 58 | 14 | 38 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 40 | 32 | 53 | 229 / 312 | 72 % | 85 | 0 | 0 | 1 | 0 | 557 | 139 | 328 | 17 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 26 | 24 | 123 / 0 | 67 % | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 | 312 | 60 | 189 | 9 | 6 |
| Pudotuspelit | 11 | 7 | 11 | 68 / 0 | 74 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 156 | 41 | 88 | 8 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 14 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 3 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 34 | 35 | 192 / 283 | 52 % | 69 | 0 | 0 | 0 | 0 | 475 | 104 | 283 | 17 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 35 | 31 | 155 / 0 | 73 % | 70 | 4 | 0 | 1 | 0 | 371 | 100 | 216 | 10 | 9 |
| Pudotuspelit | 9 | 8 | 5 | 57 / 0 | 79 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 126 | 24 | 69 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 2 | 6 / 0 | 67 % | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 10 | 4 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 45 | 38 | 218 / 294 | 73 % | 89 | 6 | 0 | 1 | 0 | 507 | 128 | 289 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 12 | 19 | 85 / 0 | 68 % | 33 | 2 | 0 | 1 | 0 | 187 | 46 | 102 | 6 | 3 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 2 | 15 / 0 | 60 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 20 | 11 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 19 | 12 | 21 | 100 / 151 | 64 % | 35 | 2 | 0 | 1 | 0 | 213 | 66 | 113 | 7 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 21 | 23 | 101 / 0 | 61 % | 45 | 1 | 0 | 2 | 0 | 260 | 63 | 159 | 5 | 4 |
| Pudotuspelit | 7 | 5 | 4 | 27 / 0 | 53 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 73 | 19 | 46 | 4 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 4 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 27 | 27 | 132 / 224 | 55 % | 55 | 1 | 0 | 2 | 0 | 343 | 82 | 211 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 25 | 37 | 118 / 0 | 67 % | 66 | 4 | 0 | 2 | 0 | 296 | 86 | 178 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 12 | 2 | 16 | 55 / 0 | 61 % | 18 | 0 | 0 | 3 | 1 | 121 | 42 | 66 | 4 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 0 | 4 / 0 | 80 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 30 | 53 | 177 / 271 | 69 % | 87 | 4 | 0 | 5 | 1 | 430 | 128 | 253 | 8 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 36 | 17 | 82 / 0 | 57 % | 54 | 1 | 0 | 0 | 0 | 233 | 65 | 151 | 9 | 8 |
| Pudotuspelit | 15 | 14 | 14 | 68 / 0 | 55 % | 29 | 1 | 0 | 1 | 0 | 161 | 48 | 93 | 5 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 3 / 0 | 38 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 51 | 31 | 153 / 274 | 50 % | 84 | 2 | 0 | 1 | 0 | 398 | 114 | 245 | 14 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 41 | 14 | 101 / 0 | 65 % | 58 | 3 | 0 | 0 | 0 | 266 | 39 | 165 | 4 | 5 |
| Pudotuspelit | 13 | 10 | 9 | 55 / 0 | 59 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 146 | 35 | 91 | 6 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 0 | 5 / 0 | 63 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 54 | 23 | 161 / 256 | 62 % | 80 | 3 | 0 | 0 | 0 | 424 | 74 | 263 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 25 | 9 | 63 / 0 | 46 % | 36 | 2 | 0 | 0 | 0 | 184 | 48 | 121 | 9 | 11 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 2 | 10 / 0 | 32 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 11 | 18 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 27 | 25 | 11 | 73 / 167 | 39 % | 38 | 2 | 0 | 0 | 0 | 212 | 59 | 139 | 13 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 12 | 9 | 59 / 0 | 55 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 136 | 47 | 77 | 17 | 17 |
| Pudotuspelit | 5 | 1 | 0 | 10 / 0 | 42 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 1 | 22 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 26 | 13 | 9 | 69 / 131 | 32 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 168 | 48 | 99 | 17 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 15 | 12 | 66 / 0 | 53 % | 29 | 2 | 0 | 0 | 0 | 146 | 40 | 80 | 18 | 14 |
| Pudotuspelit | 3 | 3 | 0 | 6 / 0 | 43 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 26 | 18 | 12 | 72 / 138 | 48 % | 32 | 2 | 0 | 0 | 0 | 159 | 41 | 87 | 18 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 10 | 4 | 27 / 0 | 60 % | 16 | 2 | 0 | 0 | 0 | 54 | 16 | 27 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 7 | 10 | 4 | 27 / 45 | 60 % | 16 | 2 | 0 | 0 | 0 | 54 | 16 | 27 | 3 | 3 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...