Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 17 | 28 | 5 | 55 / 0 | 53 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 167 | 15 | 112 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 15 | 8 | 3 | 26 / 0 | 34 % | 13 | 2 | 0 | 1 | 0 | 100 | 10 | 74 | 3 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 1 | 10 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 36 | 8 | 83 / 185 | 42 % | 46 | 2 | 0 | 1 | 0 | 279 | 26 | 196 | 4 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 45 | 10 | 120 / 0 | 59 % | 59 | 4 | 0 | 0 | 0 | 311 | 28 | 191 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 7 | 6 | 1 | 25 / 0 | 45 % | 7 | 0 | 0 | 2 | 0 | 76 | 6 | 51 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 14 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 51 | 11 | 146 / 267 | 39 % | 66 | 4 | 0 | 2 | 0 | 392 | 34 | 246 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 21 | 6 | 60 / 0 | 46 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 204 | 19 | 144 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 17 | 26 | 5 | 66 / 0 | 58 % | 34 | 3 | 0 | 0 | 0 | 193 | 20 | 127 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 38 | 47 | 11 | 126 / 245 | 52 % | 62 | 4 | 0 | 0 | 0 | 397 | 39 | 271 | 4 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 29 | 21 | 125 / 0 | 67 % | 53 | 3 | 0 | 1 | 0 | 334 | 52 | 209 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 6 | 9 | 6 | 27 / 0 | 52 % | 17 | 2 | 0 | 0 | 0 | 67 | 14 | 40 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 39 | 27 | 155 / 245 | 54 % | 71 | 5 | 0 | 1 | 0 | 405 | 68 | 250 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 45 | 26 | 135 / 0 | 63 % | 76 | 5 | 0 | 0 | 0 | 379 | 63 | 244 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 14 | 21 | 8 | 64 / 0 | 55 % | 30 | 1 | 0 | 1 | 1 | 210 | 25 | 146 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 2 | 3 / 0 | 43 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 8 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 67 | 36 | 202 / 337 | 54 % | 109 | 6 | 0 | 1 | 1 | 599 | 96 | 397 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 28 | 11 | 85 / 0 | 58 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 262 | 36 | 177 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 11 | 15 | 6 | 46 / 0 | 57 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 140 | 18 | 94 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 36 | 43 | 17 | 131 / 227 | 58 % | 63 | 3 | 0 | 0 | 0 | 402 | 54 | 271 | 5 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 57 | 21 | 140 / 0 | 65 % | 84 | 6 | 0 | 0 | 0 | 384 | 57 | 245 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 10 | 18 | 12 | 47 / 0 | 62 % | 32 | 2 | 0 | 0 | 0 | 138 | 25 | 91 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 5 / 0 | 63 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 0 | 13 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 76 | 33 | 192 / 301 | 63 % | 117 | 8 | 0 | 0 | 0 | 540 | 82 | 349 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 49 | 36 | 146 / 0 | 68 % | 89 | 4 | 0 | 3 | 1 | 408 | 96 | 262 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 9 | 21 | 7 | 45 / 0 | 76 % | 30 | 2 | 0 | 0 | 0 | 126 | 19 | 81 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 70 | 43 | 192 / 280 | 55 % | 119 | 6 | 0 | 3 | 1 | 540 | 116 | 348 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 78 | 28 | 183 / 0 | 69 % | 111 | 5 | 0 | 2 | 0 | 448 | 73 | 265 | 7 | 8 |
| Pudotuspelit | 12 | 15 | 9 | 50 / 0 | 57 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 147 | 37 | 97 | 8 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 4 | 0 | 5 / 0 | 63 % | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 19 | 2 | 14 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 97 | 37 | 238 / 363 | 63 % | 139 | 5 | 0 | 3 | 0 | 614 | 112 | 376 | 15 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 42 | 29 | 163 / 0 | 67 % | 75 | 4 | 0 | 2 | 0 | 383 | 121 | 222 | 14 | 14 |
| Pudotuspelit | 4 | 4 | 3 | 24 / 0 | 67 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 57 | 24 | 33 | 3 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 1 | 5 / 0 | 83 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 3 | 13 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 48 | 33 | 192 / 287 | 72 % | 86 | 5 | 0 | 2 | 0 | 458 | 148 | 268 | 17 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 34 | 37 | 152 / 0 | 66 % | 76 | 5 | 0 | 1 | 0 | 393 | 99 | 241 | 9 | 9 |
| Itä-Länsi | 1 | 5 | 2 | 7 / 0 | 78 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 5 | 17 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 39 | 39 | 159 / 238 | 72 % | 83 | 5 | 0 | 1 | 0 | 417 | 104 | 258 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 22 | 36 | 158 / 0 | 67 % | 64 | 6 | 0 | 1 | 0 | 342 | 141 | 184 | 3 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 1 | 3 / 0 | 75 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 4 | 8 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 29 | 24 | 37 | 161 / 241 | 71 % | 67 | 6 | 0 | 1 | 0 | 353 | 145 | 192 | 5 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 39 | 38 | 152 / 0 | 59 % | 82 | 5 | 0 | 2 | 0 | 393 | 122 | 241 | 6 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 39 | 38 | 155 / 261 | 79 % | 82 | 5 | 0 | 2 | 0 | 398 | 123 | 243 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 37 | 25 | 156 / 0 | 66 % | 68 | 6 | 0 | 0 | 0 | 383 | 110 | 233 | 5 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 4 / 0 | 57 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 4 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 38 | 25 | 160 / 242 | 62 % | 69 | 6 | 0 | 0 | 0 | 393 | 114 | 239 | 5 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 12 | 46 | 187 / 0 | 62 % | 65 | 7 | 0 | 0 | 0 | 389 | 214 | 202 | 6 | 7 |
| Yhteensä | 34 | 12 | 46 | 187 / 302 | 62 % | 65 | 7 | 0 | 0 | 0 | 389 | 214 | 202 | 6 | 7 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...