Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 5 | 5 | 4 | 24 / 0 | 62 % | 9 | 0 | 0 | 1 | 0 | 59 | 8 | 35 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 12 | 12 | 4 | 53 / 0 | 53 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 137 | 16 | 84 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 17 | 17 | 8 | 77 / 139 | 57 % | 26 | 1 | 0 | 1 | 0 | 196 | 24 | 119 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 32 | 33 | 182 / 0 | 67 % | 67 | 2 | 0 | 1 | 0 | 406 | 67 | 224 | 7 | 2 |
| Pudotuspelit | 11 | 10 | 9 | 66 / 0 | 67 % | 19 | 0 | 0 | 2 | 0 | 151 | 28 | 85 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 2 | 2 | 19 / 0 | 70 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 6 | 19 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 43 | 44 | 44 | 268 / 403 | 55 % | 90 | 2 | 0 | 3 | 0 | 598 | 102 | 330 | 8 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 36 | 30 | 190 / 0 | 72 % | 67 | 1 | 0 | 2 | 0 | 468 | 79 | 278 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 11 | 16 | 9 | 71 / 0 | 71 % | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 178 | 22 | 107 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 12 | 0 | 25 / 0 | 68 % | 12 | 0 | 0 | 1 | 0 | 45 | 0 | 20 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 45 | 64 | 39 | 290 / 411 | 63 % | 106 | 3 | 0 | 3 | 0 | 699 | 101 | 409 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 34 | 16 | 183 / 0 | 66 % | 51 | 1 | 0 | 0 | 0 | 449 | 43 | 266 | 2 | 3 |
| Pudotuspelit | 9 | 12 | 9 | 53 / 0 | 66 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 130 | 16 | 77 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 1 | 20 / 0 | 59 % | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 64 | 2 | 44 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 45 | 48 | 26 | 262 / 401 | 64 % | 76 | 2 | 0 | 1 | 0 | 655 | 61 | 393 | 4 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 20 | 37 | 161 / 0 | 63 % | 60 | 3 | 0 | 1 | 0 | 379 | 71 | 218 | 10 | 5 |
| Pudotuspelit | 9 | 9 | 11 | 76 / 0 | 80 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 150 | 19 | 74 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 4 | 26 / 0 | 67 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 64 | 14 | 38 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 31 | 52 | 267 / 400 | 62 % | 87 | 4 | 0 | 1 | 0 | 606 | 104 | 339 | 12 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 9 | 40 | 169 / 0 | 69 % | 53 | 4 | 0 | 1 | 0 | 381 | 98 | 212 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 10 | 12 | 13 | 72 / 0 | 76 % | 27 | 2 | 0 | 1 | 0 | 151 | 26 | 79 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 5 / 0 | 71 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 2 | 10 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 5 | 6 | 29 / 0 | 73 % | 11 | 0 | 0 | 2 | 0 | 80 | 16 | 51 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 42 | 26 | 61 | 275 / 387 | 72 % | 93 | 6 | 0 | 4 | 0 | 627 | 142 | 352 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 21 | 33 | 141 / 0 | 66 % | 55 | 1 | 0 | 0 | 0 | 375 | 89 | 234 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 13 | 10 | 21 | 77 / 0 | 77 % | 34 | 3 | 0 | 0 | 0 | 190 | 49 | 113 | 3 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | 2 | 5 | 0 | 0 |
| Muut | 2 | 2 | 0 | 8 / 0 | 80 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 1 | 10 | 2 | 0 |
| Yhteensä | 42 | 33 | 54 | 228 / 330 | 64 % | 91 | 4 | 0 | 1 | 0 | 590 | 141 | 362 | 8 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 14 | 34 | 151 / 0 | 68 % | 51 | 3 | 0 | 0 | 0 | 373 | 77 | 222 | 9 | 8 |
| Pudotuspelit | 10 | 7 | 9 | 55 / 0 | 71 % | 16 | 0 | 0 | 1 | 0 | 137 | 21 | 82 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 36 | 21 | 43 | 206 / 301 | 69 % | 67 | 3 | 0 | 1 | 0 | 510 | 98 | 304 | 11 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 14 | 28 | 145 / 0 | 73 % | 44 | 2 | 0 | 2 | 0 | 331 | 111 | 186 | 8 | 7 |
| Pudotuspelit | 11 | 2 | 11 | 62 / 0 | 69 % | 13 | 0 | 0 | 2 | 0 | 150 | 21 | 88 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 3 | 5 / 0 | 83 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 7 | 5 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 36 | 16 | 42 | 212 / 295 | 75 % | 60 | 2 | 0 | 4 | 0 | 491 | 139 | 279 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 8 | 28 | 150 / 0 | 72 % | 41 | 5 | 0 | 1 | 0 | 322 | 83 | 172 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 17 | 3 | 14 | 90 / 0 | 64 % | 17 | 0 | 0 | 1 | 0 | 209 | 66 | 119 | 3 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 80 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 2 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 42 | 11 | 42 | 244 / 353 | 72 % | 58 | 5 | 0 | 2 | 0 | 541 | 151 | 297 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 15 | 29 | 211 / 0 | 77 % | 47 | 3 | 0 | 1 | 0 | 438 | 80 | 227 | 3 | 4 |
| Pudotuspelit | 14 | 6 | 18 | 102 / 0 | 71 % | 26 | 2 | 0 | 0 | 0 | 210 | 60 | 108 | 2 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 4 / 0 | 40 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 6 | 9 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 41 | 22 | 48 | 317 / 427 | 63 % | 75 | 5 | 0 | 1 | 0 | 661 | 146 | 344 | 5 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 22 | 38 | 216 / 0 | 72 % | 64 | 4 | 0 | 0 | 0 | 422 | 105 | 206 | 7 | 4 |
| Pudotuspelit | 15 | 13 | 24 | 137 / 0 | 74 % | 45 | 8 | 0 | 1 | 0 | 249 | 79 | 112 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 2 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 43 | 35 | 62 | 355 / 491 | 62 % | 109 | 12 | 0 | 1 | 0 | 678 | 186 | 323 | 8 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 17 | 26 | 182 / 0 | 73 % | 46 | 3 | 0 | 2 | 0 | 379 | 76 | 197 | 8 | 3 |
| Pudotuspelit | 14 | 7 | 18 | 94 / 0 | 70 % | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 202 | 50 | 108 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 6 / 0 | 100 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 2 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 24 | 45 | 282 / 391 | 81 % | 74 | 5 | 0 | 2 | 0 | 592 | 128 | 310 | 9 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 13 | 33 | 197 / 0 | 73 % | 50 | 4 | 0 | 2 | 0 | 417 | 81 | 220 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 14 | 8 | 18 | 90 / 0 | 67 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 180 | 64 | 90 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 43 | 21 | 51 | 290 / 409 | 72 % | 77 | 5 | 0 | 2 | 0 | 610 | 145 | 320 | 8 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 4 | 21 | 137 / 0 | 69 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 300 | 78 | 163 | 16 | 8 |
| Pudotuspelit | 11 | 7 | 15 | 69 / 0 | 64 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 148 | 51 | 79 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 1 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 11 | 36 | 209 / 315 | 58 % | 49 | 2 | 0 | 0 | 0 | 456 | 130 | 247 | 18 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 9 | 39 | 166 / 0 | 79 % | 50 | 2 | 0 | 1 | 0 | 401 | 113 | 235 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 10 | 5 | 9 | 46 / 0 | 62 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 118 | 30 | 72 | 3 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 14 | 48 | 216 / 291 | 69 % | 65 | 3 | 0 | 1 | 0 | 525 | 145 | 309 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 45 | 33 | 142 / 0 | 67 % | 81 | 3 | 0 | 0 | 0 | 384 | 97 | 242 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 9 | 15 | 5 | 36 / 0 | 56 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 87 | 31 | 51 | 5 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 61 | 38 | 181 / 283 | 58 % | 103 | 4 | 0 | 0 | 0 | 478 | 129 | 297 | 8 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 26 | 25 | 105 / 0 | 60 % | 53 | 2 | 0 | 0 | 0 | 285 | 88 | 179 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 4 | 2 | 3 | 16 / 0 | 57 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 16 | 15 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 26 | 28 | 28 | 121 / 202 | 59 % | 58 | 2 | 0 | 0 | 0 | 316 | 104 | 194 | 4 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 4 | 9 | 100 / 0 | 52 % | 13 | 0 | 0 | 1 | 0 | 233 | 57 | 133 | 12 | 11 |
| Yhteensä | 26 | 4 | 9 | 100 / 192 | 52 % | 13 | 0 | 0 | 1 | 0 | 233 | 57 | 133 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 8 | 9 | 3 | 12 / 0 | 36 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 4 | 38 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 8 | 9 | 3 | 12 / 33 | 36 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 4 | 38 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...