Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 8 | 13 | 98 / 0 | 56 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 240 | 49 | 142 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 4 | 1 | 0 | 18 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 1 | 32 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 9 | 13 | 116 / 200 | 65 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 290 | 50 | 174 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 6 | 38 | 124 / 0 | 63 % | 46 | 2 | 0 | 0 | 0 | 275 | 131 | 151 | 10 | 8 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 8 | 38 / 0 | 52 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 41 | 62 | 2 | 3 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 5 | 18 / 0 | 55 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 28 | 14 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 43 | 7 | 51 | 180 / 303 | 57 % | 60 | 2 | 0 | 0 | 0 | 407 | 200 | 227 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 4 | 36 | 165 / 0 | 70 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 270 | 152 | 105 | 8 | 9 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 9 | 31 / 0 | 74 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 57 | 28 | 26 | 1 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 5 | 3 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 8 / 0 | 62 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 8 | 7 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 4 | 46 | 207 / 293 | 76 % | 51 | 1 | 0 | 0 | 0 | 348 | 193 | 141 | 11 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 26 | 140 / 0 | 65 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 235 | 150 | 95 | 6 | 8 |
| Pudotuspelit | 5 | 3 | 4 | 35 / 0 | 67 % | 9 | 2 | 0 | 0 | 0 | 66 | 22 | 31 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 6 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 12 | 3 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 2 | 9 / 0 | 60 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 9 | 7 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 32 | 4 | 33 | 190 / 289 | 67 % | 40 | 3 | 0 | 0 | 0 | 326 | 193 | 136 | 10 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 6 | 36 | 146 / 0 | 71 % | 46 | 4 | 0 | 0 | 0 | 282 | 172 | 136 | 10 | 9 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 5 | 20 / 0 | 51 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 | 27 | 22 | 4 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 3 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 6 | 41 | 170 / 252 | 58 % | 51 | 4 | 0 | 0 | 0 | 331 | 202 | 161 | 14 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 42 | 161 / 0 | 72 % | 48 | 3 | 0 | 0 | 0 | 285 | 177 | 124 | 8 | 8 |
| Pudotuspelit | 2 | 0 | 1 | 8 / 0 | 47 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 4 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 3 | 43 | 169 / 242 | 59 % | 49 | 3 | 0 | 0 | 0 | 299 | 181 | 130 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 47 | 137 / 0 | 69 % | 50 | 2 | 0 | 0 | 0 | 234 | 183 | 97 | 8 | 7 |
| Pudotuspelit | 4 | 1 | 3 | 23 / 0 | 62 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 30 | 15 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 80 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 2 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 2 | 50 | 164 / 242 | 70 % | 54 | 2 | 0 | 0 | 0 | 280 | 215 | 116 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 31 | 130 / 0 | 62 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 238 | 159 | 108 | 8 | 11 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 86 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 6 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 25 | 2 | 31 | 136 / 217 | 74 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 248 | 165 | 112 | 8 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 4 | 47 | 166 / 0 | 69 % | 55 | 4 | 0 | 0 | 0 | 301 | 197 | 135 | 6 | 4 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 17 | 48 / 0 | 62 % | 19 | 1 | 0 | 0 | 0 | 89 | 73 | 41 | 4 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 7 | 1 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 37 | 5 | 65 | 217 / 321 | 69 % | 75 | 5 | 0 | 0 | 0 | 394 | 277 | 177 | 11 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 3 | 32 | 136 / 0 | 65 % | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 195 | 279 | 59 | 26 | 29 |
| Putoamispelit | 7 | 2 | 11 | 46 / 0 | 78 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 58 | 92 | 12 | 4 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 25 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 5 | 44 | 183 / 271 | 56 % | 50 | 1 | 0 | 0 | 0 | 255 | 375 | 72 | 30 | 33 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 24 | 111 / 0 | 62 % | 28 | 3 | 0 | 0 | 0 | 187 | 170 | 76 | 9 | 10 |
| Pudotuspelit | 12 | 1 | 10 | 55 / 0 | 61 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 72 | 118 | 17 | 8 | 8 |
| Yhteensä | 36 | 2 | 34 | 166 / 268 | 62 % | 39 | 3 | 0 | 0 | 0 | 259 | 288 | 93 | 17 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 0 | 24 | 105 / 0 | 64 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 149 | 214 | 44 | 16 | 16 |
| Putoamispelit | 7 | 1 | 12 | 38 / 0 | 67 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 63 | 65 | 25 | 3 | 4 |
| Yhteensä | 32 | 1 | 36 | 143 / 221 | 65 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 212 | 279 | 69 | 19 | 20 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 1 | 20 | 90 / 0 | 58 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 121 | 195 | 31 | 26 | 26 |
| Pudotuspelit | 12 | 3 | 17 | 41 / 0 | 64 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 69 | 90 | 28 | 10 | 10 |
| Yhteensä | 38 | 4 | 37 | 131 / 219 | 61 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 190 | 285 | 59 | 36 | 36 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 3 | 23 | 106 / 0 | 63 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 157 | 225 | 51 | 25 | 25 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 9 / 0 | 56 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 16 | 9 | 5 | 4 |
| Yhteensä | 32 | 3 | 23 | 115 / 184 | 60 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 175 | 241 | 60 | 30 | 29 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 6 | 0 | 10 | 22 / 0 | 61 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 54 | 32 | 32 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 6 | 0 | 10 | 22 / 36 | 61 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 54 | 32 | 32 | 1 | 2 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...