Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 52 | 11 | 92 / 0 | 46 % | 66 | 3 | 0 | 1 | 0 | 273 | 34 | 181 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 28 | 52 | 11 | 92 / 200 | 46 % | 66 | 3 | 0 | 1 | 0 | 273 | 34 | 181 | 0 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 1 / 3 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 43 | 31 | 153 / 0 | 57 % | 83 | 9 | 0 | 0 | 0 | 348 | 135 | 195 | 6 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 43 | 31 | 154 / 271 | 53 % | 83 | 9 | 0 | 0 | 0 | 349 | 137 | 195 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 36 | 27 | 118 / 0 | 55 % | 72 | 9 | 0 | 0 | 0 | 300 | 103 | 182 | 8 | 8 |
| Yhteensä | 26 | 36 | 27 | 118 / 214 | 55 % | 72 | 9 | 0 | 0 | 0 | 300 | 103 | 182 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 54 | 35 | 144 / 0 | 57 % | 96 | 7 | 0 | 0 | 0 | 371 | 144 | 227 | 11 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 1 | 6 / 0 | 75 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 4 | 11 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 56 | 36 | 150 / 261 | 66 % | 99 | 7 | 0 | 0 | 0 | 388 | 148 | 238 | 11 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 40 | 40 | 138 / 0 | 58 % | 89 | 9 | 0 | 0 | 0 | 324 | 178 | 186 | 8 | 9 |
| Yhteensä | 26 | 40 | 40 | 138 / 237 | 58 % | 89 | 9 | 0 | 0 | 0 | 324 | 178 | 186 | 8 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 11 | 42 | 141 / 0 | 62 % | 58 | 5 | 0 | 0 | 0 | 304 | 192 | 163 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 25 | 11 | 42 | 141 / 227 | 62 % | 58 | 5 | 0 | 0 | 0 | 304 | 192 | 163 | 2 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 11 | 27 | 133 / 0 | 66 % | 41 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 20 | 11 | 27 | 133 / 201 | 66 % | 41 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 12 | 35 | 154 / 0 | 63 % | 48 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 12 | 35 | 154 / 245 | 63 % | 48 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 1 | 22 | 129 / 0 | 60 % | 25 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 1 | 22 | 129 / 214 | 60 % | 25 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 12 | 52 | 136 / 0 | 58 % | 65 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 12 | 52 | 136 / 236 | 58 % | 65 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 20 | 43 | 138 / 0 | 63 % | 64 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 20 | 43 | 138 / 219 | 63 % | 64 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 4 | 37 | 126 / 0 | 62 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 4 | 37 | 126 / 203 | 62 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 9 | 34 | 139 / 0 | 65 % | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 9 | 34 | 139 / 213 | 65 % | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 6 | 43 | 127 / 0 | 57 % | 53 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 6 | 43 | 127 / 224 | 57 % | 53 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 8 | 48 | 136 / 0 | 63 % | 58 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 8 | 48 | 136 / 215 | 63 % | 58 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 10 | 46 | 146 / 0 | 67 % | 61 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 10 | 46 | 146 / 219 | 67 % | 61 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 12 | 24 | 72 / 0 | 0 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 12 | 24 | 72 / 0 | 0 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 9 | 22 | 105 / 0 | 0 % | 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 9 | 22 | 105 / 0 | 0 % | 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 17 | 4 | 8 | 0 / 0 | 0 % | 14 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 17 | 4 | 8 | 0 / 0 | 0 % | 14 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...