Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 18 | 18 | 107 / 0 | 59 % | 41 | 5 | 0 | 2 | 0 | 274 | 55 | 167 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 6 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 3 | 16 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 1 | 0 | 13 / 0 | 59 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 4 | 19 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 19 | 19 | 126 / 220 | 51 % | 43 | 5 | 0 | 2 | 0 | 328 | 62 | 202 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 15 | 112 / 0 | 61 % | 22 | 2 | 0 | 1 | 0 | 267 | 62 | 155 | 10 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 27 | 5 | 15 | 112 / 188 | 30 % | 22 | 2 | 0 | 1 | 0 | 270 | 62 | 158 | 11 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 17 | 5 | 13 | 87 / 0 | 71 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 215 | 34 | 128 | 1 | 2 |
| Pudotuspelit | 4 | 5 | 1 | 11 / 0 | 39 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | 5 | 32 | 4 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 10 | 14 | 100 / 152 | 70 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 262 | 40 | 162 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 10 | 30 | 157 / 0 | 66 % | 42 | 2 | 0 | 2 | 0 | 345 | 75 | 188 | 5 | 6 |
| Halli-SM | 5 | 1 | 3 | 22 / 0 | 56 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 17 | 28 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 11 | 33 | 179 / 277 | 61 % | 46 | 2 | 0 | 2 | 0 | 395 | 92 | 216 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 13 | 12 | 87 / 0 | 49 % | 25 | 0 | 0 | 1 | 0 | 198 | 72 | 111 | 12 | 12 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 5 | 27 / 0 | 49 % | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 52 | 20 | 25 | 6 | 8 |
| Yhteensä | 38 | 13 | 17 | 114 / 231 | 49 % | 30 | 0 | 0 | 2 | 0 | 250 | 92 | 136 | 18 | 20 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 25 | 14 | 80 / 0 | 49 % | 40 | 1 | 0 | 1 | 1 | 279 | 31 | 199 | 8 | 5 |
| Pudotuspelit | 11 | 9 | 6 | 51 / 0 | 62 % | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 132 | 26 | 81 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 34 | 21 | 134 / 251 | 57 % | 57 | 2 | 0 | 1 | 1 | 414 | 60 | 280 | 11 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 31 | 39 | 135 / 0 | 60 % | 74 | 4 | 0 | 0 | 0 | 356 | 88 | 221 | 5 | 7 |
| Pudotuspelit | 12 | 6 | 13 | 46 / 0 | 52 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 133 | 49 | 87 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 2 | 7 / 0 | 70 % | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 14 | 6 | 7 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 4 | 14 / 0 | 54 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 7 | 33 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 44 | 40 | 58 | 202 / 351 | 59 % | 103 | 5 | 0 | 0 | 0 | 550 | 150 | 348 | 6 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 14 | 37 | 128 / 0 | 72 % | 52 | 1 | 0 | 2 | 0 | 355 | 76 | 227 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 12 | 9 | 4 | 53 / 0 | 62 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 153 | 25 | 100 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 2 | 10 | 0 | 0 |
| Muut | 2 | 0 | 1 | 6 / 0 | 55 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 10 | 13 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 23 | 43 | 191 / 279 | 64 % | 68 | 2 | 0 | 2 | 0 | 541 | 113 | 350 | 9 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 32 | 125 / 0 | 75 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 317 | 69 | 192 | 12 | 11 |
| Pudotuspelit | 11 | 2 | 12 | 52 / 0 | 71 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 122 | 33 | 70 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 7 | 44 | 179 / 246 | 60 % | 52 | 1 | 0 | 0 | 0 | 444 | 103 | 265 | 13 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 7 | 25 | 122 / 0 | 70 % | 34 | 2 | 0 | 0 | 0 | 275 | 90 | 153 | 10 | 9 |
| Pudotuspelit | 11 | 3 | 9 | 65 / 0 | 74 % | 13 | 1 | 0 | 0 | 0 | 136 | 44 | 71 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 6 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 10 | 34 | 193 / 268 | 81 % | 47 | 3 | 0 | 0 | 0 | 421 | 140 | 228 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 6 | 26 | 124 / 0 | 67 % | 35 | 3 | 0 | 0 | 0 | 275 | 104 | 152 | 8 | 7 |
| Pudotuspelit | 14 | 3 | 14 | 72 / 0 | 69 % | 18 | 1 | 0 | 1 | 0 | 152 | 55 | 80 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 6 / 0 | 100 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 4 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 9 | 41 | 202 / 295 | 79 % | 54 | 4 | 0 | 1 | 0 | 441 | 163 | 240 | 10 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 4 | 42 | 141 / 0 | 68 % | 49 | 3 | 0 | 0 | 0 | 282 | 117 | 141 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 14 | 3 | 22 | 87 / 0 | 74 % | 28 | 3 | 0 | 0 | 0 | 157 | 87 | 70 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 3 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 7 | 64 | 234 / 334 | 70 % | 77 | 6 | 0 | 0 | 0 | 450 | 207 | 216 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 3 | 30 | 134 / 0 | 72 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 255 | 116 | 121 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 7 | 34 / 0 | 71 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 32 | 21 | 5 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 29 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 3 | 37 | 170 / 241 | 57 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 316 | 148 | 146 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 10 | 21 | 85 / 0 | 59 % | 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 167 | 131 | 82 | 11 | 10 |
| Pudotuspelit | 15 | 3 | 11 | 70 / 0 | 63 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 118 | 30 | 6 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 13 | 32 | 156 / 259 | 49 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 269 | 251 | 113 | 17 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 6 | 14 | 76 / 0 | 59 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 139 | 95 | 63 | 7 | 8 |
| Pudotuspelit | 14 | 9 | 11 | 52 / 0 | 61 % | 22 | 2 | 0 | 0 | 0 | 138 | 42 | 86 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 15 | 25 | 128 / 215 | 60 % | 42 | 2 | 0 | 0 | 0 | 277 | 137 | 149 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 19 | 106 / 0 | 64 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 208 | 102 | 102 | 8 | 11 |
| Pudotuspelit | 4 | 1 | 3 | 17 / 0 | 71 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 15 | 17 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 30 | 4 | 22 | 123 / 191 | 67 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 242 | 117 | 119 | 11 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 7 | 22 | 135 / 0 | 70 % | 30 | 1 | 0 | 0 | 0 | 247 | 152 | 112 | 19 | 23 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 14 / 0 | 61 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 19 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 7 | 23 | 149 / 215 | 66 % | 31 | 1 | 0 | 0 | 0 | 270 | 171 | 121 | 19 | 23 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 4 | 33 | 137 / 0 | 70 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 197 | 282 | 60 | 16 | 17 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 17 / 0 | 74 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 38 | 3 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 30 | 4 | 34 | 154 / 220 | 72 % | 38 | 0 | 0 | 0 | 0 | 217 | 320 | 63 | 18 | 19 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 31 | 141 / 0 | 63 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 221 | 226 | 80 | 25 | 24 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 2 | 11 / 0 | 52 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 19 | 3 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 31 | 3 | 33 | 152 / 246 | 58 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 235 | 245 | 83 | 28 | 27 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 8 | 30 | 101 / 0 | 55 % | 39 | 1 | 0 | 0 | 0 | 274 | 117 | 173 | 9 | 10 |
| Pudotuspelit | 4 | 3 | 2 | 30 / 0 | 79 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 51 | 26 | 21 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 11 | 32 | 131 / 222 | 67 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 325 | 143 | 194 | 10 | 11 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...