Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 3 | 10 | 0 | 18 / 0 | 55 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 3 | 11 | 1 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 3 | 0 | 5 / 0 | 28 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 6 | 13 | 0 | 23 / 51 | 41 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 3 | 21 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 61 | 9 | 114 / 0 | 48 % | 73 | 3 | 0 | 1 | 0 | 310 | 14 | 196 | 1 | 0 |
| Pudotuspelit | 2 | 3 | 0 | 7 / 0 | 39 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 0 | 12 | 1 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 7 | 1 | 9 / 0 | 29 % | 8 | 0 | 0 | 1 | 0 | 36 | 3 | 27 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 71 | 10 | 130 / 288 | 39 % | 84 | 3 | 0 | 2 | 0 | 365 | 17 | 235 | 2 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 38 | 10 | 106 / 0 | 46 % | 48 | 0 | 0 | 1 | 0 | 267 | 26 | 161 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 8 | 6 | 0 | 21 / 0 | 45 % | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 45 | 0 | 24 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 3 | 7 | 3 | 15 / 0 | 63 % | 10 | 0 | 0 | 1 | 0 | 44 | 5 | 29 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 41 | 51 | 13 | 142 / 300 | 51 % | 64 | 0 | 0 | 3 | 0 | 356 | 31 | 214 | 3 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 50 | 2 | 96 / 0 | 45 % | 52 | 0 | 0 | 1 | 0 | 298 | 9 | 202 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 0 | 5 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 1 | 9 / 0 | 39 % | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 21 | 6 | 12 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 38 | 53 | 3 | 110 / 245 | 45 % | 56 | 0 | 0 | 2 | 0 | 330 | 15 | 220 | 1 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 35 | 8 | 77 / 0 | 45 % | 44 | 1 | 0 | 1 | 0 | 252 | 28 | 175 | 5 | 2 |
| Putoamispelit | 5 | 9 | 1 | 17 / 0 | 57 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 8 | 45 | 3 | 2 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 5 / 0 | 42 % | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 9 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 44 | 9 | 99 / 215 | 48 % | 54 | 1 | 0 | 2 | 0 | 323 | 36 | 224 | 8 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 42 | 9 | 80 / 0 | 52 % | 53 | 2 | 0 | 2 | 0 | 257 | 25 | 177 | 5 | 6 |
| Putoamispelit | 3 | 11 | 1 | 15 / 0 | 68 % | 13 | 1 | 0 | 0 | 0 | 48 | 5 | 33 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 14 | 3 | 17 / 0 | 59 % | 17 | 0 | 0 | 1 | 0 | 54 | 4 | 37 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 67 | 13 | 112 / 206 | 59 % | 83 | 3 | 0 | 3 | 0 | 359 | 34 | 247 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 24 | 5 | 75 / 0 | 47 % | 30 | 1 | 0 | 2 | 0 | 247 | 18 | 172 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 12 | 5 | 2 | 29 / 0 | 40 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 69 | 8 | 40 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 38 | 29 | 7 | 104 / 232 | 44 % | 37 | 1 | 0 | 2 | 0 | 316 | 26 | 212 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 24 | 13 | 74 / 0 | 45 % | 39 | 2 | 0 | 3 | 0 | 206 | 36 | 132 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 0 | 7 / 0 | 54 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 0 | 17 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 26 | 13 | 83 / 181 | 50 % | 41 | 2 | 0 | 3 | 0 | 236 | 36 | 153 | 4 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 28 | 8 | 99 / 0 | 50 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 288 | 42 | 189 | 5 | 4 |
| Pudotuspelit | 6 | 7 | 3 | 23 / 0 | 50 % | 11 | 1 | 0 | 1 | 0 | 65 | 6 | 42 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 30 | 35 | 11 | 122 / 244 | 50 % | 48 | 2 | 0 | 1 | 0 | 353 | 48 | 231 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 30 | 8 | 118 / 0 | 58 % | 41 | 3 | 0 | 1 | 0 | 303 | 40 | 185 | 4 | 4 |
| Putoamispelit | 4 | 3 | 4 | 28 / 0 | 64 % | 7 | 0 | 0 | 3 | 0 | 66 | 8 | 38 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 33 | 12 | 146 / 246 | 61 % | 48 | 3 | 0 | 4 | 0 | 369 | 48 | 223 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 23 | 21 | 108 / 0 | 59 % | 48 | 4 | 0 | 3 | 0 | 251 | 84 | 143 | 10 | 10 |
| Pudotuspelit | 12 | 3 | 6 | 37 / 0 | 47 % | 9 | 0 | 0 | 2 | 1 | 94 | 42 | 57 | 10 | 8 |
| Yhteensä | 37 | 26 | 27 | 145 / 263 | 53 % | 57 | 4 | 0 | 5 | 1 | 345 | 126 | 200 | 20 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 31 | 27 | 124 / 0 | 58 % | 64 | 6 | 0 | 2 | 0 | 286 | 123 | 162 | 7 | 9 |
| Pudotuspelit | 7 | 4 | 3 | 34 / 0 | 63 % | 8 | 1 | 0 | 1 | 0 | 71 | 24 | 37 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 35 | 30 | 158 / 269 | 60 % | 72 | 7 | 0 | 3 | 0 | 357 | 147 | 199 | 8 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 26 | 11 | 69 / 0 | 50 % | 39 | 2 | 0 | 0 | 0 | 186 | 48 | 117 | 6 | 5 |
| Putoamispelit | 7 | 9 | 6 | 33 / 0 | 60 % | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 75 | 31 | 42 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 35 | 17 | 102 / 193 | 55 % | 55 | 3 | 0 | 0 | 0 | 261 | 79 | 159 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 37 | 13 | 108 / 0 | 55 % | 53 | 3 | 0 | 2 | 0 | 323 | 42 | 215 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 7 | 8 | 1 | 28 / 0 | 51 % | 9 | 0 | 0 | 4 | 0 | 85 | 16 | 57 | 3 | 4 |
| Yhteensä | 31 | 45 | 14 | 136 / 253 | 53 % | 62 | 3 | 0 | 6 | 0 | 408 | 58 | 272 | 7 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 55 | 24 | 122 / 0 | 61 % | 86 | 7 | 0 | 1 | 0 | 312 | 85 | 190 | 9 | 10 |
| Pudotuspelit | 14 | 32 | 13 | 75 / 0 | 63 % | 49 | 4 | 0 | 1 | 0 | 188 | 56 | 113 | 3 | 4 |
| Yhteensä | 39 | 87 | 37 | 197 / 320 | 62 % | 135 | 11 | 0 | 2 | 0 | 500 | 141 | 303 | 12 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 41 | 28 | 131 / 0 | 63 % | 76 | 7 | 0 | 3 | 0 | 301 | 135 | 170 | 11 | 12 |
| Pudotuspelit | 11 | 7 | 11 | 33 / 0 | 50 % | 19 | 1 | 0 | 0 | 0 | 87 | 41 | 54 | 7 | 8 |
| Yhteensä | 40 | 48 | 39 | 164 / 275 | 56 % | 95 | 8 | 0 | 3 | 0 | 388 | 176 | 224 | 18 | 20 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 54 | 24 | 118 / 0 | 60 % | 84 | 6 | 0 | 2 | 0 | 270 | 114 | 152 | 18 | 17 |
| Pudotuspelit | 4 | 6 | 3 | 15 / 0 | 58 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 39 | 15 | 24 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 60 | 27 | 133 / 223 | 59 % | 94 | 7 | 0 | 2 | 0 | 309 | 129 | 176 | 19 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 14 | 6 | 42 / 0 | 41 % | 20 | 0 | 0 | 1 | 0 | 116 | 44 | 74 | 9 | 10 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 0 | 8 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 6 | 7 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 21 | 15 | 6 | 50 / 118 | 46 % | 21 | 0 | 0 | 1 | 0 | 131 | 50 | 81 | 11 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 32 | 14 | 111 / 0 | 51 % | 51 | 5 | 0 | 2 | 0 | 285 | 101 | 174 | 8 | 7 |
| Pudotuspelit | 5 | 3 | 5 | 17 / 0 | 53 % | 8 | 0 | 0 | 2 | 0 | 57 | 23 | 40 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 35 | 19 | 128 / 251 | 52 % | 59 | 5 | 0 | 4 | 0 | 342 | 124 | 214 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 18 | 8 | 84 / 0 | 59 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 168 | 90 | 84 | 13 | 13 |
| Yhteensä | 27 | 18 | 8 | 84 / 143 | 59 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 168 | 90 | 84 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 9 | 14 | 73 / 0 | 49 % | 24 | 1 | 0 | 2 | 0 | 160 | 102 | 87 | 21 | 21 |
| Yhteensä | 28 | 9 | 14 | 73 / 150 | 49 % | 24 | 1 | 0 | 2 | 0 | 160 | 102 | 87 | 21 | 21 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...