Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pudotuspelit | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 1 / 3 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 17 | 1 | 56 / 0 | 36 % | 18 | 0 | 0 | 3 | 0 | 151 | 8 | 95 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 0 | 5 / 0 | 42 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 0 | 17 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 18 | 1 | 61 / 168 | 39 % | 19 | 0 | 0 | 3 | 0 | 173 | 8 | 112 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 60 | 0 | 97 / 0 | 44 % | 60 | 0 | 0 | 1 | 0 | 239 | 1 | 142 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 5 | 7 | 1 | 18 / 0 | 38 % | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | 42 | 2 | 24 | 2 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 67 | 1 | 115 / 267 | 41 % | 69 | 1 | 0 | 1 | 0 | 281 | 3 | 166 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 44 | 2 | 79 / 0 | 41 % | 46 | 0 | 0 | 2 | 0 | 200 | 3 | 121 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 4 | 0 | 9 / 0 | 33 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 0 | 18 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 48 | 2 | 88 / 222 | 37 % | 50 | 0 | 0 | 2 | 0 | 227 | 3 | 139 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 41 | 5 | 84 / 0 | 48 % | 47 | 1 | 0 | 2 | 0 | 238 | 12 | 154 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 16 | 42 | 3 | 77 / 0 | 50 % | 48 | 3 | 0 | 0 | 0 | 191 | 4 | 114 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 83 | 8 | 161 / 329 | 49 % | 95 | 4 | 0 | 2 | 0 | 429 | 16 | 268 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 27 | 0 | 60 / 0 | 47 % | 27 | 0 | 0 | 1 | 0 | 171 | 2 | 111 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 7 | 7 | 1 | 16 / 0 | 42 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 2 | 15 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 23 | 34 | 1 | 76 / 166 | 45 % | 35 | 0 | 0 | 1 | 0 | 202 | 4 | 126 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 40 | 3 | 82 / 0 | 39 % | 45 | 2 | 0 | 0 | 0 | 231 | 10 | 149 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 14 | 33 | 3 | 54 / 0 | 38 % | 37 | 1 | 0 | 1 | 0 | 136 | 9 | 82 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 39 | 73 | 6 | 136 / 349 | 39 % | 82 | 3 | 0 | 1 | 0 | 367 | 19 | 231 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 37 | 7 | 110 / 0 | 51 % | 46 | 2 | 0 | 1 | 0 | 270 | 36 | 160 | 7 | 7 |
| Putoamispelit | 7 | 12 | 2 | 23 / 0 | 43 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 | 2 | 47 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 49 | 9 | 133 / 269 | 47 % | 60 | 2 | 0 | 1 | 0 | 340 | 38 | 207 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 21 | 6 | 77 / 0 | 48 % | 28 | 1 | 0 | 1 | 0 | 229 | 14 | 152 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 12 | 16 | 4 | 48 / 0 | 52 % | 21 | 1 | 0 | 1 | 0 | 112 | 15 | 64 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 37 | 10 | 125 / 254 | 50 % | 49 | 2 | 0 | 2 | 0 | 341 | 29 | 216 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 50 | 7 | 100 / 0 | 44 % | 59 | 2 | 0 | 0 | 0 | 298 | 15 | 198 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 3 | 4 | 0 | 12 / 0 | 55 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 0 | 14 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 32 | 54 | 7 | 112 / 248 | 49 % | 63 | 2 | 0 | 0 | 0 | 324 | 15 | 212 | 2 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 51 | 13 | 118 / 0 | 55 % | 68 | 4 | 0 | 0 | 0 | 329 | 23 | 211 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 10 | 13 | 2 | 41 / 0 | 54 % | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 118 | 5 | 77 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 4 / 0 | 57 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 65 | 15 | 163 / 299 | 55 % | 85 | 5 | 0 | 0 | 0 | 457 | 28 | 294 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 90 | 19 | 161 / 0 | 59 % | 115 | 6 | 0 | 1 | 0 | 373 | 44 | 212 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 10 | 20 | 2 | 36 / 0 | 46 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 110 | 5 | 74 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 110 | 21 | 197 / 358 | 35 % | 138 | 7 | 0 | 2 | 0 | 490 | 49 | 293 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 71 | 16 | 166 / 0 | 55 % | 89 | 2 | 0 | 1 | 0 | 419 | 43 | 251 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 10 | 11 | 6 | 55 / 0 | 55 % | 19 | 2 | 0 | 0 | 0 | 144 | 15 | 89 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 38 | 82 | 22 | 221 / 401 | 55 % | 108 | 4 | 0 | 1 | 0 | 563 | 58 | 340 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 75 | 19 | 142 / 0 | 56 % | 97 | 3 | 0 | 2 | 0 | 353 | 52 | 211 | 9 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 2 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 1 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 75 | 20 | 144 / 258 | 53 % | 98 | 3 | 0 | 2 | 0 | 362 | 53 | 218 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 34 | 15 | 141 / 0 | 55 % | 51 | 2 | 0 | 1 | 0 | 375 | 50 | 234 | 10 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 1 | 6 / 0 | 86 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 2 | 11 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 37 | 16 | 147 / 264 | 70 % | 55 | 2 | 0 | 1 | 0 | 392 | 52 | 245 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 30 | 21 | 141 / 0 | 59 % | 58 | 7 | 0 | 0 | 0 | 288 | 101 | 150 | 13 | 13 |
| Yhteensä | 29 | 30 | 21 | 141 / 238 | 59 % | 58 | 7 | 0 | 0 | 0 | 288 | 101 | 150 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 67 | 24 | 154 / 0 | 60 % | 99 | 8 | 0 | 0 | 0 | 389 | 74 | 237 | 8 | 9 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 14 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 67 | 24 | 155 / 266 | 37 % | 99 | 8 | 0 | 0 | 0 | 392 | 74 | 239 | 8 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 66 | 15 | 108 / 0 | 50 % | 85 | 4 | 0 | 0 | 0 | 383 | 30 | 275 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 34 | 66 | 15 | 108 / 217 | 50 % | 85 | 4 | 0 | 0 | 0 | 383 | 30 | 275 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 74 | 26 | 187 / 0 | 63 % | 108 | 8 | 0 | 0 | 0 | 501 | 87 | 314 | 19 | 17 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 74 | 26 | 188 / 299 | 48 % | 108 | 8 | 0 | 0 | 0 | 504 | 87 | 316 | 19 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 34 | 14 | 106 / 0 | 51 % | 52 | 4 | 0 | 0 | 0 | 290 | 59 | 184 | 22 | 22 |
| Yhteensä | 26 | 34 | 14 | 106 / 208 | 51 % | 52 | 4 | 0 | 0 | 0 | 290 | 59 | 184 | 22 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 34 | 18 | 118 / 0 | 51 % | 58 | 6 | 0 | 0 | 0 | 331 | 70 | 213 | 16 | 17 |
| Yhteensä | 26 | 34 | 18 | 118 / 230 | 51 % | 58 | 6 | 0 | 0 | 0 | 331 | 70 | 213 | 16 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 12 | 2 | 38 / 0 | 46 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 114 | 24 | 76 | 8 | 8 |
| Yhteensä | 16 | 12 | 2 | 38 / 83 | 46 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 114 | 24 | 76 | 8 | 8 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...