Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 3 | 5 | 1 | 15 / 0 | 58 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 3 | 25 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 3 | 5 | 1 | 15 / 26 | 58 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 3 | 25 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 29 | 6 | 90 / 0 | 51 % | 38 | 3 | 0 | 0 | 0 | 232 | 22 | 142 | 4 | 3 |
| Yhteensä | 25 | 29 | 6 | 90 / 175 | 51 % | 38 | 3 | 0 | 0 | 0 | 232 | 22 | 142 | 4 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 23 | 15 | 113 / 0 | 55 % | 43 | 5 | 0 | 9 | 0 | 286 | 59 | 173 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 3 | 4 | 4 | 17 / 0 | 65 % | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | 39 | 7 | 22 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 27 | 19 | 130 / 230 | 60 % | 52 | 6 | 0 | 9 | 0 | 325 | 66 | 195 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 29 | 11 | 96 / 0 | 55 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 269 | 34 | 173 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 14 | 14 | 2 | 47 / 0 | 49 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 152 | 17 | 105 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 38 | 43 | 13 | 143 / 272 | 52 % | 57 | 1 | 0 | 0 | 0 | 421 | 51 | 278 | 5 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 27 | 15 | 118 / 0 | 59 % | 45 | 3 | 0 | 1 | 0 | 323 | 44 | 205 | 10 | 5 |
| Pudotuspelit | 12 | 9 | 7 | 56 / 0 | 57 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 159 | 21 | 103 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 36 | 36 | 22 | 174 / 298 | 58 % | 62 | 4 | 0 | 1 | 0 | 482 | 65 | 308 | 13 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 55 | 24 | 142 / 0 | 65 % | 85 | 6 | 0 | 0 | 0 | 432 | 67 | 290 | 2 | 1 |
| Pudotuspelit | 7 | 8 | 3 | 27 / 0 | 53 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 90 | 18 | 63 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 2 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 1 | 12 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 64 | 28 | 171 / 274 | 56 % | 98 | 6 | 0 | 0 | 0 | 536 | 86 | 365 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 10 | 16 | 3 | 35 / 0 | 49 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 96 | 5 | 61 | 0 | 0 |
| Putoamispelit | 7 | 5 | 2 | 29 / 0 | 51 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 73 | 15 | 44 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 17 | 21 | 5 | 64 / 128 | 50 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 169 | 20 | 105 | 2 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 8 | 2 | 40 / 0 | 64 % | 10 | 0 | 0 | 1 | 0 | 100 | 20 | 60 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 7 | 8 | 2 | 40 / 63 | 64 % | 10 | 0 | 0 | 1 | 0 | 100 | 20 | 60 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 20 | 8 | 68 / 0 | 51 % | 29 | 1 | 0 | 1 | 0 | 220 | 28 | 152 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 7 | 5 | 3 | 24 / 0 | 45 % | 9 | 1 | 0 | 2 | 0 | 74 | 14 | 50 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 25 | 11 | 92 / 187 | 48 % | 38 | 2 | 0 | 3 | 0 | 294 | 42 | 202 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 28 | 7 | 108 / 0 | 54 % | 36 | 1 | 0 | 2 | 0 | 289 | 39 | 181 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 5 | 6 | 2 | 27 / 0 | 69 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 72 | 8 | 45 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 34 | 9 | 135 / 241 | 61 % | 44 | 1 | 0 | 2 | 0 | 361 | 47 | 226 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 30 | 14 | 123 / 0 | 51 % | 49 | 5 | 0 | 0 | 0 | 330 | 62 | 207 | 10 | 9 |
| Putoamispelit | 7 | 10 | 1 | 33 / 0 | 65 % | 11 | 0 | 0 | 1 | 0 | 76 | 6 | 43 | 3 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 40 | 15 | 156 / 300 | 39 % | 60 | 5 | 0 | 1 | 0 | 406 | 68 | 250 | 13 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 54 | 19 | 140 / 0 | 61 % | 76 | 3 | 0 | 2 | 0 | 369 | 67 | 229 | 5 | 4 |
| Yhteensä | 28 | 54 | 19 | 140 / 228 | 61 % | 76 | 3 | 0 | 2 | 0 | 369 | 67 | 229 | 5 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 18 | 23 | 161 / 0 | 64 % | 42 | 1 | 0 | 2 | 0 | 335 | 109 | 174 | 12 | 10 |
| Yhteensä | 28 | 18 | 23 | 161 / 253 | 64 % | 42 | 1 | 0 | 2 | 0 | 335 | 109 | 174 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 2 | 0 | 0 | 1 / 4 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 4 | 0 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 4 | 0 | 0 | 3 / 6 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 6 | 0 | 0 | 3 / 0 | 27 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 10 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 6 | 0 | 0 | 3 / 11 | 27 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 10 | 1 | 1 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...