Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 1 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 1 | 0 | 3 / 5 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 2 | 0 | 5 / 0 | 83 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Putoamispelit | 5 | 1 | 3 | 17 / 0 | 46 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 11 | 19 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 6 | 3 | 3 | 22 / 43 | 65 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 11 | 26 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 3 | 0 | 3 | 11 / 0 | 48 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 12 | 16 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 3 | 0 | 3 | 11 / 23 | 48 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 12 | 16 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 8 | 8 | 1 | 16 / 0 | 57 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 39 | 3 | 23 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 9 | 8 | 1 | 19 / 32 | 66 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 46 | 4 | 27 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 0 | 0 | 2 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 6 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 0 | 5 / 0 | 26 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 3 | 8 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 6 | 0 | 0 | 7 / 27 | 26 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 3 | 14 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 7 | 1 | 25 / 0 | 36 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 84 | 18 | 59 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 17 | 1 | 0 | 11 / 0 | 36 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 3 | 18 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 44 | 8 | 1 | 36 / 101 | 36 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 113 | 21 | 77 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 7 | 8 | 62 / 0 | 42 % | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 131 | 55 | 69 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 5 | 17 / 0 | 43 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 35 | 9 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 32 | 8 | 13 | 79 / 189 | 42 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 157 | 90 | 78 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 18 | 17 | 109 / 0 | 57 % | 38 | 3 | 0 | 0 | 0 | 247 | 83 | 138 | 4 | 5 |
| Putoamispelit | 7 | 5 | 5 | 26 / 0 | 57 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 91 | 17 | 65 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 35 | 23 | 22 | 135 / 237 | 57 % | 48 | 3 | 0 | 0 | 0 | 338 | 100 | 203 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 10 | 9 | 52 / 0 | 43 % | 21 | 2 | 0 | 1 | 0 | 136 | 59 | 84 | 13 | 12 |
| Pudotuspelit | 14 | 3 | 6 | 36 / 0 | 42 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 74 | 34 | 38 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 40 | 13 | 15 | 88 / 205 | 43 % | 30 | 2 | 0 | 1 | 0 | 210 | 93 | 122 | 17 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 9 | 11 | 54 / 0 | 38 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 132 | 60 | 78 | 13 | 13 |
| Pudotuspelit | 9 | 3 | 4 | 30 / 0 | 59 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 47 | 49 | 17 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 38 | 12 | 15 | 84 / 195 | 48 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 179 | 109 | 95 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 46 | 5 | 89 / 0 | 46 % | 54 | 3 | 0 | 3 | 0 | 214 | 26 | 125 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 8 | 11 | 1 | 16 / 0 | 28 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 5 | 51 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 36 | 57 | 6 | 105 / 251 | 37 % | 66 | 3 | 0 | 3 | 0 | 281 | 31 | 176 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 44 | 9 | 93 / 0 | 44 % | 54 | 1 | 0 | 2 | 0 | 243 | 47 | 150 | 7 | 7 |
| Pudotuspelit | 4 | 14 | 0 | 16 / 0 | 47 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | 0 | 27 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 58 | 9 | 109 / 248 | 45 % | 68 | 1 | 0 | 2 | 0 | 286 | 47 | 177 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 18 | 20 | 95 / 0 | 49 % | 40 | 2 | 0 | 0 | 0 | 259 | 101 | 164 | 11 | 13 |
| Pudotuspelit | 10 | 9 | 4 | 30 / 0 | 42 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 78 | 20 | 48 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 38 | 27 | 24 | 125 / 268 | 45 % | 54 | 3 | 0 | 0 | 0 | 337 | 121 | 212 | 15 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 36 | 17 | 110 / 0 | 63 % | 57 | 4 | 0 | 0 | 0 | 259 | 81 | 149 | 13 | 14 |
| Yhteensä | 28 | 36 | 17 | 110 / 176 | 63 % | 57 | 4 | 0 | 0 | 0 | 259 | 81 | 149 | 13 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 19 | 15 | 119 / 0 | 56 % | 36 | 2 | 0 | 0 | 0 | 256 | 95 | 137 | 11 | 11 |
| Yhteensä | 28 | 19 | 15 | 119 / 212 | 56 % | 36 | 2 | 0 | 0 | 0 | 256 | 95 | 137 | 11 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 18 | 16 | 105 / 0 | 52 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 248 | 94 | 143 | 10 | 11 |
| Yhteensä | 28 | 18 | 16 | 105 / 203 | 52 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 248 | 94 | 143 | 10 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 24 | 23 | 144 / 0 | 57 % | 53 | 6 | 0 | 0 | 0 | 321 | 107 | 177 | 13 | 14 |
| Yhteensä | 34 | 24 | 23 | 144 / 251 | 57 % | 53 | 6 | 0 | 0 | 0 | 321 | 107 | 177 | 13 | 14 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...