Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 1 / 5 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 6 | 18 | 81 / 0 | 61 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 168 | 63 | 87 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 8 | 1 | 4 | 25 / 0 | 57 % | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 51 | 25 | 26 | 3 | 3 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 8 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 9 | 8 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 7 | 23 | 114 / 188 | 62 % | 32 | 2 | 0 | 0 | 0 | 235 | 97 | 121 | 10 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 14 | 1 | 18 | 80 / 0 | 70 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 146 | 55 | 66 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 8 | 48 / 0 | 66 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 91 | 29 | 43 | 1 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 4 | 18 / 0 | 69 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 12 | 14 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 2 | 30 | 146 / 213 | 68 % | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 269 | 96 | 123 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 31 | 8 | 49 | 203 / 0 | 76 % | 59 | 2 | 0 | 0 | 0 | 350 | 118 | 147 | 9 | 5 |
| Pudotuspelit | 12 | 1 | 16 | 76 / 0 | 76 % | 19 | 2 | 0 | 0 | 0 | 122 | 49 | 46 | 6 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 5 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 3 | 25 / 0 | 74 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 22 | 16 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 48 | 9 | 68 | 306 / 403 | 73 % | 81 | 4 | 0 | 0 | 0 | 519 | 194 | 213 | 18 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 8 | 43 | 178 / 0 | 77 % | 53 | 2 | 0 | 0 | 0 | 310 | 99 | 132 | 5 | 6 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 20 | 64 / 0 | 87 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 112 | 58 | 48 | 0 | 1 |
| Halli-SM | 6 | 1 | 9 | 26 / 0 | 63 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 24 | 29 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 45 | 9 | 72 | 268 / 345 | 76 % | 83 | 2 | 0 | 0 | 0 | 477 | 181 | 209 | 5 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 6 | 36 | 180 / 0 | 79 % | 44 | 2 | 0 | 0 | 0 | 313 | 118 | 133 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 11 | 54 / 0 | 73 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 94 | 31 | 40 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 7 / 0 | 78 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 6 | 1 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 9 / 0 | 69 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 4 | 11 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 8 | 48 | 250 / 324 | 75 % | 58 | 2 | 0 | 0 | 0 | 440 | 154 | 190 | 9 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 3 | 31 | 155 / 0 | 70 % | 34 | 0 | 0 | 0 | 0 | 279 | 128 | 124 | 8 | 7 |
| Pudotuspelit | 5 | 1 | 3 | 26 / 0 | 77 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 20 | 19 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 4 | 20 / 0 | 83 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 10 | 11 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 39 | 4 | 38 | 202 / 283 | 64 % | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 356 | 161 | 154 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 5 | 36 | 156 / 0 | 66 % | 43 | 2 | 0 | 1 | 0 | 306 | 152 | 150 | 7 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 2 | 3 / 0 | 25 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 7 | 8 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 5 | 38 | 161 / 254 | 47 % | 45 | 2 | 0 | 1 | 0 | 320 | 161 | 159 | 7 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 6 | 22 | 110 / 0 | 70 % | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 248 | 86 | 138 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 2 | 3 / 0 | 33 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 12 | 6 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 25 | 6 | 24 | 113 / 167 | 34 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 259 | 98 | 146 | 5 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 27 | 109 / 0 | 58 % | 34 | 2 | 0 | 1 | 0 | 277 | 80 | 168 | 7 | 8 |
| Putoamispelit | 4 | 2 | 7 | 17 / 0 | 61 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 16 | 30 | 2 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 1 | 3 | 14 / 0 | 47 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 16 | 21 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 8 | 37 | 140 / 245 | 55 % | 47 | 2 | 0 | 1 | 0 | 359 | 112 | 219 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 4 | 22 | 78 / 0 | 55 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 123 | 125 | 45 | 15 | 16 |
| Pudotuspelit | 12 | 3 | 7 | 34 / 0 | 46 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | 39 | 46 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 35 | 7 | 29 | 112 / 216 | 50 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 203 | 164 | 91 | 18 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 26 | 102 / 0 | 65 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 141 | 223 | 39 | 21 | 25 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 6 | 36 / 0 | 55 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 83 | 3 | 13 | 13 |
| Yhteensä | 36 | 3 | 32 | 138 / 223 | 60 % | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 180 | 306 | 42 | 34 | 38 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 2 | 14 | 48 / 0 | 48 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 74 | 108 | 26 | 12 | 14 |
| Pudotuspelit | 14 | 2 | 6 | 43 / 0 | 49 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | 70 | 17 | 8 | 8 |
| Yhteensä | 32 | 4 | 20 | 91 / 188 | 48 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 134 | 178 | 43 | 20 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 19 | 79 / 0 | 56 % | 22 | 2 | 0 | 0 | 0 | 115 | 178 | 36 | 22 | 24 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 7 | 28 / 0 | 61 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 53 | 11 | 8 | 10 |
| Yhteensä | 31 | 2 | 26 | 107 / 188 | 58 % | 30 | 2 | 0 | 0 | 0 | 154 | 231 | 47 | 30 | 34 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 22 | 99 / 0 | 62 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 126 | 222 | 27 | 23 | 24 |
| Pudotuspelit | 16 | 2 | 11 | 28 / 0 | 37 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 71 | 19 | 13 | 13 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 3 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 43 | 5 | 33 | 129 / 238 | 55 % | 39 | 1 | 0 | 0 | 0 | 179 | 296 | 50 | 36 | 37 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 1 | 35 | 140 / 0 | 66 % | 39 | 3 | 0 | 0 | 0 | 173 | 292 | 33 | 20 | 21 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 9 | 25 / 0 | 49 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 66 | 3 | 7 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 1 | 44 | 168 / 268 | 58 % | 48 | 3 | 0 | 0 | 0 | 204 | 365 | 36 | 28 | 29 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 1 | 9 | 27 / 0 | 55 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 53 | 19 | 3 | 4 |
| Yhteensä | 7 | 1 | 9 | 27 / 49 | 55 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 53 | 19 | 3 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 6 | 0 | 5 | 25 / 0 | 50 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 53 | 6 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 6 | 0 | 5 | 25 / 50 | 50 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 53 | 6 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 10 | 0 | 1 | 6 / 0 | 26 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 13 | 4 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 10 | 0 | 1 | 6 / 23 | 26 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 13 | 4 | 4 | 4 |
Manse PP, Tampere
Manse
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Manse PP, Tampere
Manse
Manse PP, Tampere
Manse
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Vimpelin Veto
ViVe
Vimpelin Veto
ViVe
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Vimpelin Veto
ViVe
Vimpelin Veto
ViVe
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kempeleen Kiri
KeKi
Kempeleen Kiri
KeKi
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kempeleen Kiri
KeKi
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kiteen Pallo
KiPa
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Pattijoen Urheilijat, Raahe
PattU
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Vimpelin Veto
ViVe
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kempeleen Kiri
KeKi
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Sotkamon Jymy
SoJy
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Hyvinkään Tahko
Tahko
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Siilinjärven Pesis
SiiPe
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Vimpelin Veto
ViVe
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Joensuun Maila
JoMa
Kiteen Pallo
KiPa
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Manse PP, Tampere
Manse
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Haminan Palloilijat
HP
Joensuun Maila
JoMa
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Sotkamon Jymy
SoJy
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kankaanpään Maila
KaMa
Kempeleen Kiri
KeKi
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Kankaanpään Maila
KaMa
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Hyvinkään Tahko
Tahko
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Manse PP, Tampere
Manse
Haminan Palloilijat
HP
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Seinäjoen JymyJussit
JymyJussit
Siilinjärven Pesis
SiiPe
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kiteen Pallo
KiPa
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Joensuun Maila
JoMa
Haminan Palloilijat
HP
Kouvolan Pallonlyöjät
KPL
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...