Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 3 | 6 | 5 | 18 / 0 | 75 % | 12 | 1 | 3 | 1 | 0 | 49 | 7 | 31 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 3 | 6 | 5 | 18 / 24 | 75 % | 12 | 1 | 3 | 1 | 0 | 49 | 7 | 31 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 3 | 1 | 0 | 13 / 0 | 48 % | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 34 | 4 | 21 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 3 | 1 | 0 | 13 / 27 | 48 % | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 34 | 4 | 21 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 24 | 5 | 87 / 0 | 56 % | 30 | 1 | 0 | 1 | 0 | 226 | 36 | 139 | 6 | 4 |
| Pudotuspelit | 9 | 5 | 4 | 31 / 0 | 76 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 14 | 36 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 39 | 29 | 9 | 118 / 197 | 66 % | 39 | 1 | 0 | 1 | 0 | 293 | 50 | 175 | 8 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pudotuspelit | 2 | 1 | 1 | 9 / 0 | 75 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 4 | 6 | 0 | 0 |
| Alkulohkot | 6 | 6 | 2 | 18 / 0 | 46 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 8 | 35 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 8 | 7 | 3 | 27 / 51 | 61 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 68 | 12 | 41 | 0 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 26 | 16 | 112 / 0 | 56 % | 43 | 1 | 0 | 2 | 0 | 318 | 48 | 206 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 13 | 7 | 3 | 45 / 0 | 51 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 146 | 20 | 101 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 5 / 0 | 83 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 1 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 42 | 34 | 19 | 162 / 295 | 63 % | 54 | 1 | 0 | 2 | 0 | 475 | 69 | 313 | 9 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alkulohkot | 2 | 2 | 1 | 9 / 0 | 69 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 1 | 20 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 2 | 2 | 1 | 9 / 13 | 69 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 1 | 20 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 31 | 26 | 104 / 0 | 55 % | 62 | 5 | 0 | 2 | 0 | 292 | 49 | 188 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 10 | 19 | 3 | 46 / 0 | 73 % | 24 | 2 | 0 | 0 | 0 | 125 | 14 | 79 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 1 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 50 | 29 | 153 / 259 | 59 % | 86 | 7 | 0 | 2 | 0 | 425 | 64 | 272 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 56 | 23 | 139 / 0 | 63 % | 84 | 5 | 0 | 0 | 0 | 404 | 60 | 265 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 13 | 17 | 3 | 36 / 0 | 43 % | 20 | 0 | 0 | 3 | 0 | 124 | 8 | 88 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 1 | 4 / 0 | 67 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 4 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 75 | 27 | 179 / 311 | 58 % | 107 | 5 | 0 | 3 | 0 | 537 | 72 | 358 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 43 | 20 | 113 / 0 | 65 % | 63 | 0 | 0 | 0 | 0 | 339 | 48 | 226 | 6 | 4 |
| Pudotuspelit | 7 | 5 | 2 | 29 / 0 | 55 % | 7 | 0 | 0 | 1 | 0 | 81 | 15 | 52 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 3 | 5 | 2 | 9 / 0 | 45 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 6 | 28 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 53 | 24 | 151 / 248 | 55 % | 77 | 0 | 0 | 1 | 0 | 457 | 69 | 306 | 7 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 35 | 41 | 160 / 0 | 64 % | 80 | 4 | 0 | 1 | 0 | 429 | 100 | 269 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 10 | 12 | 13 | 62 / 0 | 69 % | 28 | 3 | 0 | 1 | 0 | 150 | 37 | 88 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 1 | 5 / 0 | 83 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 3 | 7 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 4 | 5 | 23 / 0 | 68 % | 9 | 0 | 0 | 1 | 0 | 57 | 12 | 34 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 45 | 53 | 60 | 250 / 379 | 71 % | 120 | 7 | 0 | 3 | 0 | 648 | 152 | 398 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 32 | 14 | 39 | 191 / 0 | 67 % | 56 | 3 | 0 | 4 | 0 | 398 | 119 | 207 | 10 | 10 |
| Pudotuspelit | 9 | 18 | 12 | 45 / 0 | 56 % | 33 | 3 | 0 | 0 | 0 | 126 | 27 | 81 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 1 | 21 / 0 | 58 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 9 | 19 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 45 | 32 | 52 | 257 / 404 | 60 % | 90 | 6 | 0 | 4 | 0 | 564 | 155 | 307 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 32 | 15 | 31 | 233 / 0 | 76 % | 48 | 2 | 0 | 0 | 0 | 444 | 109 | 211 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 4 | 1 | 3 | 24 / 0 | 75 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 | 13 | 18 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 3 | 4 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 6 | 5 | 26 / 0 | 62 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | 22 | 34 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 42 | 22 | 40 | 286 / 384 | 72 % | 64 | 2 | 0 | 0 | 0 | 553 | 147 | 267 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 11 | 40 | 201 / 0 | 73 % | 57 | 6 | 0 | 0 | 0 | 335 | 157 | 134 | 7 | 12 |
| Pudotuspelit | 5 | 2 | 3 | 29 / 0 | 64 % | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 53 | 14 | 24 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 7 / 0 | 70 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 3 | 6 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 2 | 17 / 0 | 81 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 11 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 14 | 46 | 254 / 351 | 72 % | 66 | 6 | 0 | 1 | 0 | 426 | 185 | 172 | 7 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 6 | 45 | 191 / 0 | 69 % | 54 | 3 | 0 | 1 | 0 | 330 | 183 | 139 | 9 | 13 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 4 | 13 / 0 | 48 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 17 | 8 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 6 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 7 | 3 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 7 | 28 / 0 | 85 % | 7 | 0 | 0 | 1 | 0 | 43 | 26 | 15 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 6 | 56 | 238 / 347 | 69 % | 65 | 3 | 0 | 2 | 0 | 403 | 233 | 165 | 10 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 12 | 50 | 186 / 0 | 67 % | 69 | 7 | 0 | 0 | 0 | 370 | 137 | 184 | 10 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 4 | 10 | 75 / 0 | 75 % | 15 | 1 | 0 | 3 | 1 | 124 | 56 | 49 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 1 | 5 | 27 / 0 | 82 % | 6 | 0 | 0 | 2 | 0 | 55 | 17 | 28 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 46 | 17 | 65 | 289 / 414 | 62 % | 90 | 8 | 0 | 5 | 1 | 553 | 210 | 264 | 12 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 23 | 139 / 0 | 68 % | 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 311 | 91 | 172 | 7 | 4 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 15 / 0 | 71 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 7 | 9 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 4 | 4 | 27 / 0 | 73 % | 9 | 1 | 0 | 1 | 0 | 69 | 10 | 42 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 12 | 28 | 181 / 264 | 71 % | 43 | 3 | 0 | 1 | 0 | 404 | 108 | 223 | 9 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 36 | 126 / 0 | 62 % | 42 | 3 | 0 | 0 | 0 | 236 | 128 | 110 | 7 | 7 |
| Pudotuspelit | 6 | 0 | 6 | 36 / 0 | 74 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | 28 | 24 | 3 | 3 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 2 | 18 / 0 | 75 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 14 | 18 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 3 | 44 | 180 / 276 | 70 % | 50 | 3 | 0 | 0 | 0 | 332 | 170 | 152 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 14 | 34 | 108 / 0 | 58 % | 50 | 2 | 0 | 0 | 0 | 240 | 113 | 132 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 6 | 5 | 6 | 40 / 0 | 76 % | 13 | 2 | 0 | 0 | 0 | 81 | 24 | 41 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 19 | 40 | 149 / 244 | 53 % | 63 | 4 | 0 | 0 | 0 | 326 | 137 | 177 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 21 | 22 | 108 / 0 | 59 % | 46 | 3 | 0 | 3 | 0 | 261 | 114 | 153 | 11 | 11 |
| Pudotuspelit | 3 | 2 | 2 | 9 / 0 | 41 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 9 | 15 | 3 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 23 | 24 | 117 / 205 | 50 % | 50 | 3 | 0 | 3 | 0 | 285 | 123 | 168 | 14 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 4 | 15 | 102 / 0 | 59 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 215 | 106 | 113 | 10 | 11 |
| Putoamispelit | 3 | 1 | 3 | 9 / 0 | 53 % | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 22 | 12 | 13 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 27 | 5 | 18 | 111 / 190 | 56 % | 25 | 2 | 0 | 0 | 0 | 237 | 118 | 126 | 15 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 13 | 20 | 78 / 0 | 47 % | 35 | 2 | 0 | 0 | 0 | 228 | 72 | 150 | 7 | 4 |
| Pudotuspelit | 14 | 6 | 7 | 33 / 0 | 45 % | 13 | 0 | 0 | 1 | 0 | 101 | 40 | 68 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 38 | 19 | 27 | 111 / 241 | 46 % | 48 | 2 | 0 | 1 | 0 | 329 | 112 | 218 | 16 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 22 | 11 | 101 / 0 | 58 % | 35 | 2 | 0 | 2 | 0 | 282 | 53 | 181 | 3 | 2 |
| Putoamispelit | 6 | 8 | 4 | 31 / 0 | 61 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 86 | 22 | 55 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 32 | 30 | 15 | 132 / 225 | 59 % | 47 | 2 | 0 | 2 | 0 | 368 | 75 | 236 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 8 | 5 | 35 / 0 | 63 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 88 | 16 | 53 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 7 | 8 | 5 | 35 / 56 | 63 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 88 | 16 | 53 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 7 | 0 | 2 | 16 / 0 | 42 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 17 | 18 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 7 | 0 | 2 | 16 / 38 | 42 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 17 | 18 | 3 | 3 |
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...