Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 3 | 0 | 0 | 13 / 0 | 59 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 1 | 15 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 3 | 0 | 0 | 13 / 22 | 59 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 1 | 15 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 1 | 0 | 3 / 0 | 30 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 1 | 0 | 3 / 10 | 30 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 11 | 10 | 113 / 0 | 61 % | 21 | 0 | 0 | 2 | 0 | 283 | 34 | 170 | 3 | 3 |
| Putoamispelit | 8 | 5 | 4 | 30 / 0 | 63 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 96 | 5 | 66 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 16 | 14 | 143 / 232 | 62 % | 30 | 0 | 0 | 2 | 0 | 379 | 39 | 236 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alkulohkot | 6 | 2 | 1 | 14 / 0 | 40 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 3 | 32 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 6 | 2 | 1 | 14 / 35 | 40 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 3 | 32 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 11 | 25 | 169 / 0 | 72 % | 36 | 0 | 0 | 1 | 1 | 344 | 55 | 175 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 3 | 34 / 0 | 62 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 77 | 8 | 43 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 12 | 28 | 203 / 290 | 67 % | 40 | 0 | 0 | 1 | 1 | 421 | 63 | 218 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13 | 2 | 0 | 0 | 4 / 0 | 36 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 9 | 0 | 0 |
| Alkulohkot | 2 | 0 | 0 | 7 / 0 | 58 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 0 | 8 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 4 | 0 | 0 | 11 / 23 | 47 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 1 | 17 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 21 | 20 | 165 / 0 | 69 % | 43 | 2 | 0 | 2 | 0 | 374 | 49 | 209 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 4 | 2 | 4 | 24 / 0 | 69 % | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 54 | 7 | 30 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 23 | 24 | 189 / 273 | 69 % | 49 | 2 | 0 | 3 | 0 | 428 | 56 | 239 | 4 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 17 | 19 | 149 / 0 | 68 % | 36 | 0 | 0 | 3 | 1 | 376 | 56 | 227 | 6 | 2 |
| Pudotuspelit | 12 | 3 | 7 | 49 / 0 | 57 % | 10 | 0 | 0 | 1 | 0 | 115 | 28 | 66 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 39 | 20 | 26 | 198 / 305 | 63 % | 46 | 0 | 0 | 4 | 1 | 491 | 84 | 293 | 7 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 14 | 22 | 129 / 0 | 67 % | 36 | 0 | 0 | 3 | 0 | 273 | 82 | 144 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 8 | 2 | 5 | 57 / 0 | 84 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 118 | 16 | 61 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 1 | 0 | 4 / 0 | 44 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 17 | 27 | 190 / 269 | 65 % | 45 | 1 | 0 | 3 | 0 | 402 | 98 | 212 | 4 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 56 | 22 | 163 / 0 | 72 % | 82 | 4 | 0 | 4 | 0 | 476 | 60 | 313 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 10 | 10 | 3 | 30 / 0 | 44 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 124 | 18 | 94 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 3 | 0 | 11 / 0 | 46 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 2 | 21 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 43 | 69 | 25 | 204 / 318 | 54 % | 98 | 4 | 0 | 4 | 0 | 632 | 80 | 428 | 5 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 32 | 40 | 32 | 155 / 0 | 69 % | 73 | 1 | 0 | 0 | 0 | 420 | 91 | 265 | 5 | 6 |
| Pudotuspelit | 12 | 7 | 3 | 51 / 0 | 62 % | 11 | 1 | 0 | 1 | 0 | 121 | 14 | 70 | 1 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 2 | 1 | 12 / 0 | 46 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 6 | 22 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 48 | 49 | 36 | 218 / 332 | 59 % | 87 | 2 | 0 | 1 | 0 | 575 | 111 | 357 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 32 | 25 | 37 | 191 / 0 | 76 % | 65 | 3 | 0 | 0 | 0 | 475 | 93 | 284 | 9 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 2 | 12 | 58 / 0 | 71 % | 14 | 0 | 0 | 1 | 0 | 157 | 34 | 99 | 5 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 6 | 2 | 4 | 21 / 0 | 57 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 15 | 35 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 49 | 29 | 53 | 272 / 373 | 68 % | 85 | 3 | 0 | 1 | 0 | 691 | 144 | 419 | 15 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 17 | 23 | 162 / 0 | 76 % | 42 | 2 | 0 | 0 | 0 | 384 | 60 | 222 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 9 | 5 | 8 | 61 / 0 | 74 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 134 | 20 | 73 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 6 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 4 | 7 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 40 | 22 | 31 | 229 / 308 | 54 % | 55 | 2 | 0 | 0 | 0 | 534 | 84 | 305 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 7 | 19 | 136 / 0 | 69 % | 26 | 0 | 0 | 1 | 0 | 268 | 65 | 132 | 7 | 7 |
| Pudotuspelit | 5 | 1 | 0 | 31 / 0 | 82 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 1 | 14 | 2 | 2 |
| Halli-SM | 3 | 3 | 1 | 17 / 0 | 77 % | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 33 | 5 | 16 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 38 | 11 | 20 | 184 / 256 | 76 % | 31 | 0 | 0 | 2 | 0 | 346 | 71 | 162 | 10 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 3 | 26 | 157 / 0 | 70 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 350 | 80 | 193 | 4 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 3 | 26 | 157 / 233 | 35 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 355 | 80 | 198 | 4 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 16 | 96 / 0 | 63 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 266 | 66 | 170 | 6 | 4 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 9 / 0 | 82 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 1 | 10 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 8 | 17 | 105 / 164 | 72 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 285 | 67 | 180 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 4 | 12 | 90 / 0 | 56 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 230 | 51 | 140 | 7 | 6 |
| Putoamispelit | 4 | 6 | 2 | 16 / 0 | 55 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 5 | 30 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 3 | 13 / 0 | 48 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 4 | 22 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 10 | 17 | 119 / 217 | 53 % | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 311 | 60 | 192 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 8 | 97 / 0 | 63 % | 15 | 2 | 0 | 0 | 0 | 201 | 48 | 104 | 8 | 8 |
| Pudotuspelit | 12 | 0 | 1 | 37 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 78 | 13 | 41 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 38 | 5 | 9 | 134 / 210 | 65 % | 16 | 2 | 0 | 0 | 0 | 279 | 61 | 145 | 14 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 1 | 8 | 32 / 0 | 34 % | 10 | 1 | 0 | 2 | 0 | 92 | 24 | 60 | 10 | 10 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 3 | 18 / 0 | 40 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 16 | 21 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 35 | 2 | 11 | 50 / 138 | 37 % | 14 | 1 | 0 | 2 | 0 | 131 | 40 | 81 | 12 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 5 | 4 | 36 / 0 | 40 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 88 | 24 | 52 | 3 | 4 |
| Pudotuspelit | 14 | 3 | 1 | 17 / 0 | 35 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 8 | 22 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 37 | 8 | 5 | 53 / 137 | 38 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 127 | 32 | 74 | 5 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 14 | 2 | 5 | 23 / 0 | 43 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 40 | 25 | 11 | 11 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 5 | 14 / 0 | 45 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 34 | 9 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 24 | 2 | 10 | 37 / 84 | 44 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 71 | 74 | 34 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 11 | 3 | 5 | 32 / 0 | 58 % | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | 52 | 31 | 20 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 2 / 0 | 15 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 6 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 14 | 3 | 6 | 34 / 68 | 37 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 59 | 37 | 25 | 4 | 4 |
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Koskenkorvan Urheilijat
KoU
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...