Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 5 | 1 | 1 | 11 / 0 | 46 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 3 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 5 | 1 | 1 | 11 / 24 | 46 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 3 | 8 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 6 | 26 | 128 / 0 | 58 % | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 280 | 124 | 152 | 7 | 5 |
| Putoamispelit | 3 | 1 | 3 | 20 / 0 | 100 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 4 | 21 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 6 | 0 | 5 | 25 / 0 | 52 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 17 | 23 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 7 | 34 | 173 / 290 | 70 % | 41 | 0 | 0 | 0 | 0 | 369 | 145 | 196 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 6 | 32 | 142 / 0 | 63 % | 40 | 2 | 0 | 1 | 0 | 312 | 113 | 170 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 3 | 29 / 0 | 73 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 11 | 26 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 6 | 26 / 0 | 72 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 13 | 27 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 37 | 6 | 41 | 197 / 300 | 69 % | 49 | 2 | 0 | 1 | 0 | 420 | 137 | 223 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 3 | 30 | 120 / 0 | 60 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 282 | 90 | 162 | 2 | 5 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 6 | 18 / 0 | 62 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 20 | 26 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 4 | 7 / 0 | 44 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 15 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 3 | 40 | 145 / 246 | 55 % | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 | 338 | 125 | 193 | 3 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 34 | 132 / 0 | 69 % | 40 | 3 | 0 | 0 | 0 | 231 | 135 | 99 | 9 | 14 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 13 / 0 | 46 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 11 | 9 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 3 | 14 / 0 | 47 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 20 | 9 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 34 | 3 | 38 | 159 / 250 | 54 % | 44 | 3 | 0 | 0 | 0 | 276 | 166 | 117 | 11 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 18 | 117 / 0 | 56 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 244 | 93 | 127 | 4 | 3 |
| Putoamispelit | 6 | 1 | 5 | 27 / 0 | 55 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 64 | 12 | 37 | 1 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 9 / 0 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 6 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 4 | 24 | 153 / 275 | 57 % | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 325 | 111 | 172 | 5 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 35 | 129 / 0 | 61 % | 43 | 3 | 0 | 0 | 0 | 250 | 158 | 121 | 10 | 13 |
| Yhteensä | 26 | 5 | 35 | 129 / 210 | 61 % | 43 | 3 | 0 | 0 | 0 | 250 | 158 | 121 | 10 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 6 | 17 | 72 / 0 | 65 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 127 | 128 | 55 | 20 | 20 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 1 | 22 / 0 | 44 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 46 | 10 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 33 | 7 | 18 | 94 / 161 | 54 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 159 | 174 | 65 | 23 | 23 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 3 | 8 | 61 / 0 | 49 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 107 | 93 | 46 | 10 | 10 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 1 | 16 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 15 | 17 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 31 | 3 | 9 | 77 / 164 | 45 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 140 | 108 | 63 | 11 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 10 | 73 / 0 | 58 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 143 | 91 | 70 | 13 | 14 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 1 | 22 / 0 | 61 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 36 | 13 | 8 | 6 |
| Yhteensä | 31 | 3 | 11 | 95 / 161 | 60 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 178 | 127 | 83 | 21 | 20 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 7 | 11 | 78 / 0 | 48 % | 20 | 2 | 0 | 0 | 0 | 153 | 76 | 75 | 10 | 10 |
| Putoamispelit | 6 | 1 | 3 | 19 / 0 | 58 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 22 | 15 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 32 | 8 | 14 | 97 / 196 | 53 % | 24 | 2 | 0 | 0 | 0 | 187 | 98 | 90 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 10 | 8 | 65 / 0 | 47 % | 20 | 2 | 0 | 0 | 0 | 154 | 67 | 89 | 11 | 9 |
| Pudotuspelit | 7 | 2 | 1 | 19 / 0 | 35 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 14 | 19 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 33 | 12 | 9 | 84 / 193 | 41 % | 23 | 2 | 0 | 0 | 0 | 192 | 81 | 108 | 15 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 0 | 0 | 6 / 0 | 55 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 5 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 2 | 0 | 0 | 6 / 11 | 55 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 5 | 4 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 3 | 2 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 3 / 4 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 3 | 2 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 4 | 0 | 2 | 4 / 0 | 33 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 11 | 3 | 1 | 1 |
| Putoamispelit | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 2 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 5 | 0 | 2 | 5 / 16 | 29 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 14 | 5 | 2 | 2 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...