Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 4 | 0 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 5 | 1 | 1 |
| Putoamispelit | 5 | 1 | 0 | 4 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 3 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 9 | 1 | 0 | 7 / 19 | 38 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 3 | 13 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 3 | 3 | 42 / 0 | 58 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 108 | 21 | 66 | 3 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 21 | 3 | 3 | 43 / 76 | 45 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 112 | 21 | 69 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 12 | 10 | 81 / 0 | 52 % | 23 | 1 | 0 | 3 | 0 | 206 | 53 | 125 | 11 | 9 |
| Halli-SM | 2 | 2 | 0 | 7 / 0 | 58 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 1 | 9 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 26 | 14 | 10 | 88 / 169 | 55 % | 25 | 1 | 0 | 3 | 0 | 222 | 54 | 134 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 18 | 13 | 91 / 0 | 62 % | 31 | 0 | 0 | 3 | 0 | 246 | 36 | 155 | 13 | 9 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 6 / 0 | 43 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 1 | 5 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 4 / 0 | 80 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 1 | 12 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 18 | 13 | 101 / 166 | 62 % | 31 | 0 | 0 | 3 | 0 | 273 | 38 | 172 | 15 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 17 | 9 | 106 / 0 | 65 % | 27 | 1 | 0 | 2 | 0 | 271 | 33 | 165 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 10 | 5 | 4 | 33 / 0 | 53 % | 11 | 2 | 0 | 0 | 0 | 98 | 16 | 65 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 3 | 4 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 5 / 0 | 56 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 22 | 13 | 147 / 238 | 62 % | 38 | 3 | 0 | 2 | 0 | 389 | 53 | 242 | 10 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 11 | 10 | 92 / 0 | 67 % | 21 | 0 | 0 | 1 | 0 | 227 | 33 | 135 | 5 | 6 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 11 / 0 | 52 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 4 | 16 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 10 / 0 | 71 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 2 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 11 | 11 | 114 / 177 | 53 % | 22 | 0 | 0 | 1 | 0 | 278 | 40 | 164 | 5 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 7 | 10 | 116 / 0 | 67 % | 17 | 0 | 0 | 1 | 0 | 231 | 40 | 115 | 8 | 5 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 15 / 0 | 65 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 5 | 15 | 1 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 1 | 1 | 9 / 0 | 69 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 3 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 8 | 12 | 140 / 210 | 67 % | 20 | 0 | 0 | 1 | 0 | 282 | 48 | 142 | 9 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 12 | 11 | 79 / 0 | 62 % | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 201 | 44 | 122 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 11 | 2 | 5 | 27 / 0 | 60 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 30 | 35 | 9 | 9 |
| Halli-SM | 5 | 5 | 6 | 22 / 0 | 65 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 15 | 33 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 39 | 19 | 22 | 128 / 207 | 62 % | 42 | 1 | 0 | 0 | 0 | 318 | 89 | 190 | 16 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 8 | 23 | 128 / 0 | 68 % | 31 | 0 | 0 | 1 | 0 | 268 | 78 | 140 | 5 | 2 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 2 | 18 / 0 | 78 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 10 | 10 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 2 | 17 / 0 | 61 % | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 46 | 8 | 29 | 3 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 11 | 27 | 164 / 243 | 58 % | 38 | 0 | 0 | 2 | 0 | 343 | 96 | 179 | 10 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 7 | 6 | 80 / 0 | 54 % | 13 | 0 | 0 | 2 | 0 | 196 | 47 | 116 | 8 | 8 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 4 / 0 | 31 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 4 | 8 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 23 | 7 | 7 | 85 / 163 | 45 % | 14 | 0 | 0 | 2 | 0 | 210 | 51 | 125 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 10 | 7 | 81 / 0 | 54 % | 18 | 1 | 0 | 1 | 0 | 180 | 41 | 99 | 8 | 8 |
| Yhteensä | 22 | 10 | 7 | 81 / 151 | 54 % | 18 | 1 | 0 | 1 | 0 | 180 | 41 | 99 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 9 | 6 | 97 / 0 | 60 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 203 | 68 | 106 | 9 | 10 |
| Putoamispelit | 6 | 2 | 6 | 26 / 0 | 67 % | 8 | 0 | 0 | 1 | 0 | 64 | 21 | 38 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 30 | 11 | 12 | 123 / 201 | 63 % | 23 | 0 | 0 | 1 | 0 | 267 | 89 | 144 | 10 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 6 | 14 | 88 / 0 | 63 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 216 | 50 | 128 | 10 | 8 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 12 / 0 | 80 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 10 | 15 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 6 | 14 | 101 / 157 | 59 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 247 | 60 | 146 | 12 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 9 | 8 | 72 / 0 | 56 % | 17 | 0 | 0 | 1 | 0 | 181 | 35 | 109 | 6 | 7 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 3 | 30 / 0 | 65 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | 19 | 50 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 27 | 9 | 11 | 102 / 175 | 61 % | 20 | 0 | 0 | 1 | 0 | 261 | 54 | 159 | 9 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 16 | 10 | 71 / 0 | 55 % | 26 | 0 | 0 | 1 | 0 | 206 | 35 | 135 | 10 | 9 |
| Pudotuspelit | 7 | 7 | 0 | 26 / 0 | 54 % | 7 | 0 | 0 | 1 | 0 | 83 | 6 | 57 | 1 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 25 | 10 | 100 / 185 | 51 % | 35 | 0 | 0 | 2 | 0 | 294 | 41 | 194 | 11 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 8 | 3 | 67 / 0 | 55 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 142 | 40 | 75 | 10 | 10 |
| Pudotuspelit | 7 | 3 | 3 | 33 / 0 | 77 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 82 | 13 | 49 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 27 | 11 | 6 | 100 / 164 | 66 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 224 | 53 | 124 | 12 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 2 | 6 | 55 / 0 | 57 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 145 | 48 | 90 | 9 | 10 |
| Putoamispelit | 6 | 4 | 3 | 23 / 0 | 58 % | 7 | 0 | 0 | 1 | 0 | 48 | 12 | 25 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 26 | 6 | 9 | 78 / 136 | 57 % | 15 | 0 | 0 | 1 | 0 | 193 | 60 | 115 | 9 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 5 | 10 | 58 / 0 | 47 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 156 | 47 | 98 | 9 | 8 |
| Pudotuspelit | 7 | 2 | 3 | 23 / 0 | 55 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 | 22 | 29 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 27 | 7 | 13 | 81 / 165 | 51 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 208 | 69 | 127 | 11 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 6 | 1 | 2 | 8 / 0 | 30 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 13 | 13 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 6 | 1 | 2 | 8 / 27 | 30 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 13 | 13 | 7 | 7 |
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Siilinjärven Pesis
SiiPe
Siilinjärven Pesis
SiiPe
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Siilinjärven Pesis
SiiPe
Siilinjärven Pesis
SiiPe
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Siilinjärven Pesis
SiiPe
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Kempeleen Kiri
KeKi
Mynämäen Vesa
MyVe
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Roihuttaret, Helsinki
Roihuttaret
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Seinäjoen Maila-Jussit
SMJ
Manse PP, Tampere
Manse
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Lapuan Virkiä
Virkiä
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Hyvinkään Tahko
Tahko
Kempeleen Kiri
KeKi
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Siilinjärven Pesis
SiiPe
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Siilinjärven Pesis
SiiPe
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Joensuun Maila
JoMa
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Joensuun Maila
JoMa
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Mynämäen Vesa
MyVe
Hyvinkään Tahko
Tahko
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Manse PP, Tampere
Manse
Lapuan Virkiä
Virkiä
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Seinäjoen Maila-Jussit
SMJ
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Fera, Rauma
Fera
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Roihuttaret, Helsinki
Roihuttaret
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Hyvinkään Tahko
Tahko
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Haminan Palloilijat
HP
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesä Ysit
Joensuun Maila
JoMa
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...