Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 26 | 3 | 44 / 0 | 40 % | 30 | 1 | 0 | 0 | 0 | 134 | 6 | 90 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 9 | 6 | 1 | 12 / 0 | 24 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 2 | 37 | 3 | 1 |
| Yhteensä | 25 | 32 | 4 | 56 / 161 | 32 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 183 | 8 | 127 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 17 | 36 | 7 | 64 / 0 | 49 % | 47 | 4 | 0 | 0 | 0 | 165 | 15 | 101 | 2 | 1 |
| Pudotuspelit | 13 | 19 | 1 | 30 / 0 | 35 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 68 | 3 | 38 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 55 | 8 | 94 / 217 | 42 % | 68 | 5 | 0 | 0 | 0 | 233 | 18 | 139 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 48 | 3 | 90 / 0 | 43 % | 52 | 1 | 0 | 0 | 0 | 222 | 10 | 132 | 2 | 1 |
| Pudotuspelit | 7 | 10 | 0 | 21 / 0 | 39 % | 10 | 0 | 0 | 2 | 0 | 50 | 0 | 29 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 58 | 3 | 111 / 265 | 41 % | 62 | 1 | 0 | 2 | 0 | 272 | 10 | 161 | 2 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 40 | 2 | 60 / 0 | 32 % | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 187 | 4 | 127 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 17 | 20 | 0 | 37 / 0 | 34 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 94 | 1 | 57 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 44 | 60 | 2 | 97 / 296 | 33 % | 62 | 0 | 0 | 0 | 0 | 281 | 5 | 184 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 62 | 4 | 79 / 0 | 44 % | 67 | 1 | 0 | 5 | 0 | 246 | 5 | 167 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 7 | 14 | 0 | 23 / 0 | 38 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 76 | 2 | 53 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 76 | 4 | 102 / 239 | 41 % | 81 | 1 | 0 | 5 | 0 | 322 | 7 | 220 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 47 | 0 | 77 / 0 | 39 % | 47 | 0 | 0 | 0 | 0 | 204 | 10 | 127 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 7 | 13 | 1 | 27 / 0 | 48 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 78 | 3 | 51 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 60 | 1 | 104 / 256 | 43 % | 62 | 1 | 0 | 0 | 0 | 282 | 13 | 178 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 50 | 5 | 90 / 0 | 42 % | 57 | 2 | 0 | 2 | 1 | 266 | 19 | 176 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 5 | 5 | 1 | 16 / 0 | 37 % | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 | 34 | 5 | 18 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 55 | 6 | 106 / 256 | 40 % | 64 | 3 | 0 | 2 | 1 | 300 | 24 | 194 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 52 | 6 | 91 / 0 | 43 % | 59 | 1 | 0 | 2 | 0 | 254 | 11 | 163 | 5 | 1 |
| Pudotuspelit | 9 | 15 | 3 | 29 / 0 | 40 % | 20 | 2 | 0 | 1 | 0 | 86 | 5 | 57 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 67 | 9 | 120 / 286 | 41 % | 79 | 3 | 0 | 3 | 0 | 340 | 16 | 220 | 5 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 77 | 8 | 118 / 0 | 50 % | 88 | 3 | 0 | 0 | 0 | 351 | 22 | 233 | 3 | 0 |
| Pudotuspelit | 10 | 20 | 0 | 38 / 0 | 41 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 107 | 2 | 69 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 97 | 8 | 156 / 329 | 45 % | 108 | 3 | 0 | 0 | 0 | 458 | 24 | 302 | 3 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 89 | 11 | 123 / 0 | 46 % | 103 | 3 | 0 | 1 | 1 | 409 | 24 | 286 | 5 | 2 |
| Pudotuspelit | 11 | 31 | 1 | 42 / 0 | 46 % | 32 | 0 | 0 | 1 | 0 | 161 | 3 | 119 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 0 | 4 / 0 | 44 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 123 | 12 | 169 / 369 | 45 % | 138 | 3 | 0 | 2 | 1 | 580 | 27 | 411 | 5 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 76 | 6 | 113 / 0 | 50 % | 85 | 3 | 0 | 0 | 0 | 354 | 20 | 240 | 1 | 0 |
| Pudotuspelit | 9 | 38 | 4 | 51 / 0 | 64 % | 44 | 2 | 0 | 1 | 0 | 133 | 7 | 82 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 0 | 13 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 116 | 10 | 167 / 313 | 52 % | 131 | 5 | 0 | 1 | 0 | 503 | 27 | 335 | 4 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 80 | 16 | 123 / 0 | 51 % | 103 | 7 | 0 | 1 | 0 | 374 | 27 | 251 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 2 | 3 / 0 | 50 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 3 | 11 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 83 | 18 | 126 / 249 | 50 % | 108 | 7 | 0 | 1 | 0 | 388 | 30 | 262 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 73 | 10 | 112 / 0 | 47 % | 87 | 4 | 0 | 2 | 0 | 363 | 19 | 251 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 2 / 0 | 67 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 2 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 74 | 11 | 114 / 240 | 57 % | 89 | 4 | 0 | 2 | 0 | 369 | 21 | 255 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 66 | 8 | 105 / 0 | 53 % | 76 | 2 | 0 | 1 | 0 | 334 | 18 | 229 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 67 | 8 | 106 / 203 | 35 % | 77 | 2 | 0 | 1 | 0 | 335 | 18 | 229 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 39 | 5 | 102 / 0 | 47 % | 46 | 2 | 0 | 0 | 0 | 305 | 20 | 203 | 4 | 2 |
| Yhteensä | 29 | 39 | 5 | 102 / 218 | 47 % | 46 | 2 | 0 | 0 | 0 | 305 | 20 | 203 | 4 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 60 | 9 | 108 / 0 | 48 % | 72 | 3 | 0 | 0 | 0 | 371 | 23 | 263 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 60 | 9 | 108 / 226 | 24 % | 72 | 3 | 0 | 0 | 0 | 372 | 23 | 264 | 2 | 1 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...