Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 6 | 14 | 73 / 0 | 61 % | 22 | 2 | 0 | 0 | 0 | 175 | 40 | 102 | 5 | 4 |
| Pudotuspelit | 11 | 3 | 1 | 19 / 0 | 41 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 6 | 31 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 41 | 9 | 15 | 92 / 165 | 51 % | 26 | 2 | 0 | 0 | 0 | 225 | 46 | 133 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 5 | 4 | 63 / 0 | 56 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 155 | 29 | 92 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 4 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 6 | 8 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 28 | 5 | 4 | 67 / 122 | 48 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 167 | 35 | 100 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 3 | 11 | 92 / 0 | 57 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 206 | 57 | 114 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 2 | 0 | 1 | 6 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 7 | 6 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 1 | 0 | 7 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 17 | 1 | 10 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 28 | 4 | 12 | 105 / 188 | 52 % | 16 | 0 | 0 | 1 | 0 | 235 | 65 | 130 | 4 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 8 | 15 | 109 / 0 | 60 % | 24 | 1 | 0 | 1 | 0 | 278 | 65 | 169 | 4 | 5 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 13 / 0 | 81 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 4 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 8 | 15 | 122 / 197 | 71 % | 24 | 1 | 0 | 1 | 0 | 303 | 69 | 181 | 4 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 32 | 3 | 28 | 156 / 0 | 65 % | 31 | 0 | 0 | 1 | 0 | 372 | 79 | 217 | 8 | 5 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 2 | 7 / 0 | 41 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 4 | 14 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 3 | 30 | 163 / 258 | 53 % | 33 | 0 | 0 | 1 | 0 | 393 | 83 | 231 | 8 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 32 | 6 | 43 | 174 / 0 | 62 % | 54 | 5 | 0 | 2 | 0 | 401 | 115 | 227 | 7 | 7 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 4 | 11 / 0 | 44 % | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 29 | 7 | 18 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 6 | 47 | 185 / 306 | 53 % | 58 | 5 | 0 | 3 | 0 | 430 | 122 | 245 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 29 | 132 / 0 | 63 % | 33 | 1 | 0 | 0 | 0 | 290 | 115 | 158 | 9 | 8 |
| Pudotuspelit | 2 | 0 | 2 | 12 / 0 | 71 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 4 | 16 | 2 | 2 |
| Halli-SM | 4 | 1 | 6 | 21 / 0 | 84 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 40 | 11 | 19 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 4 | 37 | 165 / 251 | 73 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 358 | 130 | 193 | 12 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 3 | 36 | 157 / 0 | 64 % | 40 | 1 | 0 | 0 | 0 | 295 | 162 | 138 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 5 | 31 / 0 | 53 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 72 | 32 | 41 | 8 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 0 | 4 | 22 / 0 | 92 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 11 | 13 | 2 | 0 |
| Yhteensä | 44 | 3 | 45 | 212 / 331 | 62 % | 49 | 1 | 0 | 0 | 0 | 406 | 206 | 194 | 17 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 6 | 15 | 160 / 0 | 65 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 317 | 85 | 157 | 10 | 7 |
| Putoamispelit | 3 | 0 | 4 | 15 / 0 | 58 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 14 | 7 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 2 | 10 / 0 | 77 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 7 | 11 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 6 | 21 | 185 / 286 | 66 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 360 | 106 | 175 | 11 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 10 | 22 | 122 / 0 | 63 % | 36 | 4 | 0 | 0 | 0 | 278 | 103 | 156 | 7 | 9 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 4 | 22 / 0 | 56 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 63 | 22 | 41 | 4 | 4 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 3 / 0 | 75 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 1 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 10 | 26 | 147 / 236 | 65 % | 40 | 4 | 0 | 0 | 0 | 349 | 126 | 202 | 11 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 6 | 0 | 7 | 32 / 0 | 67 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 | 38 | 20 | 2 | 3 |
| Pudotuspelit | 2 | 1 | 0 | 6 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 6 | 3 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 10 / 0 | 77 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 7 | 4 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 10 | 1 | 8 | 48 / 76 | 61 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 75 | 51 | 27 | 3 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 1 | 23 | 93 / 0 | 60 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 186 | 112 | 93 | 10 | 14 |
| Pudotuspelit | 4 | 1 | 2 | 14 / 0 | 56 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 5 | 14 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 2 | 25 | 107 / 180 | 58 % | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 214 | 117 | 107 | 10 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 17 | 105 / 0 | 62 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 181 | 114 | 76 | 6 | 9 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 8 / 0 | 47 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 7 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 3 | 17 | 113 / 187 | 54 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 198 | 121 | 85 | 6 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 11 | 7 | 56 / 0 | 45 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 113 | 86 | 57 | 12 | 13 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 2 | 13 / 0 | 42 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 28 | 14 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 11 | 9 | 69 / 155 | 44 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 140 | 114 | 71 | 13 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 6 | 34 / 0 | 38 % | 9 | 1 | 0 | 1 | 0 | 91 | 35 | 57 | 11 | 10 |
| Pudotuspelit | 7 | 2 | 0 | 10 / 0 | 44 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 9 | 14 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 31 | 4 | 6 | 44 / 113 | 41 % | 11 | 1 | 0 | 1 | 0 | 115 | 44 | 71 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 14 | 12 | 6 | 34 / 0 | 53 % | 19 | 1 | 0 | 0 | 0 | 89 | 31 | 55 | 5 | 4 |
| Pudotuspelit | 16 | 7 | 9 | 26 / 0 | 37 % | 19 | 3 | 0 | 0 | 0 | 92 | 25 | 66 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 30 | 19 | 15 | 60 / 134 | 45 % | 38 | 4 | 0 | 0 | 0 | 181 | 56 | 121 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 2 / 5 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 1 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...