Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 7 | 72 / 0 | 44 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 215 | 33 | 143 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 16 | 2 | 2 | 35 / 0 | 43 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 89 | 11 | 54 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 42 | 10 | 9 | 107 / 245 | 44 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 304 | 44 | 197 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 32 | 11 | 111 / 0 | 50 % | 45 | 2 | 0 | 1 | 0 | 323 | 53 | 212 | 8 | 8 |
| Putoamispelit | 7 | 6 | 4 | 34 / 0 | 56 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 87 | 10 | 53 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 38 | 15 | 145 / 285 | 53 % | 56 | 3 | 0 | 1 | 0 | 410 | 63 | 265 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 29 | 12 | 105 / 0 | 55 % | 42 | 1 | 0 | 3 | 0 | 328 | 30 | 223 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 7 | 5 | 5 | 22 / 0 | 48 % | 10 | 0 | 0 | 1 | 0 | 69 | 16 | 47 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 34 | 17 | 129 / 242 | 45 % | 52 | 1 | 0 | 4 | 0 | 403 | 47 | 274 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 18 | 14 | 103 / 0 | 53 % | 34 | 2 | 0 | 0 | 0 | 254 | 53 | 151 | 5 | 5 |
| Putoamispelit | 7 | 8 | 7 | 42 / 0 | 70 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 114 | 22 | 72 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 26 | 21 | 145 / 254 | 62 % | 49 | 2 | 0 | 0 | 0 | 368 | 75 | 223 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 25 | 143 / 0 | 70 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 314 | 69 | 171 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 12 | 3 | 7 | 56 / 0 | 57 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 125 | 29 | 69 | 6 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 3 / 0 | 75 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 2 | 6 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 39 | 11 | 34 | 202 / 307 | 67 % | 46 | 1 | 0 | 0 | 0 | 448 | 100 | 246 | 10 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 13 | 14 | 117 / 0 | 52 % | 27 | 0 | 0 | 2 | 0 | 328 | 49 | 211 | 9 | 10 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 13 / 0 | 52 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 8 | 14 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 1 / 0 | 33 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 14 | 15 | 131 / 254 | 46 % | 29 | 0 | 0 | 2 | 0 | 358 | 61 | 227 | 9 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 36 | 39 | 154 / 0 | 69 % | 79 | 4 | 0 | 1 | 0 | 383 | 90 | 229 | 9 | 6 |
| Pudotuspelit | 10 | 2 | 4 | 33 / 0 | 49 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 91 | 16 | 58 | 1 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 80 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 2 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 38 | 43 | 191 / 294 | 66 % | 85 | 4 | 0 | 1 | 0 | 481 | 108 | 290 | 10 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 46 | 27 | 163 / 0 | 66 % | 75 | 2 | 0 | 0 | 0 | 374 | 96 | 211 | 12 | 10 |
| Pudotuspelit | 10 | 6 | 5 | 43 / 0 | 57 % | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 84 | 27 | 41 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 2 / 0 | 29 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 53 | 32 | 208 / 329 | 51 % | 88 | 3 | 0 | 0 | 0 | 462 | 123 | 254 | 14 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 14 | 16 | 102 / 0 | 67 % | 32 | 2 | 0 | 0 | 0 | 270 | 62 | 168 | 4 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 4 | 9 | 55 / 0 | 65 % | 14 | 1 | 0 | 1 | 0 | 129 | 36 | 74 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 28 | 18 | 25 | 157 / 237 | 66 % | 46 | 3 | 0 | 1 | 0 | 399 | 98 | 242 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 27 | 27 | 150 / 0 | 66 % | 56 | 2 | 0 | 0 | 0 | 346 | 82 | 196 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 6 / 0 | 86 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 2 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 28 | 27 | 156 / 233 | 76 % | 57 | 2 | 0 | 0 | 0 | 360 | 84 | 204 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 23 | 24 | 137 / 0 | 62 % | 48 | 1 | 0 | 0 | 0 | 386 | 65 | 249 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 2 | 4 / 0 | 100 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 4 | 7 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 29 | 24 | 26 | 141 / 224 | 81 % | 51 | 1 | 0 | 0 | 0 | 397 | 69 | 256 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 23 | 19 | 117 / 0 | 54 % | 43 | 1 | 0 | 2 | 0 | 364 | 69 | 247 | 7 | 6 |
| Yhteensä | 29 | 23 | 19 | 117 / 215 | 54 % | 43 | 1 | 0 | 2 | 0 | 364 | 69 | 247 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 34 | 27 | 162 / 0 | 63 % | 63 | 2 | 0 | 0 | 0 | 392 | 85 | 237 | 6 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 3 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 34 | 28 | 166 / 264 | 57 % | 64 | 2 | 0 | 0 | 0 | 408 | 88 | 249 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 50 | 8 | 156 / 0 | 49 % | 58 | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 | 78 | 244 | 10 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 50 | 8 | 156 / 323 | 25 % | 58 | 0 | 0 | 0 | 0 | 405 | 78 | 249 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 20 | 36 | 177 / 0 | 66 % | 59 | 3 | 0 | 0 | 0 | 360 | 152 | 183 | 17 | 15 |
| Yhteensä | 27 | 20 | 36 | 177 / 267 | 66 % | 59 | 3 | 0 | 0 | 0 | 360 | 152 | 183 | 17 | 15 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...