Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 4 | 12 | 98 / 0 | 61 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 182 | 50 | 84 | 8 | 8 |
| Pudotuspelit | 14 | 1 | 2 | 62 / 0 | 63 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 159 | 4 | 97 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 5 | 14 | 160 / 260 | 62 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 341 | 54 | 181 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 16 | 131 / 0 | 62 % | 26 | 2 | 0 | 0 | 0 | 295 | 38 | 164 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 14 | 2 | 4 | 81 / 0 | 72 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 174 | 16 | 93 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 10 | 20 | 212 / 324 | 67 % | 32 | 2 | 0 | 0 | 0 | 469 | 54 | 257 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 12 | 20 | 160 / 0 | 72 % | 34 | 2 | 0 | 0 | 0 | 372 | 67 | 212 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 5 | 1 | 5 | 24 / 0 | 60 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 15 | 38 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 13 | 25 | 186 / 270 | 52 % | 40 | 2 | 0 | 0 | 0 | 440 | 83 | 254 | 8 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 3 | 27 | 123 / 0 | 67 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 291 | 77 | 168 | 5 | 3 |
| Putoamispelit | 7 | 0 | 7 | 38 / 0 | 68 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 81 | 23 | 43 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 43 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 1 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 3 | 35 | 164 / 246 | 59 % | 38 | 0 | 0 | 0 | 0 | 381 | 101 | 217 | 7 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 21 | 137 / 0 | 60 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 327 | 53 | 190 | 4 | 2 |
| Pudotuspelit | 14 | 2 | 15 | 67 / 0 | 71 % | 18 | 1 | 0 | 0 | 0 | 156 | 34 | 89 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 2 | 6 / 0 | 55 % | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 13 | 2 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 43 | 6 | 38 | 210 / 335 | 62 % | 46 | 2 | 0 | 0 | 0 | 496 | 89 | 286 | 5 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 9 | 31 | 172 / 0 | 80 % | 42 | 2 | 0 | 1 | 0 | 381 | 56 | 209 | 4 | 1 |
| Pudotuspelit | 14 | 5 | 14 | 87 / 0 | 73 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 209 | 31 | 122 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 14 | 45 | 260 / 334 | 85 % | 61 | 2 | 0 | 1 | 0 | 592 | 87 | 332 | 5 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 13 | 22 | 188 / 0 | 77 % | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 417 | 64 | 229 | 8 | 2 |
| Pudotuspelit | 11 | 2 | 8 | 49 / 0 | 65 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 95 | 17 | 46 | 4 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 5 / 0 | 63 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 4 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 15 | 31 | 242 / 328 | 68 % | 48 | 2 | 0 | 0 | 0 | 524 | 85 | 282 | 12 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 11 | 31 | 188 / 0 | 81 % | 44 | 2 | 0 | 0 | 0 | 426 | 69 | 238 | 10 | 6 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 2 | 23 / 0 | 72 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 8 | 27 | 4 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 11 | 33 | 213 / 268 | 64 % | 46 | 2 | 0 | 0 | 0 | 480 | 77 | 267 | 14 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 12 | 26 | 142 / 0 | 63 % | 41 | 3 | 0 | 2 | 0 | 346 | 81 | 204 | 7 | 5 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 0 | 11 / 0 | 46 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 1 | 8 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 13 | 26 | 157 / 254 | 59 % | 42 | 3 | 0 | 2 | 0 | 372 | 83 | 215 | 7 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 21 | 28 | 204 / 0 | 77 % | 49 | 0 | 0 | 1 | 0 | 403 | 117 | 199 | 8 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 2 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 21 | 29 | 206 / 271 | 58 % | 50 | 0 | 0 | 1 | 0 | 407 | 121 | 201 | 8 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 5 | 21 | 150 / 0 | 61 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 295 | 101 | 145 | 13 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 38 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 5 | 21 | 153 / 255 | 49 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 300 | 101 | 147 | 13 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 9 | 35 | 167 / 0 | 69 % | 45 | 1 | 0 | 1 | 0 | 304 | 167 | 137 | 12 | 13 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 9 | 35 | 168 / 248 | 44 % | 45 | 1 | 0 | 1 | 0 | 306 | 167 | 138 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 5 | 28 | 137 / 0 | 62 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 241 | 159 | 104 | 12 | 11 |
| Yhteensä | 29 | 5 | 28 | 137 / 222 | 62 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 241 | 159 | 104 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 24 | 9 | 91 / 0 | 47 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 231 | 85 | 140 | 14 | 12 |
| Yhteensä | 27 | 24 | 9 | 91 / 193 | 47 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 231 | 85 | 140 | 14 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 1 / 2 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...