Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 30 | 21 | 14 | 156 / 0 | 60 % | 37 | 2 | 0 | 1 | 0 | 397 | 36 | 241 | 2 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 0 | 21 / 0 | 78 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 4 | 19 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 4 | 4 | 9 / 0 | 64 % | 8 | 0 | 0 | 1 | 0 | 30 | 5 | 21 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 26 | 18 | 186 / 301 | 67 % | 46 | 2 | 0 | 2 | 0 | 467 | 45 | 281 | 2 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 31 | 20 | 136 / 0 | 61 % | 54 | 3 | 0 | 2 | 0 | 387 | 35 | 251 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 10 | 11 | 4 | 47 / 0 | 55 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 143 | 7 | 96 | 1 | 4 |
| Halli-SM | 5 | 5 | 3 | 16 / 0 | 50 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 7 | 39 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 41 | 47 | 27 | 199 / 340 | 55 % | 77 | 3 | 0 | 2 | 0 | 585 | 49 | 386 | 4 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 28 | 11 | 118 / 0 | 59 % | 41 | 2 | 0 | 1 | 1 | 336 | 25 | 218 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 11 | 1 | 1 | 48 / 0 | 53 % | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 107 | 9 | 59 | 2 | 2 |
| Halli-SM | 5 | 6 | 2 | 19 / 0 | 53 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 | 3 | 46 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 42 | 35 | 14 | 185 / 327 | 55 % | 51 | 2 | 0 | 2 | 1 | 508 | 37 | 323 | 2 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 40 | 8 | 133 / 0 | 56 % | 49 | 1 | 0 | 1 | 0 | 339 | 25 | 206 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 11 | 21 | 4 | 64 / 0 | 63 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 186 | 16 | 122 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 61 | 12 | 197 / 338 | 60 % | 74 | 1 | 0 | 1 | 0 | 525 | 41 | 328 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 40 | 21 | 144 / 0 | 63 % | 62 | 1 | 0 | 1 | 0 | 359 | 64 | 215 | 5 | 7 |
| Pudotuspelit | 3 | 2 | 2 | 13 / 0 | 62 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 4 | 22 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 43 | 23 | 160 / 254 | 62 % | 67 | 1 | 0 | 1 | 0 | 401 | 68 | 241 | 7 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 18 | 8 | 102 / 0 | 58 % | 26 | 0 | 0 | 1 | 0 | 299 | 33 | 197 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 10 | 14 | 9 | 55 / 0 | 66 % | 23 | 0 | 0 | 2 | 0 | 164 | 19 | 109 | 0 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 32 | 17 | 158 / 267 | 47 % | 49 | 0 | 0 | 3 | 0 | 468 | 52 | 310 | 2 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 35 | 17 | 118 / 0 | 63 % | 54 | 2 | 0 | 0 | 0 | 329 | 47 | 211 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 13 | 15 | 1 | 57 / 0 | 52 % | 16 | 0 | 0 | 1 | 0 | 163 | 6 | 106 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 37 | 50 | 18 | 175 / 298 | 57 % | 70 | 2 | 0 | 1 | 0 | 492 | 53 | 317 | 1 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 31 | 13 | 136 / 0 | 56 % | 46 | 2 | 0 | 0 | 0 | 327 | 50 | 191 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 7 | 9 | 0 | 38 / 0 | 58 % | 9 | 0 | 0 | 1 | 0 | 87 | 10 | 49 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 29 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 40 | 13 | 176 / 317 | 47 % | 55 | 2 | 0 | 1 | 0 | 425 | 60 | 249 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 39 | 6 | 139 / 0 | 57 % | 45 | 0 | 0 | 2 | 0 | 395 | 24 | 256 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 17 | 24 | 9 | 94 / 0 | 58 % | 35 | 2 | 0 | 2 | 0 | 230 | 30 | 136 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 45 | 63 | 15 | 233 / 412 | 38 % | 80 | 2 | 0 | 4 | 0 | 629 | 54 | 396 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 18 | 17 | 141 / 0 | 63 % | 36 | 1 | 0 | 2 | 0 | 325 | 50 | 184 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 7 | 3 | 4 | 40 / 0 | 58 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 87 | 10 | 47 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 21 | 21 | 181 / 293 | 60 % | 43 | 1 | 0 | 2 | 0 | 412 | 60 | 231 | 8 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 22 | 7 | 113 / 0 | 49 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 295 | 35 | 182 | 1 | 2 |
| Putoamispelit | 5 | 8 | 1 | 23 / 0 | 61 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 72 | 3 | 49 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 30 | 8 | 136 / 268 | 55 % | 38 | 0 | 0 | 0 | 0 | 367 | 38 | 231 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 31 | 8 | 121 / 0 | 57 % | 40 | 1 | 0 | 1 | 0 | 318 | 30 | 197 | 2 | 3 |
| Pudotuspelit | 14 | 13 | 1 | 53 / 0 | 45 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 152 | 11 | 99 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 44 | 9 | 175 / 336 | 40 % | 54 | 1 | 0 | 1 | 0 | 474 | 41 | 299 | 3 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 54 | 10 | 155 / 0 | 60 % | 67 | 3 | 0 | 4 | 0 | 431 | 35 | 276 | 2 | 3 |
| Pudotuspelit | 9 | 11 | 4 | 38 / 0 | 55 % | 16 | 1 | 0 | 1 | 0 | 113 | 7 | 75 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 4 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 2 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 66 | 15 | 197 / 336 | 55 % | 85 | 4 | 0 | 5 | 0 | 554 | 44 | 357 | 2 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 62 | 11 | 165 / 0 | 55 % | 77 | 4 | 0 | 2 | 1 | 478 | 36 | 313 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 8 | 25 | 0 | 50 / 0 | 63 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 143 | 2 | 93 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 4 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 88 | 11 | 219 / 384 | 62 % | 103 | 4 | 0 | 2 | 1 | 632 | 38 | 413 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 57 | 7 | 159 / 0 | 59 % | 65 | 1 | 0 | 0 | 0 | 425 | 48 | 266 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 4 | 5 | 1 | 18 / 0 | 69 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 3 | 32 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 0 | 6 / 0 | 86 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 7 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 65 | 8 | 183 / 305 | 71 % | 74 | 1 | 0 | 0 | 0 | 488 | 52 | 305 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 30 | 20 | 146 / 0 | 66 % | 53 | 3 | 0 | 0 | 0 | 382 | 68 | 233 | 7 | 7 |
| Pudotuspelit | 10 | 4 | 5 | 42 / 0 | 50 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 97 | 17 | 55 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 4 / 0 | 67 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 4 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 35 | 26 | 192 / 312 | 61 % | 65 | 4 | 0 | 0 | 0 | 492 | 89 | 297 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 16 | 18 | 151 / 0 | 65 % | 36 | 2 | 0 | 2 | 0 | 348 | 60 | 197 | 7 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 16 | 19 | 152 / 233 | 58 % | 37 | 2 | 0 | 2 | 0 | 351 | 61 | 199 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 5 | 97 / 0 | 50 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 230 | 46 | 133 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 28 | 3 | 5 | 97 / 193 | 50 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 230 | 46 | 133 | 9 | 9 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...