Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 30 | 111 / 0 | 60 % | 36 | 4 | 0 | 0 | 0 | 143 | 220 | 32 | 10 | 10 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 19 | 46 / 0 | 63 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 95 | 76 | 49 | 4 | 4 |
| 16 | 1 | 0 | 4 | 5 / 0 | 100 % | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7 | 12 | 2 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 37 | 3 | 53 | 162 / 264 | 74 % | 62 | 6 | 0 | 0 | 0 | 245 | 308 | 83 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 7 | 44 | 127 / 0 | 64 % | 59 | 8 | 0 | 0 | 0 | 170 | 258 | 43 | 18 | 20 |
| Pudotuspelit | 10 | 4 | 19 | 46 / 0 | 61 % | 25 | 2 | 0 | 0 | 0 | 61 | 109 | 15 | 10 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 3 | 7 / 0 | 70 % | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7 | 14 | 0 | 0 | 1 |
| Muut | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 5 | 15 / 0 | 63 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 39 | 3 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 38 | 11 | 72 | 199 / 316 | 62 % | 94 | 11 | 0 | 0 | 0 | 260 | 428 | 61 | 32 | 35 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 29 | 101 / 0 | 56 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 140 | 223 | 39 | 15 | 18 |
| Pudotuspelit | 10 | 4 | 13 | 39 / 0 | 53 % | 18 | 1 | 0 | 0 | 0 | 61 | 77 | 22 | 8 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 5 / 0 | 71 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 14 | 2 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 6 | 44 | 145 / 260 | 60 % | 52 | 2 | 0 | 0 | 0 | 208 | 314 | 63 | 23 | 27 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 47 | 122 / 0 | 72 % | 50 | 2 | 0 | 0 | 0 | 169 | 241 | 47 | 12 | 15 |
| Pudotuspelit | 11 | 0 | 16 | 40 / 0 | 54 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 49 | 91 | 9 | 11 | 13 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 3 | 3 / 0 | 75 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 12 | 1 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 9 | 23 / 0 | 82 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 38 | 16 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 41 | 1 | 75 | 188 / 276 | 71 % | 79 | 3 | 0 | 0 | 0 | 261 | 382 | 73 | 26 | 31 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 8 | 43 | 125 / 0 | 75 % | 52 | 1 | 0 | 0 | 0 | 172 | 263 | 47 | 13 | 18 |
| Pudotuspelit | 9 | 2 | 17 | 53 / 0 | 73 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 77 | 108 | 24 | 4 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 6 | 23 / 0 | 68 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 45 | 10 | 3 | 7 |
| Yhteensä | 37 | 12 | 66 | 205 / 278 | 79 % | 80 | 2 | 0 | 0 | 0 | 286 | 423 | 81 | 20 | 29 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 6 | 59 | 107 / 0 | 71 % | 66 | 1 | 0 | 0 | 0 | 159 | 264 | 52 | 22 | 27 |
| Pudotuspelit | 15 | 1 | 19 | 81 / 0 | 69 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 99 | 188 | 18 | 12 | 12 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 4 | 1 | 4 | 18 / 0 | 78 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 30 | 8 | 4 | 3 |
| Yhteensä | 43 | 8 | 82 | 206 / 300 | 44 % | 91 | 1 | 0 | 0 | 0 | 285 | 484 | 79 | 40 | 44 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 10 | 54 | 128 / 0 | 82 % | 66 | 2 | 0 | 0 | 0 | 192 | 245 | 64 | 18 | 22 |
| Pudotuspelit | 11 | 1 | 33 | 59 / 0 | 80 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 77 | 130 | 18 | 16 | 18 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 2 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 11 | 89 | 189 / 235 | 70 % | 103 | 3 | 0 | 0 | 0 | 271 | 383 | 82 | 34 | 40 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 3 | 51 | 94 / 0 | 63 % | 55 | 1 | 0 | 0 | 0 | 185 | 199 | 91 | 15 | 17 |
| Pudotuspelit | 8 | 1 | 8 | 37 / 0 | 61 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 64 | 51 | 27 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 3 | 6 / 0 | 86 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 17 | 2 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 4 | 62 | 137 / 218 | 70 % | 67 | 1 | 0 | 0 | 0 | 257 | 267 | 120 | 17 | 20 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 4 | 47 | 122 / 0 | 66 % | 57 | 6 | 0 | 0 | 0 | 167 | 278 | 45 | 21 | 24 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 4 | 10 / 0 | 50 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 35 | 1 | 2 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 6 | 1 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 28 | 4 | 51 | 133 / 205 | 72 % | 61 | 6 | 0 | 0 | 0 | 180 | 319 | 47 | 27 | 31 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 2 | 24 | 81 / 0 | 60 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 | 102 | 89 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 7 | 4 | 13 | 28 / 0 | 61 % | 18 | 1 | 0 | 0 | 0 | 59 | 63 | 31 | 10 | 10 |
| Yhteensä | 27 | 6 | 37 | 109 / 180 | 61 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 229 | 165 | 120 | 17 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 0 | 30 | 81 / 0 | 62 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 134 | 146 | 53 | 10 | 22 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 15 | 45 / 0 | 78 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 66 | 79 | 21 | 5 | 7 |
| Yhteensä | 27 | 1 | 45 | 126 / 188 | 70 % | 47 | 1 | 0 | 0 | 0 | 200 | 225 | 74 | 15 | 29 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 17 | 1 | 5 | 31 / 0 | 46 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 56 | 31 | 10 | 12 |
| Yhteensä | 17 | 1 | 5 | 31 / 67 | 46 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 56 | 31 | 10 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 3 | 0 | 1 | 4 / 0 | 29 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 4 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 3 | 0 | 1 | 4 / 14 | 29 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 4 | 8 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...