Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 5 | 44 | 136 / 0 | 73 % | 51 | 2 | 0 | 0 | 0 | 273 | 129 | 137 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 17 | 46 / 0 | 59 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 96 | 64 | 50 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 4 / 0 | 80 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 5 | 4 | 1 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 5 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 9 | 17 / 0 | 59 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 29 | 18 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 5 | 73 | 207 / 304 | 67 % | 80 | 2 | 0 | 0 | 0 | 420 | 232 | 213 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 6 | 49 | 172 / 0 | 79 % | 57 | 2 | 0 | 0 | 0 | 305 | 180 | 133 | 3 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 20 | 59 / 0 | 66 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 107 | 54 | 48 | 0 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 6 / 0 | 100 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 7 | 3 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 8 | 20 / 0 | 63 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 17 | 18 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 7 | 78 | 257 / 347 | 77 % | 88 | 3 | 0 | 0 | 0 | 459 | 258 | 202 | 4 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 3 | 37 | 150 / 0 | 72 % | 42 | 2 | 0 | 0 | 0 | 267 | 161 | 117 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 9 | 0 | 8 | 39 / 0 | 56 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 75 | 60 | 36 | 5 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 7 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 1 | 7 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 1 | 6 / 0 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 5 | 7 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 8 | 21 / 0 | 70 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 35 | 20 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 40 | 5 | 54 | 223 / 325 | 72 % | 61 | 2 | 0 | 0 | 0 | 410 | 262 | 187 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 4 | 50 | 176 / 0 | 79 % | 56 | 2 | 0 | 0 | 0 | 286 | 232 | 110 | 5 | 12 |
| Pudotuspelit | 10 | 2 | 18 | 57 / 0 | 68 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 106 | 78 | 49 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 38 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 5 | 3 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 7 | 24 / 0 | 65 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 31 | 21 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 6 | 76 | 260 / 352 | 62 % | 84 | 2 | 0 | 0 | 0 | 443 | 346 | 183 | 6 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 8 | 54 | 127 / 0 | 76 % | 64 | 2 | 0 | 0 | 0 | 253 | 197 | 126 | 3 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 2 | 17 | 60 / 0 | 69 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 111 | 85 | 51 | 3 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 80 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 8 | 4 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 5 | 6 | 28 / 0 | 85 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 | 19 | 42 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 38 | 15 | 78 | 219 / 292 | 77 % | 95 | 2 | 0 | 0 | 0 | 442 | 309 | 223 | 10 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 16 | 31 | 95 / 0 | 64 % | 47 | 0 | 0 | 0 | 0 | 252 | 97 | 157 | 9 | 7 |
| Pudotuspelit | 11 | 5 | 21 | 54 / 0 | 64 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 154 | 64 | 100 | 4 | 3 |
| Yhteensä | 33 | 21 | 52 | 149 / 234 | 64 % | 74 | 1 | 0 | 0 | 0 | 406 | 161 | 257 | 13 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 28 | 47 | 132 / 0 | 67 % | 75 | 0 | 0 | 1 | 0 | 338 | 113 | 206 | 8 | 12 |
| Pudotuspelit | 9 | 5 | 15 | 38 / 0 | 68 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 94 | 37 | 56 | 4 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 29 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 33 | 62 | 172 / 260 | 55 % | 96 | 1 | 0 | 1 | 0 | 434 | 151 | 262 | 12 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 3 | 36 | 120 / 0 | 65 % | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 261 | 132 | 141 | 11 | 11 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 8 | 39 / 0 | 61 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 74 | 28 | 35 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 4 | 44 | 159 / 249 | 63 % | 48 | 0 | 0 | 0 | 0 | 335 | 160 | 176 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 6 | 12 | 73 / 0 | 61 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 161 | 75 | 88 | 10 | 8 |
| Pudotuspelit | 14 | 2 | 11 | 50 / 0 | 59 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 102 | 53 | 52 | 6 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 2 / 0 | 33 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 8 | 25 | 125 / 211 | 51 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 265 | 136 | 140 | 17 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 7 | 44 | 103 / 0 | 66 % | 52 | 1 | 0 | 0 | 0 | 183 | 165 | 80 | 5 | 6 |
| Pudotuspelit | 12 | 4 | 12 | 51 / 0 | 57 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 81 | 82 | 30 | 6 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 6 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 6 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 11 | 57 | 160 / 255 | 66 % | 70 | 2 | 0 | 0 | 0 | 274 | 253 | 114 | 11 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 1 | 32 | 91 / 0 | 66 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 125 | 195 | 34 | 15 | 18 |
| Pudotuspelit | 11 | 3 | 17 | 55 / 0 | 63 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 90 | 106 | 35 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 80 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 14 | 3 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 32 | 4 | 50 | 150 / 231 | 70 % | 55 | 1 | 0 | 0 | 0 | 222 | 315 | 72 | 22 | 25 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 0 | 32 | 60 / 0 | 65 % | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 181 | 7 | 20 | 23 |
| Pudotuspelit | 14 | 1 | 21 | 56 / 0 | 70 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 66 | 145 | 10 | 11 | 12 |
| Yhteensä | 32 | 1 | 53 | 116 / 172 | 68 % | 55 | 1 | 0 | 0 | 0 | 133 | 326 | 17 | 31 | 35 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 14 | 1 | 11 | 29 / 0 | 49 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 96 | 9 | 18 | 19 |
| Pudotuspelit | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 15 | 1 | 11 | 30 / 64 | 35 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 97 | 10 | 18 | 19 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...