Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 0 | 63 | 117 / 0 | 76 % | 65 | 2 | 0 | 0 | 0 | 207 | 193 | 90 | 6 | 9 |
| Pudotuspelit | 9 | 0 | 14 | 33 / 0 | 65 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 62 | 58 | 29 | 5 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 25 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 3 | 2 | 2 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 5 | 10 / 0 | 56 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 17 | 12 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 38 | 0 | 83 | 161 / 227 | 55 % | 85 | 2 | 0 | 0 | 0 | 295 | 272 | 134 | 14 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 0 | 44 | 86 / 0 | 69 % | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | 161 | 185 | 75 | 3 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 2 | 20 | 42 / 0 | 68 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 82 | 64 | 40 | 1 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 6 | 1 | 2 | 2 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 6 | 9 / 0 | 64 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 22 | 16 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 2 | 71 | 138 / 204 | 59 % | 75 | 2 | 0 | 0 | 0 | 270 | 277 | 132 | 6 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 0 | 49 | 84 / 0 | 62 % | 49 | 0 | 0 | 0 | 0 | 167 | 188 | 83 | 8 | 13 |
| Pudotuspelit | 12 | 1 | 23 | 46 / 0 | 65 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 95 | 54 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 35 | 1 | 72 | 130 / 206 | 64 % | 73 | 0 | 0 | 0 | 0 | 267 | 283 | 137 | 9 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 2 | 40 | 80 / 0 | 71 % | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 136 | 193 | 56 | 12 | 14 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 10 | 35 / 0 | 71 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 63 | 31 | 4 | 4 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 6 | 9 / 0 | 53 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 22 | 6 | 1 | 3 |
| Yhteensä | 35 | 3 | 56 | 124 / 178 | 65 % | 59 | 0 | 0 | 0 | 0 | 217 | 278 | 93 | 17 | 21 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 1 | 46 | 92 / 0 | 54 % | 48 | 1 | 0 | 0 | 0 | 118 | 260 | 26 | 19 | 20 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 22 | 40 / 0 | 53 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 111 | 13 | 6 | 7 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 7 | 10 / 0 | 42 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 37 | 3 | 3 | 5 |
| Yhteensä | 37 | 1 | 75 | 142 / 270 | 50 % | 77 | 1 | 0 | 0 | 0 | 184 | 408 | 42 | 28 | 32 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 2 | 18 | 69 / 0 | 53 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 77 | 164 | 8 | 6 | 8 |
| Pudotuspelit | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 |
| Muut | 1 | 0 | 1 | 5 / 0 | 71 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 14 | 0 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 5 | 17 / 0 | 59 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 40 | 1 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 25 | 2 | 24 | 91 / 169 | 46 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 219 | 9 | 11 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 54 | 119 / 0 | 49 % | 57 | 2 | 0 | 0 | 0 | 149 | 311 | 30 | 15 | 17 |
| Pudotuspelit | 10 | 2 | 16 | 52 / 0 | 53 % | 21 | 3 | 0 | 0 | 0 | 64 | 103 | 12 | 8 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 5 / 0 | 63 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 7 | 2 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 5 | 18 / 0 | 58 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 43 | 6 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 40 | 3 | 76 | 194 / 382 | 55 % | 84 | 5 | 0 | 0 | 0 | 244 | 464 | 50 | 28 | 30 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 6 | 30 | 72 / 0 | 47 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 102 | 156 | 30 | 21 | 21 |
| Pudotuspelit | 10 | 3 | 8 | 24 / 0 | 31 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 52 | 16 | 8 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 8 | 15 / 0 | 68 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 45 | 12 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 38 | 11 | 46 | 111 / 255 | 37 % | 58 | 1 | 0 | 0 | 0 | 169 | 255 | 58 | 39 | 38 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 0 | 23 | 61 / 0 | 40 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 75 | 164 | 14 | 20 | 20 |
| Pudotuspelit | 11 | 1 | 12 | 44 / 0 | 48 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 52 | 97 | 8 | 12 | 13 |
| Yhteensä | 33 | 1 | 35 | 105 / 244 | 44 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 127 | 261 | 22 | 32 | 33 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 22 | 80 / 0 | 40 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 98 | 194 | 18 | 23 | 24 |
| Pudotuspelit | 9 | 0 | 13 | 31 / 0 | 41 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 73 | 8 | 5 | 8 |
| Yhteensä | 33 | 2 | 35 | 111 / 274 | 41 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 137 | 267 | 26 | 28 | 32 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 27 | 86 / 0 | 50 % | 30 | 1 | 0 | 0 | 0 | 158 | 146 | 72 | 23 | 24 |
| Putoamispelit | 8 | 0 | 4 | 25 / 0 | 47 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 51 | 15 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 32 | 2 | 31 | 111 / 225 | 49 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 198 | 197 | 87 | 30 | 31 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 1 | 19 | 69 / 0 | 55 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 108 | 127 | 39 | 20 | 21 |
| Pudotuspelit | 7 | 2 | 5 | 22 / 0 | 54 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 40 | 39 | 18 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 27 | 3 | 24 | 91 / 167 | 54 % | 29 | 2 | 0 | 0 | 0 | 148 | 166 | 57 | 27 | 28 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...