Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 2 | 3 / 0 | 100 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 4 | 4 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 4 | 4 | 0 | 9 / 0 | 53 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 4 | 12 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 5 | 4 | 2 | 12 / 20 | 76 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 8 | 16 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 12 | 1 | 6 | 26 / 0 | 43 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 51 | 43 | 25 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 8 | 34 / 0 | 56 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 104 | 22 | 70 | 2 | 4 |
| Yhteensä | 22 | 2 | 14 | 60 / 121 | 50 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 155 | 65 | 95 | 6 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 5 | 24 | 53 / 0 | 56 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 134 | 70 | 81 | 7 | 9 |
| Pudotuspelit | 12 | 2 | 6 | 29 / 0 | 47 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 63 | 24 | 34 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 30 | 7 | 30 | 82 / 157 | 51 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 197 | 94 | 115 | 12 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 13 | 32 | 102 / 0 | 68 % | 46 | 1 | 0 | 0 | 0 | 285 | 68 | 183 | 9 | 5 |
| Pudotuspelit | 9 | 3 | 12 | 53 / 0 | 72 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 122 | 39 | 69 | 2 | 2 |
| Halli-SM | 2 | 3 | 1 | 5 / 0 | 56 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 2 | 10 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 19 | 45 | 160 / 233 | 65 % | 65 | 1 | 0 | 0 | 0 | 422 | 109 | 262 | 11 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 22 | 28 | 110 / 0 | 67 % | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 | 302 | 53 | 192 | 6 | 3 |
| Pudotuspelit | 10 | 6 | 8 | 39 / 0 | 60 % | 14 | 0 | 0 | 1 | 0 | 115 | 35 | 76 | 1 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 2 | 3 / 0 | 50 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 7 | 6 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 1 | 1 | 11 / 0 | 58 % | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 34 | 2 | 23 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 38 | 30 | 39 | 163 / 254 | 59 % | 69 | 0 | 0 | 4 | 0 | 460 | 97 | 297 | 8 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 24 | 15 | 108 / 0 | 58 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 290 | 61 | 182 | 6 | 7 |
| Pudotuspelit | 10 | 2 | 6 | 31 / 0 | 46 % | 8 | 0 | 0 | 2 | 0 | 79 | 19 | 48 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 5 | 1 | 17 / 0 | 61 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 1 | 36 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 31 | 22 | 159 / 285 | 56 % | 55 | 2 | 0 | 2 | 0 | 429 | 82 | 270 | 8 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 24 | 30 | 156 / 0 | 70 % | 56 | 2 | 0 | 2 | 0 | 375 | 81 | 219 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 12 | 9 | 7 | 69 / 0 | 71 % | 16 | 0 | 0 | 2 | 0 | 167 | 17 | 98 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 3 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 3 | 3 | 17 / 0 | 68 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 13 | 24 | 1 | 0 |
| 16 | 1 | 1 | 1 | 4 / 0 | 100 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 2 | 11 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 44 | 37 | 42 | 250 / 357 | 72 % | 81 | 2 | 0 | 4 | 0 | 606 | 116 | 356 | 7 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 25 | 11 | 61 / 0 | 48 % | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 212 | 41 | 151 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 9 | 7 | 3 | 29 / 0 | 48 % | 10 | 0 | 0 | 5 | 0 | 96 | 15 | 67 | 2 | 1 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 1 | 4 | 13 / 0 | 62 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 10 | 22 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 36 | 33 | 18 | 105 / 213 | 48 % | 51 | 0 | 0 | 5 | 0 | 347 | 66 | 242 | 11 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 24 | 11 | 109 / 0 | 62 % | 38 | 3 | 0 | 0 | 0 | 262 | 57 | 153 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 6 | 3 | 35 / 0 | 49 % | 9 | 0 | 0 | 1 | 0 | 88 | 27 | 53 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 4 | 2 | 16 / 0 | 73 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 12 | 17 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 39 | 34 | 16 | 161 / 276 | 51 % | 53 | 3 | 0 | 1 | 0 | 388 | 96 | 227 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 7 | 19 | 103 / 0 | 58 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 260 | 69 | 157 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 9 | 2 | 9 | 34 / 0 | 48 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 81 | 22 | 47 | 3 | 3 |
| Halli-SM | 5 | 2 | 4 | 20 / 0 | 67 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 51 | 13 | 31 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 37 | 11 | 32 | 157 / 280 | 57 % | 44 | 1 | 0 | 0 | 0 | 392 | 104 | 235 | 11 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 13 | 14 | 67 / 0 | 44 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 175 | 63 | 108 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 5 | 2 | 30 / 0 | 50 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 61 | 23 | 31 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 4 | 2 | 13 / 0 | 54 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 7 | 36 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 39 | 22 | 18 | 110 / 235 | 50 % | 42 | 2 | 0 | 0 | 0 | 285 | 93 | 175 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 7 | 7 | 55 / 0 | 45 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 110 | 54 | 55 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 1 | 5 / 0 | 31 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 13 | 9 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 4 | 1 | 3 | 10 / 0 | 53 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 10 | 13 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 28 | 8 | 11 | 70 / 157 | 43 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 147 | 77 | 77 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 9 | 15 | 63 / 0 | 53 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 140 | 56 | 77 | 11 | 11 |
| Pudotuspelit | 11 | 1 | 2 | 25 / 0 | 41 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 32 | 19 | 10 | 9 |
| Yhteensä | 33 | 10 | 17 | 88 / 179 | 47 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 184 | 88 | 96 | 21 | 20 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 2 | 18 | 57 / 0 | 61 % | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 112 | 73 | 55 | 14 | 18 |
| Pudotuspelit | 9 | 0 | 4 | 13 / 0 | 45 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 19 | 21 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 29 | 2 | 22 | 70 / 122 | 53 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 146 | 92 | 76 | 20 | 24 |
Lapuan Virkiä
Virkiä
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Lapuan Virkiä
Virkiä
Lapuan Virkiä
Virkiä
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Lapuan Virkiä
Virkiä
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Hyvinkään Tahko
Tahko
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Manse PP, Tampere
Manse
Haminan Palloilijat
HP
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Roihuttaret, Helsinki
Roihu
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Seinäjoen Maila-Jussit
SMJ
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Haminan Palloilijat
HP
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Lapuan Virkiä
Virkiä
Lapuan Virkiä
Virkiä
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Seinäjoen Maila-Jussit
SMJ
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Fera, Rauma
Fera
Manse PP, Tampere
Manse
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Joensuun Maila
JoMa
Hyvinkään Tahko
Tahko
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Manse PP, Tampere
Manse
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Joensuun Maila
JoMa
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Kempeleen Kiri
KeKi
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Roihuttaret, Helsinki
Roihu
Fera, Rauma
Fera
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Manse PP, Tampere
Manse
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Kempeleen Kiri
KeKi
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Manse PP, Tampere
Manse
Kempeleen Kiri
KeKi
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Joensuun Maila
JoMa
Haminan Palloilijat
HP
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Fera, Rauma
Fera
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Seinäjoen Maila-Jussit
SMJ
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...