Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 8 | 0 | 1 | 23 / 0 | 74 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 58 | 2 | 35 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 5 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 8 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 5 / 0 | 56 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 13 | 0 | 1 | 33 / 50 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 79 | 4 | 46 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 8 | 122 / 0 | 81 % | 18 | 2 | 0 | 0 | 0 | 254 | 23 | 132 | 1 | 0 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 3 | 43 / 0 | 69 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105 | 4 | 62 | 0 | 1 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 8 | 11 | 169 / 217 | 83 % | 21 | 2 | 0 | 0 | 0 | 367 | 27 | 198 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 10 | 19 | 153 / 0 | 76 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 347 | 48 | 194 | 2 | 1 |
| Pudotuspelit | 9 | 2 | 9 | 47 / 0 | 65 % | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 97 | 25 | 50 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 12 | 28 | 200 / 274 | 71 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 444 | 73 | 244 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 8 | 17 | 138 / 0 | 69 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 320 | 60 | 182 | 5 | 4 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 1 | 26 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 4 | 40 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 8 | 18 | 164 / 253 | 59 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 386 | 64 | 222 | 5 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 3 | 10 | 98 / 0 | 70 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 222 | 41 | 124 | 10 | 9 |
| Pudotuspelit | 7 | 3 | 7 | 40 / 0 | 64 % | 12 | 2 | 0 | 0 | 0 | 73 | 27 | 33 | 4 | 2 |
| Yhteensä | 31 | 6 | 17 | 138 / 204 | 67 % | 25 | 2 | 0 | 0 | 0 | 295 | 68 | 157 | 14 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 23 | 103 / 0 | 57 % | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 223 | 110 | 120 | 8 | 7 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 4 | 16 / 0 | 70 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 10 | 24 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 3 | 27 | 119 / 203 | 63 % | 32 | 2 | 0 | 0 | 0 | 263 | 120 | 144 | 8 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 2 | 17 | 134 / 0 | 72 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 232 | 67 | 98 | 7 | 3 |
| Putoamispelit | 7 | 2 | 8 | 56 / 0 | 80 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 91 | 40 | 35 | 5 | 3 |
| Yhteensä | 32 | 4 | 25 | 190 / 256 | 76 % | 30 | 1 | 0 | 0 | 0 | 323 | 107 | 133 | 12 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 4 | 14 | 102 / 0 | 72 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 205 | 53 | 103 | 5 | 2 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 3 | 28 / 0 | 70 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 22 | 28 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 5 | 17 | 130 / 181 | 71 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 261 | 75 | 131 | 6 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 2 | 8 | 70 / 0 | 60 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 144 | 40 | 74 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 2 | 21 / 0 | 68 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 9 | 20 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 2 | 10 | 91 / 147 | 64 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 185 | 49 | 94 | 8 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 0 | 22 | 122 / 0 | 68 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 270 | 99 | 148 | 7 | 5 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 3 | 17 / 0 | 53 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 | 10 | 25 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 0 | 25 | 139 / 212 | 60 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 312 | 109 | 173 | 7 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 1 | 12 | 122 / 0 | 66 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 232 | 90 | 110 | 14 | 10 |
| Putoamispelit | 7 | 5 | 4 | 30 / 0 | 64 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 21 | 25 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 35 | 6 | 16 | 152 / 231 | 65 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 287 | 111 | 135 | 18 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 30 | 147 / 0 | 73 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 259 | 141 | 112 | 16 | 11 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 4 | 40 / 0 | 95 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 59 | 24 | 19 | 4 | 3 |
| Yhteensä | 33 | 3 | 34 | 187 / 244 | 84 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 318 | 165 | 131 | 20 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 9 | 41 | 177 / 0 | 74 % | 51 | 1 | 0 | 0 | 0 | 334 | 166 | 157 | 16 | 14 |
| Pudotuspelit | 12 | 1 | 11 | 62 / 0 | 67 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 116 | 46 | 54 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 3 | 6 / 0 | 75 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 17 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 10 | 55 | 245 / 339 | 72 % | 66 | 1 | 0 | 0 | 0 | 457 | 229 | 212 | 18 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 4 | 25 | 100 / 0 | 63 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 148 | 192 | 48 | 17 | 18 |
| Pudotuspelit | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 23 | 4 | 25 | 101 / 163 | 44 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 | 194 | 49 | 18 | 19 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 7 | 35 | 138 / 0 | 63 % | 44 | 2 | 0 | 0 | 0 | 257 | 179 | 120 | 15 | 14 |
| Yhteensä | 28 | 7 | 35 | 138 / 218 | 63 % | 44 | 2 | 0 | 0 | 0 | 257 | 179 | 120 | 15 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 7 | 10 | 87 / 0 | 52 % | 18 | 1 | 0 | 1 | 0 | 165 | 84 | 78 | 13 | 11 |
| Yhteensä | 28 | 7 | 10 | 87 / 167 | 52 % | 18 | 1 | 0 | 1 | 0 | 165 | 84 | 78 | 13 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 15 | 2 | 0 | 25 / 0 | 33 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 18 | 30 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 15 | 2 | 0 | 25 / 77 | 33 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 18 | 30 | 4 | 4 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...