Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 75 | 7 | 100 / 0 | 50 % | 84 | 2 | 17 | 1 | 0 | 315 | 11 | 215 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 8 | 22 | 2 | 33 / 0 | 46 % | 25 | 1 | 3 | 0 | 0 | 104 | 4 | 71 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 97 | 9 | 133 / 278 | 32 % | 109 | 3 | 20 | 1 | 0 | 425 | 15 | 292 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 71 | 5 | 100 / 0 | 52 % | 77 | 1 | 14 | 2 | 1 | 306 | 13 | 206 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 11 | 21 | 1 | 29 / 0 | 41 % | 22 | 0 | 6 | 0 | 0 | 113 | 1 | 84 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 94 | 6 | 131 / 270 | 44 % | 101 | 1 | 20 | 2 | 1 | 429 | 14 | 298 | 2 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 67 | 5 | 97 / 0 | 55 % | 74 | 2 | 0 | 1 | 0 | 259 | 15 | 162 | 3 | 1 |
| Pudotuspelit | 9 | 20 | 3 | 32 / 0 | 45 % | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 99 | 4 | 67 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 3 | 0 | 7 / 0 | 54 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 90 | 8 | 136 / 261 | 51 % | 101 | 3 | 0 | 1 | 0 | 368 | 19 | 232 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 87 | 8 | 113 / 0 | 57 % | 96 | 1 | 0 | 0 | 0 | 340 | 14 | 227 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 10 | 26 | 3 | 35 / 0 | 44 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 114 | 5 | 79 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 1 | 2 / 0 | 40 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 2 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 9 | 1 | 14 / 0 | 52 % | 10 | 0 | 0 | 2 | 0 | 32 | 3 | 18 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 124 | 13 | 164 / 310 | 48 % | 138 | 1 | 0 | 2 | 0 | 492 | 24 | 328 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 59 | 7 | 92 / 0 | 52 % | 66 | 0 | 0 | 1 | 0 | 298 | 16 | 206 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 8 | 23 | 0 | 32 / 0 | 55 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 85 | 1 | 53 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 15 | 1 | 16 / 0 | 59 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 1 | 34 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 97 | 8 | 140 / 262 | 56 % | 105 | 0 | 0 | 1 | 0 | 433 | 18 | 293 | 5 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 75 | 9 | 120 / 0 | 56 % | 87 | 3 | 0 | 1 | 0 | 314 | 23 | 194 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 12 | 25 | 1 | 37 / 0 | 37 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 127 | 4 | 90 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 4 | 1 | 7 / 0 | 78 % | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 19 | 2 | 12 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 7 | 0 | 22 / 0 | 55 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | 2 | 23 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 111 | 11 | 186 / 362 | 57 % | 126 | 4 | 0 | 1 | 0 | 505 | 31 | 319 | 0 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 68 | 7 | 118 / 0 | 57 % | 79 | 4 | 0 | 0 | 0 | 324 | 16 | 206 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 9 | 23 | 2 | 37 / 0 | 47 % | 25 | 0 | 0 | 4 | 1 | 128 | 2 | 91 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 4 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 12 | 2 | 18 / 0 | 58 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 4 | 35 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 105 | 11 | 178 / 329 | 47 % | 120 | 4 | 0 | 4 | 1 | 522 | 22 | 344 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 64 | 5 | 109 / 0 | 55 % | 70 | 1 | 0 | 0 | 0 | 300 | 25 | 191 | 2 | 3 |
| Pudotuspelit | 10 | 28 | 1 | 39 / 0 | 51 % | 29 | 0 | 0 | 1 | 0 | 113 | 9 | 74 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 6 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 14 | 2 | 22 / 0 | 73 % | 18 | 2 | 0 | 0 | 0 | 56 | 5 | 34 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 107 | 8 | 171 / 312 | 50 % | 118 | 3 | 0 | 1 | 0 | 476 | 39 | 305 | 2 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 34 | 7 | 85 / 0 | 49 % | 41 | 0 | 0 | 3 | 0 | 246 | 24 | 161 | 6 | 4 |
| Pudotuspelit | 9 | 8 | 4 | 30 / 0 | 47 % | 13 | 1 | 0 | 1 | 0 | 86 | 10 | 56 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 6 | 3 | 14 / 0 | 41 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | 8 | 29 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 38 | 49 | 14 | 130 / 278 | 39 % | 64 | 1 | 0 | 4 | 0 | 377 | 42 | 247 | 7 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 6 | 19 | 3 | 32 / 0 | 59 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 69 | 8 | 37 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 9 | 20 | 0 | 32 / 0 | 49 % | 20 | 0 | 0 | 1 | 0 | 74 | 3 | 42 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 15 | 39 | 3 | 64 / 120 | 54 % | 43 | 1 | 0 | 1 | 0 | 143 | 11 | 79 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 53 | 12 | 94 / 0 | 56 % | 69 | 4 | 0 | 0 | 0 | 242 | 31 | 148 | 5 | 2 |
| Pudotuspelit | 12 | 22 | 5 | 44 / 0 | 46 % | 28 | 1 | 0 | 0 | 0 | 115 | 14 | 71 | 3 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 1 | 7 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 1 | 0 / 0 | 0 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 12 | 3 | 20 / 0 | 53 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 3 | 33 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 41 | 87 | 21 | 160 / 311 | 36 % | 113 | 5 | 0 | 0 | 0 | 423 | 50 | 263 | 11 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 19 | 13 | 89 / 0 | 60 % | 37 | 5 | 0 | 0 | 0 | 191 | 45 | 102 | 14 | 11 |
| Pudotuspelit | 11 | 14 | 5 | 47 / 0 | 56 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 110 | 26 | 63 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 33 | 33 | 18 | 136 / 233 | 58 % | 57 | 6 | 0 | 0 | 0 | 301 | 71 | 165 | 19 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 34 | 12 | 84 / 0 | 49 % | 47 | 1 | 0 | 0 | 0 | 246 | 28 | 162 | 13 | 10 |
| Pudotuspelit | 9 | 6 | 3 | 18 / 0 | 38 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 72 | 14 | 54 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 33 | 40 | 15 | 102 / 220 | 43 % | 57 | 2 | 0 | 0 | 0 | 318 | 42 | 216 | 16 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 5 | 3 | 34 / 0 | 33 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 68 | 36 | 34 | 10 | 11 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 6 / 0 | 55 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 10 | 2 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 23 | 5 | 4 | 40 / 114 | 44 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 76 | 46 | 36 | 13 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 2 | 14 | 32 / 0 | 41 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 69 | 61 | 37 | 10 | 9 |
| Pudotuspelit | 14 | 1 | 3 | 20 / 0 | 33 % | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 40 | 28 | 20 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 33 | 3 | 17 | 52 / 139 | 37 % | 21 | 1 | 0 | 0 | 0 | 109 | 89 | 57 | 15 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 8 | 17 | 53 / 0 | 50 % | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 94 | 98 | 41 | 16 | 16 |
| Pudotuspelit | 12 | 3 | 8 | 19 / 0 | 37 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 37 | 17 | 8 | 8 |
| Yhteensä | 32 | 11 | 25 | 72 / 158 | 43 % | 38 | 2 | 0 | 0 | 0 | 130 | 135 | 58 | 24 | 24 |
Lapuan Virkiä
Virkiä
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Lapuan Virkiä
Virkiä
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pöytyän Urheilijat
PöU
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Fera, Rauma
Fera
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pöytyän Urheilijat
PöU
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Joensuun Maila
JoMa
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Seinäjoen Maila-Jussit
SMJ
Manse PP, Tampere
Manse
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Lapuan Virkiä
Virkiä
Lapuan Virkiä
Virkiä
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Fera, Rauma
Fera
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Joensuun Maila
JoMa
Seinäjoen Maila-Jussit
SMJ
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Kempeleen Kiri
KeKi
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Hyvinkään Tahko
Tahko
Hyvinkään Tahko
Tahko
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Kempeleen Kiri
KeKi
Roihuttaret, Helsinki
Roihu
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Roihuttaret, Helsinki
Roihu
Fera, Rauma
Fera
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Fera, Rauma
Fera
Mailattaret, Vaasa
Mailattaret
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Manse PP, Tampere
Manse
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Fera, Rauma
Fera
Pöytyän Urheilijat
PöU
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Fera, Rauma
Fera
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Fera, Rauma
Fera
Fera, Rauma
Fera
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Pesäkarhut, Pori
Pesäkarhut
Mailajuniorit, Kankaanpää
MaJu
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...