Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 1 | 24 | 110 / 0 | 66 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 215 | 111 | 105 | 5 | 6 |
| Yhteensä | 21 | 1 | 24 | 110 / 166 | 66 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 215 | 111 | 105 | 5 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 28 | 119 / 0 | 61 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 279 | 125 | 160 | 4 | 5 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 4 | 35 / 0 | 63 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 78 | 34 | 43 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 31 | 1 | 32 | 154 / 251 | 62 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 357 | 159 | 203 | 5 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 1 | 11 | 107 / 0 | 65 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 202 | 76 | 95 | 2 | 1 |
| Pudotuspelit | 2 | 0 | 3 | 10 / 0 | 71 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 11 | 8 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 24 | 1 | 14 | 117 / 178 | 68 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 220 | 87 | 103 | 2 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 15 | 2 | 16 | 76 / 0 | 70 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 189 | 48 | 113 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 11 | 0 | 6 | 56 / 0 | 63 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 102 | 33 | 46 | 3 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 2 | 22 | 132 / 198 | 44 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 293 | 81 | 161 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 6 | 33 | 148 / 0 | 70 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 335 | 129 | 187 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 6 | 52 / 0 | 79 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 98 | 25 | 46 | 0 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 2 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 6 | 39 | 203 / 282 | 70 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 439 | 156 | 236 | 4 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 39 | 144 / 0 | 71 % | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 382 | 110 | 238 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 7 | 2 | 8 | 41 / 0 | 77 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 111 | 37 | 70 | 2 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 3 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 5 | 48 | 189 / 263 | 66 % | 54 | 1 | 0 | 0 | 0 | 504 | 150 | 315 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 34 | 140 / 0 | 63 % | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 325 | 118 | 185 | 7 | 5 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 6 | 32 / 0 | 73 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 75 | 17 | 43 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 80 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 2 | 40 | 176 / 270 | 72 % | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 405 | 140 | 229 | 7 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 8 | 29 | 158 / 0 | 68 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 353 | 120 | 195 | 6 | 3 |
| Putoamispelit | 7 | 3 | 16 | 42 / 0 | 89 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 97 | 37 | 55 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 11 | 45 | 200 / 281 | 78 % | 57 | 1 | 0 | 0 | 0 | 450 | 157 | 250 | 6 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 1 | 12 | 42 / 0 | 72 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 97 | 33 | 55 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 7 | 1 | 12 | 42 / 58 | 72 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 97 | 33 | 55 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 51 | 139 / 0 | 65 % | 54 | 0 | 0 | 0 | 0 | 349 | 174 | 210 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 12 | 1 | 11 | 63 / 0 | 72 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 149 | 56 | 86 | 0 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 80 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 4 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 4 | 62 | 206 / 306 | 72 % | 66 | 0 | 0 | 0 | 0 | 504 | 234 | 298 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 4 | 34 | 142 / 0 | 67 % | 38 | 0 | 0 | 0 | 0 | 279 | 180 | 138 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 1 | 16 / 0 | 57 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 18 | 18 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 4 | 35 | 159 / 243 | 58 % | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 314 | 202 | 156 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 6 | 35 | 106 / 0 | 61 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 214 | 174 | 108 | 10 | 10 |
| Yhteensä | 26 | 6 | 35 | 106 / 173 | 61 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 214 | 174 | 108 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 5 | 34 | 162 / 0 | 72 % | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 312 | 166 | 150 | 4 | 5 |
| Yhteensä | 28 | 5 | 34 | 162 / 226 | 72 % | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 312 | 166 | 150 | 4 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 4 | 18 | 89 / 0 | 57 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 177 | 132 | 88 | 16 | 16 |
| Yhteensä | 29 | 4 | 18 | 89 / 157 | 57 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 177 | 132 | 88 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 3 | 0 | 1 | 3 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 3 | 0 | 1 | 3 / 4 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...