Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 10 | 34 | 125 / 0 | 67 % | 47 | 3 | 0 | 0 | 0 | 274 | 81 | 149 | 9 | 5 |
| Pudotuspelit | 8 | 1 | 5 | 39 / 0 | 58 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 88 | 34 | 49 | 3 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 3 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 2 | 9 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 11 | 39 | 171 / 271 | 54 % | 53 | 3 | 0 | 0 | 0 | 380 | 119 | 209 | 13 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 43 | 110 / 0 | 62 % | 47 | 1 | 0 | 0 | 0 | 275 | 109 | 165 | 5 | 6 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 14 | 46 / 0 | 61 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 102 | 39 | 56 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 83 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 4 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 7 | 24 / 0 | 73 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 22 | 22 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 41 | 4 | 64 | 185 / 292 | 70 % | 69 | 1 | 0 | 0 | 0 | 432 | 174 | 247 | 8 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 6 | 43 | 135 / 0 | 68 % | 52 | 3 | 0 | 0 | 0 | 272 | 171 | 137 | 1 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 18 | 53 / 0 | 75 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 133 | 47 | 80 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 5 / 0 | 56 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 10 | 1 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 2 | 3 / 0 | 33 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 8 | 8 | 1 | 1 |
| 16 | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 83 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 3 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 7 | 64 | 201 / 294 | 63 % | 74 | 3 | 0 | 0 | 0 | 434 | 239 | 233 | 2 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 3 | 37 | 121 / 0 | 72 % | 42 | 2 | 0 | 0 | 0 | 318 | 108 | 197 | 4 | 2 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 7 | 54 / 0 | 64 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 127 | 32 | 73 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 4 / 0 | 100 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 3 | 7 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 71 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 2 | 7 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 3 | 21 / 0 | 81 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 48 | 10 | 27 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 4 | 49 | 205 / 291 | 77 % | 55 | 2 | 0 | 0 | 0 | 516 | 155 | 311 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 14 | 2 | 21 | 58 / 0 | 64 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 138 | 58 | 80 | 2 | 1 |
| Pudotuspelit | 10 | 2 | 16 | 49 / 0 | 65 % | 20 | 2 | 0 | 0 | 0 | 111 | 49 | 62 | 3 | 4 |
| Halli-SM | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 25 | 4 | 37 | 108 / 170 | 50 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 252 | 109 | 144 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 1 | 45 | 114 / 0 | 73 % | 47 | 1 | 0 | 0 | 0 | 235 | 154 | 121 | 6 | 2 |
| Pudotuspelit | 11 | 1 | 16 | 43 / 0 | 54 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 96 | 68 | 53 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 60 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 9 | 0 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 43 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 | 0 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 13 | 15 / 0 | 48 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 26 | 24 | 6 | 3 |
| Yhteensä | 41 | 2 | 76 | 178 / 280 | 56 % | 79 | 1 | 0 | 0 | 0 | 376 | 262 | 198 | 17 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 7 | 43 | 107 / 0 | 60 % | 52 | 2 | 0 | 0 | 0 | 202 | 157 | 95 | 6 | 9 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 16 | 50 / 0 | 69 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 97 | 60 | 47 | 2 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 8 | 23 / 0 | 77 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 32 | 24 | 9 | 3 |
| Yhteensä | 38 | 8 | 67 | 180 / 281 | 68 % | 77 | 2 | 0 | 0 | 0 | 346 | 249 | 166 | 17 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 7 | 60 | 126 / 0 | 71 % | 69 | 2 | 0 | 0 | 0 | 254 | 164 | 128 | 8 | 11 |
| Pudotuspelit | 15 | 1 | 31 | 83 / 0 | 68 % | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 | 171 | 113 | 88 | 8 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 3 / 0 | 60 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 11 | 0 | 1 | 1 |
| Muut | 1 | 0 | 2 | 2 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 | 3 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 5 | 4 | 6 | 15 / 0 | 54 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | 18 | 28 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 44 | 12 | 101 | 229 / 338 | 60 % | 115 | 2 | 0 | 0 | 0 | 476 | 311 | 247 | 20 | 23 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 4 | 42 | 120 / 0 | 68 % | 47 | 1 | 0 | 0 | 0 | 185 | 229 | 65 | 10 | 15 |
| Pudotuspelit | 11 | 0 | 23 | 57 / 0 | 68 % | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 95 | 107 | 38 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 5 / 0 | 100 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 4 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 4 | 67 | 182 / 265 | 79 % | 73 | 2 | 0 | 0 | 0 | 290 | 340 | 108 | 16 | 21 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 59 | 125 / 0 | 62 % | 61 | 0 | 0 | 0 | 0 | 202 | 242 | 77 | 14 | 15 |
| Pudotuspelit | 9 | 2 | 19 | 41 / 0 | 56 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 72 | 76 | 31 | 8 | 9 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 4 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 4 | 78 | 171 / 279 | 73 % | 83 | 1 | 0 | 0 | 0 | 283 | 318 | 112 | 23 | 25 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 19 | 72 / 0 | 50 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 137 | 110 | 65 | 16 | 15 |
| Pudotuspelit | 9 | 0 | 2 | 22 / 0 | 42 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 37 | 16 | 6 | 4 |
| Yhteensä | 33 | 2 | 21 | 94 / 197 | 46 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 175 | 147 | 81 | 22 | 19 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 8 | 35 | 105 / 0 | 68 % | 47 | 4 | 0 | 0 | 0 | 193 | 134 | 88 | 10 | 10 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 6 | 27 / 0 | 57 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 30 | 26 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 28 | 9 | 41 | 135 / 207 | 59 % | 54 | 4 | 0 | 0 | 0 | 249 | 171 | 114 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 1 | 25 | 71 / 0 | 50 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 103 | 138 | 32 | 13 | 11 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 7 | 19 / 0 | 46 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 45 | 20 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 27 | 1 | 32 | 90 / 183 | 48 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 142 | 183 | 52 | 19 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 4 | 20 | 57 / 0 | 44 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 92 | 118 | 35 | 16 | 19 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 5 | 16 / 0 | 34 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 36 | 10 | 9 | 9 |
| Yhteensä | 27 | 4 | 25 | 73 / 177 | 39 % | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 118 | 154 | 45 | 25 | 28 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 4 | 9 | 42 / 0 | 49 % | 15 | 2 | 0 | 0 | 0 | 70 | 54 | 28 | 8 | 7 |
| Pudotuspelit | 11 | 0 | 6 | 20 / 0 | 44 % | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 | 29 | 39 | 9 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 27 | 4 | 15 | 62 / 131 | 46 % | 22 | 3 | 0 | 0 | 0 | 99 | 93 | 37 | 13 | 12 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...