Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 28 | 15 | 136 / 0 | 61 % | 45 | 2 | 0 | 1 | 0 | 329 | 49 | 193 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 4 | 3 | 2 | 18 / 0 | 55 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 4 | 23 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 3 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 1 | 2 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 34 | 17 | 157 / 261 | 59 % | 53 | 2 | 0 | 1 | 0 | 375 | 54 | 218 | 3 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 30 | 17 | 127 / 0 | 58 % | 52 | 5 | 0 | 5 | 0 | 326 | 49 | 199 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 24 | 30 | 17 | 127 / 221 | 58 % | 52 | 5 | 0 | 5 | 0 | 326 | 49 | 199 | 2 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 13 | 10 | 114 / 0 | 57 % | 25 | 2 | 0 | 0 | 0 | 309 | 57 | 195 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 2 | 2 | 0 | 10 / 0 | 59 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 3 | 13 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 15 | 10 | 124 / 217 | 58 % | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 332 | 60 | 208 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 19 | 12 | 104 / 0 | 56 % | 31 | 0 | 0 | 1 | 0 | 280 | 44 | 176 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 11 | 4 | 6 | 50 / 0 | 59 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 122 | 25 | 72 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 38 | 23 | 18 | 154 / 271 | 57 % | 42 | 1 | 0 | 1 | 0 | 402 | 69 | 248 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 26 | 21 | 127 / 0 | 60 % | 50 | 3 | 0 | 4 | 0 | 376 | 62 | 249 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 15 | 17 | 9 | 59 / 0 | 53 % | 26 | 0 | 0 | 1 | 0 | 196 | 39 | 137 | 2 | 4 |
| Yhteensä | 40 | 43 | 30 | 186 / 324 | 56 % | 76 | 3 | 0 | 5 | 0 | 572 | 101 | 386 | 5 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 14 | 35 | 160 / 0 | 69 % | 54 | 5 | 0 | 3 | 0 | 369 | 86 | 209 | 8 | 7 |
| Pudotuspelit | 14 | 5 | 16 | 82 / 0 | 69 % | 22 | 1 | 0 | 1 | 0 | 209 | 42 | 127 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 42 | 19 | 51 | 242 / 350 | 69 % | 76 | 6 | 0 | 4 | 0 | 578 | 128 | 336 | 11 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 22 | 9 | 96 / 0 | 62 % | 31 | 0 | 0 | 1 | 0 | 251 | 54 | 155 | 9 | 15 |
| Putoamispelit | 7 | 8 | 3 | 26 / 0 | 55 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 14 | 40 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 2 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 30 | 13 | 125 / 209 | 56 % | 43 | 0 | 0 | 1 | 0 | 325 | 70 | 200 | 13 | 19 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 20 | 20 | 117 / 0 | 60 % | 42 | 2 | 0 | 2 | 0 | 310 | 97 | 193 | 3 | 6 |
| Pudotuspelit | 5 | 1 | 2 | 17 / 0 | 50 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 14 | 30 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 3 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 21 | 23 | 138 / 234 | 59 % | 46 | 2 | 0 | 2 | 0 | 370 | 114 | 232 | 5 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 44 | 36 | 130 / 0 | 63 % | 82 | 2 | 0 | 0 | 0 | 358 | 111 | 228 | 11 | 10 |
| Pudotuspelit | 10 | 16 | 6 | 45 / 0 | 60 % | 24 | 2 | 0 | 0 | 0 | 116 | 29 | 71 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 60 | 42 | 176 / 284 | 58 % | 106 | 4 | 0 | 0 | 0 | 479 | 140 | 303 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 35 | 26 | 134 / 0 | 66 % | 61 | 0 | 0 | 1 | 0 | 377 | 84 | 243 | 4 | 5 |
| Pudotuspelit | 11 | 11 | 11 | 56 / 0 | 68 % | 23 | 1 | 0 | 1 | 0 | 141 | 28 | 85 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 4 / 0 | 80 % | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 11 | 2 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 46 | 38 | 194 / 291 | 71 % | 85 | 1 | 0 | 4 | 0 | 529 | 114 | 335 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 14 | 30 | 137 / 0 | 67 % | 44 | 0 | 0 | 1 | 0 | 368 | 86 | 231 | 8 | 9 |
| Pudotuspelit | 9 | 14 | 10 | 50 / 0 | 64 % | 25 | 1 | 0 | 2 | 0 | 126 | 30 | 76 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 4 | 2 | 6 / 0 | 60 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 2 | 8 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 38 | 32 | 42 | 193 / 293 | 64 % | 75 | 1 | 0 | 3 | 0 | 508 | 118 | 315 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 19 | 18 | 122 / 0 | 61 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 341 | 55 | 219 | 5 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 14 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 28 | 20 | 18 | 123 / 207 | 38 % | 38 | 0 | 0 | 0 | 0 | 344 | 55 | 221 | 5 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 24 | 27 | 151 / 0 | 71 % | 53 | 2 | 0 | 1 | 0 | 347 | 81 | 196 | 13 | 13 |
| Yhteensä | 28 | 24 | 27 | 151 / 214 | 71 % | 53 | 2 | 0 | 1 | 0 | 347 | 81 | 196 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 33 | 26 | 136 / 0 | 61 % | 61 | 2 | 0 | 1 | 0 | 348 | 86 | 212 | 11 | 11 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 33 | 26 | 139 / 227 | 61 % | 61 | 2 | 0 | 1 | 0 | 353 | 88 | 214 | 11 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 15 | 24 | 183 / 0 | 64 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 425 | 104 | 242 | 10 | 9 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 5 / 0 | 63 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 5 | 15 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 16 | 25 | 188 / 295 | 63 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 445 | 109 | 257 | 11 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 24 | 28 | 213 / 0 | 63 % | 54 | 2 | 0 | 0 | 0 | 470 | 100 | 257 | 14 | 15 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 24 | 28 | 215 / 344 | 65 % | 54 | 2 | 0 | 0 | 0 | 476 | 101 | 261 | 15 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 20 | 25 | 201 / 0 | 67 % | 46 | 1 | 0 | 0 | 0 | 445 | 90 | 244 | 9 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 3 / 0 | 38 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 2 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 21 | 25 | 204 / 308 | 52 % | 47 | 1 | 0 | 0 | 0 | 453 | 92 | 249 | 10 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 27 | 28 | 150 / 0 | 66 % | 57 | 2 | 0 | 0 | 0 | 370 | 88 | 220 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 26 | 27 | 28 | 150 / 229 | 66 % | 57 | 2 | 0 | 0 | 0 | 370 | 88 | 220 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 26 | 21 | 124 / 0 | 53 % | 51 | 4 | 0 | 0 | 0 | 326 | 89 | 202 | 12 | 13 |
| Yhteensä | 26 | 26 | 21 | 124 / 232 | 53 % | 51 | 4 | 0 | 0 | 0 | 326 | 89 | 202 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 27 | 9 | 115 / 0 | 51 % | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 304 | 61 | 189 | 8 | 8 |
| Yhteensä | 26 | 27 | 9 | 115 / 224 | 51 % | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 304 | 61 | 189 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 7 | 7 | 64 / 0 | 41 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 7 | 7 | 64 / 157 | 41 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 21 | 18 | 93 / 0 | 51 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 21 | 18 | 93 / 184 | 51 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 20 | 10 | 67 / 0 | 43 % | 31 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 21 | 20 | 10 | 67 / 156 | 43 % | 31 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...