Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 10 | 9 | 122 / 0 | 55 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 291 | 25 | 169 | 5 | 6 |
| Putoamispelit | 6 | 6 | 3 | 34 / 0 | 63 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 91 | 7 | 57 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 32 | 16 | 12 | 156 / 276 | 59 % | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 382 | 32 | 226 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 17 | 147 / 0 | 60 % | 25 | 0 | 0 | 3 | 0 | 316 | 56 | 169 | 4 | 7 |
| Pudotuspelit | 6 | 6 | 3 | 29 / 0 | 54 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 72 | 8 | 43 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 14 | 20 | 176 / 298 | 57 % | 35 | 1 | 0 | 3 | 0 | 388 | 64 | 212 | 5 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 7 | 17 | 150 / 0 | 73 % | 25 | 1 | 0 | 1 | 0 | 319 | 37 | 169 | 1 | 0 |
| Pudotuspelit | 7 | 4 | 4 | 59 / 0 | 77 % | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | 100 | 9 | 41 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 30 | 11 | 21 | 209 / 283 | 75 % | 34 | 2 | 0 | 1 | 0 | 419 | 46 | 210 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 8 | 12 | 177 / 0 | 74 % | 20 | 0 | 0 | 3 | 0 | 343 | 42 | 166 | 13 | 7 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 2 | 39 / 0 | 65 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 69 | 9 | 30 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 8 | 14 | 216 / 300 | 69 % | 22 | 0 | 0 | 3 | 0 | 412 | 51 | 196 | 14 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 23 | 151 / 0 | 69 % | 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 311 | 84 | 160 | 9 | 7 |
| Pudotuspelit | 14 | 5 | 7 | 60 / 0 | 49 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 146 | 36 | 86 | 2 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 13 | 30 | 214 / 346 | 59 % | 45 | 2 | 0 | 0 | 0 | 462 | 121 | 248 | 11 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 6 | 43 | 179 / 0 | 74 % | 50 | 1 | 0 | 0 | 0 | 364 | 132 | 185 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 9 | 5 | 8 | 65 / 0 | 74 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 132 | 34 | 67 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 2 | 5 / 0 | 50 % | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 8 | 5 | 3 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 39 | 12 | 53 | 249 / 341 | 66 % | 68 | 3 | 0 | 0 | 0 | 504 | 171 | 255 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 30 | 34 | 191 / 0 | 76 % | 65 | 1 | 0 | 2 | 0 | 489 | 92 | 298 | 2 | 4 |
| Pudotuspelit | 8 | 3 | 9 | 48 / 0 | 69 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 124 | 21 | 76 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 5 / 0 | 71 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 7 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 33 | 45 | 244 / 330 | 72 % | 79 | 1 | 0 | 2 | 0 | 622 | 120 | 378 | 2 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 20 | 21 | 120 / 0 | 67 % | 42 | 1 | 0 | 1 | 0 | 333 | 56 | 213 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 4 | 1 | 1 | 18 / 0 | 55 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 | 6 | 34 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 21 | 22 | 138 / 213 | 61 % | 44 | 1 | 0 | 1 | 0 | 385 | 62 | 247 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 8 | 17 | 119 / 0 | 70 % | 27 | 2 | 0 | 0 | 0 | 242 | 77 | 123 | 7 | 7 |
| Pudotuspelit | 10 | 9 | 6 | 43 / 0 | 53 % | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 104 | 32 | 61 | 7 | 6 |
| Yhteensä | 28 | 17 | 23 | 162 / 250 | 62 % | 43 | 3 | 0 | 0 | 0 | 346 | 109 | 184 | 14 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 13 | 43 | 171 / 0 | 72 % | 60 | 4 | 0 | 0 | 0 | 338 | 137 | 167 | 6 | 7 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 4 | 10 / 0 | 91 % | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 | 16 | 9 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 15 | 47 | 181 / 248 | 82 % | 67 | 5 | 0 | 0 | 0 | 354 | 146 | 173 | 6 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 22 | 51 | 206 / 0 | 74 % | 80 | 7 | 0 | 0 | 0 | 391 | 149 | 185 | 9 | 9 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 4 / 0 | 80 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 1 | 7 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 23 | 51 | 210 / 284 | 77 % | 81 | 7 | 0 | 0 | 0 | 402 | 150 | 192 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 11 | 32 | 185 / 0 | 71 % | 46 | 3 | 0 | 0 | 0 | 357 | 144 | 172 | 10 | 9 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 11 | 32 | 187 / 265 | 52 % | 46 | 3 | 0 | 0 | 0 | 361 | 145 | 174 | 10 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 6 | 35 | 161 / 0 | 65 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 320 | 157 | 159 | 11 | 12 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 1 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 6 | 35 | 164 / 254 | 54 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 329 | 158 | 165 | 11 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 8 | 27 | 105 / 0 | 73 % | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 201 | 108 | 96 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 16 | 8 | 27 | 105 / 144 | 73 % | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 201 | 108 | 96 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 9 | 31 | 166 / 0 | 61 % | 44 | 4 | 0 | 0 | 0 | 337 | 144 | 171 | 12 | 13 |
| Yhteensä | 28 | 9 | 31 | 166 / 272 | 61 % | 44 | 4 | 0 | 0 | 0 | 337 | 144 | 171 | 12 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 13 | 0 | 1 | 15 / 0 | 47 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 13 | 0 | 1 | 15 / 32 | 47 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...