Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 12 | 6 | 89 / 0 | 56 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 220 | 13 | 131 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 9 | 3 | 2 | 32 / 0 | 53 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 | 8 | 38 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 1 | 1 | 18 / 0 | 60 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 3 | 28 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 16 | 9 | 139 / 248 | 57 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 336 | 24 | 197 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 4 | 5 | 112 / 0 | 63 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 260 | 15 | 148 | 0 | 1 |
| Pudotuspelit | 12 | 3 | 2 | 52 / 0 | 53 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 125 | 5 | 73 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 7 | 7 | 164 / 278 | 58 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 385 | 20 | 221 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 12 | 145 / 0 | 66 % | 19 | 2 | 0 | 0 | 0 | 280 | 68 | 135 | 4 | 2 |
| Yhteensä | 26 | 5 | 12 | 145 / 219 | 66 % | 19 | 2 | 0 | 0 | 0 | 280 | 68 | 135 | 4 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 10 | 112 / 0 | 57 % | 18 | 0 | 0 | 4 | 0 | 277 | 42 | 165 | 6 | 4 |
| Putoamispelit | 7 | 0 | 3 | 28 / 0 | 57 % | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 80 | 9 | 52 | 5 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 8 | 13 | 140 / 244 | 57 % | 21 | 0 | 0 | 5 | 0 | 357 | 51 | 217 | 11 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 12 | 76 / 0 | 51 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 204 | 41 | 128 | 5 | 2 |
| Yhteensä | 24 | 1 | 12 | 76 / 148 | 51 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 204 | 41 | 128 | 5 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 4 | 15 | 86 / 0 | 57 % | 19 | 0 | 0 | 2 | 0 | 226 | 35 | 140 | 3 | 0 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 2 | 25 / 0 | 48 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 73 | 8 | 48 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 4 | 17 | 111 / 204 | 52 % | 21 | 0 | 0 | 2 | 0 | 299 | 43 | 188 | 3 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 7 | 15 | 135 / 0 | 65 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 350 | 44 | 215 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 10 | 6 | 9 | 50 / 0 | 64 % | 17 | 2 | 0 | 0 | 0 | 123 | 20 | 73 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 13 | 24 | 185 / 287 | 64 % | 40 | 3 | 0 | 0 | 0 | 473 | 64 | 288 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 5 | 14 | 124 / 0 | 60 % | 19 | 0 | 0 | 1 | 0 | 290 | 45 | 166 | 5 | 4 |
| Putoamispelit | 7 | 6 | 8 | 42 / 0 | 69 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 95 | 13 | 53 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 34 | 11 | 22 | 166 / 268 | 64 % | 34 | 1 | 0 | 1 | 0 | 385 | 58 | 219 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 9 | 14 | 90 / 0 | 47 % | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 228 | 52 | 138 | 7 | 7 |
| Pudotuspelit | 7 | 4 | 1 | 21 / 0 | 49 % | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 50 | 10 | 29 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 32 | 13 | 15 | 111 / 233 | 48 % | 30 | 2 | 0 | 0 | 0 | 278 | 62 | 167 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 6 | 19 | 109 / 0 | 54 % | 26 | 1 | 0 | 1 | 0 | 262 | 100 | 153 | 11 | 12 |
| Putoamispelit | 7 | 3 | 4 | 31 / 0 | 59 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 99 | 18 | 68 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 9 | 23 | 140 / 254 | 56 % | 33 | 1 | 0 | 1 | 0 | 361 | 118 | 221 | 11 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 1 | 18 | 33 / 0 | 57 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 75 | 45 | 42 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 7 | 1 | 18 | 33 / 58 | 57 % | 20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 75 | 45 | 42 | 2 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 19 | 105 / 0 | 54 % | 22 | 0 | 0 | 1 | 0 | 260 | 74 | 155 | 10 | 10 |
| Putoamispelit | 5 | 0 | 3 | 19 / 0 | 66 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 21 | 27 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 3 | 22 | 124 / 223 | 60 % | 25 | 0 | 0 | 1 | 0 | 306 | 95 | 182 | 11 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 8 | 12 | 65 / 0 | 50 % | 21 | 1 | 0 | 2 | 0 | 158 | 50 | 93 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 18 | 8 | 12 | 65 / 129 | 50 % | 21 | 1 | 0 | 2 | 0 | 158 | 50 | 93 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 17 | 12 | 95 / 0 | 58 % | 30 | 1 | 0 | 0 | 0 | 248 | 57 | 153 | 7 | 8 |
| Pudotuspelit | 12 | 4 | 5 | 40 / 0 | 54 % | 9 | 0 | 0 | 1 | 0 | 109 | 31 | 69 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 40 | 21 | 17 | 135 / 239 | 56 % | 39 | 1 | 0 | 1 | 0 | 357 | 88 | 222 | 13 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 15 | 11 | 98 / 0 | 58 % | 28 | 2 | 0 | 3 | 0 | 238 | 55 | 140 | 13 | 13 |
| Yhteensä | 28 | 15 | 11 | 98 / 168 | 58 % | 28 | 2 | 0 | 3 | 0 | 238 | 55 | 140 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 18 | 6 | 62 / 0 | 42 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 137 | 23 | 75 | 4 | 3 |
| Yhteensä | 27 | 18 | 6 | 62 / 148 | 42 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 137 | 23 | 75 | 4 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 7 | 17 | 91 / 0 | 43 % | 25 | 1 | 0 | 1 | 0 | 208 | 90 | 117 | 11 | 12 |
| Yhteensä | 29 | 7 | 17 | 91 / 211 | 43 % | 25 | 1 | 0 | 1 | 0 | 208 | 90 | 117 | 11 | 12 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...