Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 13 | 0 | 4 | 64 / 0 | 68 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 152 | 10 | 88 | 2 | 2 |
| Putoamispelit | 3 | 0 | 0 | 16 / 0 | 55 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 0 | 23 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 16 | 0 | 4 | 80 / 123 | 62 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 191 | 10 | 111 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 12 | 7 | 7 | 72 / 0 | 74 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 143 | 33 | 71 | 3 | 1 |
| Pudotuspelit | 7 | 2 | 1 | 45 / 0 | 69 % | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 86 | 22 | 41 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 19 | 9 | 8 | 117 / 162 | 72 % | 18 | 1 | 0 | 1 | 0 | 229 | 55 | 112 | 5 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 30 | 167 / 0 | 76 % | 40 | 2 | 0 | 0 | 0 | 355 | 74 | 188 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 7 | 4 | 6 | 51 / 0 | 73 % | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 105 | 22 | 54 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 5 / 0 | 46 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 4 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 12 | 38 | 223 / 300 | 65 % | 53 | 3 | 0 | 0 | 0 | 471 | 100 | 248 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 11 | 35 | 195 / 0 | 76 % | 49 | 3 | 0 | 0 | 0 | 388 | 93 | 193 | 3 | 5 |
| Pudotuspelit | 13 | 1 | 6 | 98 / 0 | 76 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 140 | 36 | 42 | 6 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 2 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 12 | 41 | 296 / 392 | 67 % | 56 | 3 | 0 | 0 | 0 | 534 | 131 | 238 | 9 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 5 | 26 | 143 / 0 | 69 % | 33 | 2 | 0 | 0 | 0 | 273 | 133 | 130 | 5 | 4 |
| Putoamispelit | 7 | 1 | 13 | 36 / 0 | 71 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 77 | 37 | 41 | 5 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 6 | 39 | 181 / 260 | 69 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 353 | 171 | 172 | 10 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 10 | 31 | 183 / 0 | 77 % | 44 | 3 | 0 | 0 | 0 | 358 | 100 | 175 | 7 | 6 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 6 | 45 / 0 | 69 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 81 | 32 | 36 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 3 | 5 / 0 | 71 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 10 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 11 | 40 | 233 / 310 | 73 % | 54 | 3 | 0 | 0 | 0 | 448 | 142 | 215 | 9 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 1 | 59 | 156 / 0 | 75 % | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 | 303 | 187 | 147 | 12 | 7 |
| Pudotuspelit | 14 | 1 | 26 | 81 / 0 | 76 % | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 162 | 105 | 81 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 57 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 | 1 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 41 | 2 | 85 | 241 / 320 | 70 % | 87 | 0 | 0 | 0 | 0 | 470 | 297 | 229 | 17 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 9 | 45 | 206 / 0 | 86 % | 59 | 5 | 0 | 0 | 0 | 362 | 152 | 156 | 8 | 5 |
| Pudotuspelit | 11 | 2 | 11 | 65 / 0 | 69 % | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 109 | 46 | 44 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 6 / 0 | 75 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 4 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 11 | 58 | 277 / 342 | 77 % | 75 | 6 | 0 | 0 | 0 | 484 | 202 | 207 | 11 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 12 | 27 | 179 / 0 | 81 % | 41 | 2 | 0 | 0 | 0 | 330 | 123 | 151 | 12 | 8 |
| Pudotuspelit | 3 | 3 | 2 | 20 / 0 | 77 % | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 40 | 8 | 20 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 30 | 15 | 29 | 204 / 251 | 86 % | 47 | 3 | 0 | 0 | 0 | 380 | 131 | 176 | 14 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 14 | 33 | 176 / 0 | 77 % | 48 | 1 | 0 | 0 | 0 | 360 | 111 | 184 | 9 | 11 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 7 | 45 / 0 | 63 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 102 | 46 | 57 | 3 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 14 | 41 | 224 / 305 | 64 % | 56 | 1 | 0 | 0 | 0 | 467 | 159 | 243 | 12 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 9 | 32 | 169 / 0 | 81 % | 42 | 1 | 0 | 0 | 0 | 351 | 142 | 181 | 10 | 7 |
| Pudotuspelit | 10 | 0 | 7 | 49 / 0 | 62 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 95 | 43 | 46 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 9 | 39 | 218 / 288 | 71 % | 49 | 1 | 0 | 0 | 0 | 446 | 185 | 227 | 11 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 14 | 37 | 143 / 0 | 68 % | 54 | 3 | 0 | 0 | 0 | 269 | 215 | 126 | 7 | 7 |
| Yhteensä | 27 | 14 | 37 | 143 / 210 | 68 % | 54 | 3 | 0 | 0 | 0 | 269 | 215 | 126 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 2 | 37 | 121 / 0 | 59 % | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 222 | 200 | 101 | 15 | 16 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 100 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 2 | 38 | 122 / 205 | 80 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 224 | 205 | 102 | 15 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 4 | 40 | 155 / 0 | 70 % | 46 | 2 | 0 | 0 | 0 | 292 | 177 | 137 | 11 | 11 |
| Yhteensä | 29 | 4 | 40 | 155 / 222 | 70 % | 46 | 2 | 0 | 0 | 0 | 292 | 177 | 137 | 11 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 4 | 34 | 154 / 0 | 66 % | 42 | 4 | 0 | 0 | 0 | 304 | 176 | 150 | 10 | 14 |
| Yhteensä | 29 | 4 | 34 | 154 / 232 | 66 % | 42 | 4 | 0 | 0 | 0 | 304 | 176 | 150 | 10 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 10 | 30 | 123 / 0 | 47 % | 43 | 3 | 0 | 0 | 0 | 230 | 191 | 107 | 16 | 16 |
| Yhteensä | 34 | 10 | 30 | 123 / 263 | 47 % | 43 | 3 | 0 | 0 | 0 | 230 | 191 | 107 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 5 | 19 | 74 / 0 | 53 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 128 | 134 | 54 | 15 | 17 |
| Yhteensä | 23 | 5 | 19 | 74 / 139 | 53 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 128 | 134 | 54 | 15 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 8 | 39 | 137 / 0 | 62 % | 47 | 0 | 0 | 0 | 0 | 264 | 196 | 127 | 11 | 10 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 5 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 6 | 2 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 26 | 8 | 40 | 142 / 230 | 56 % | 48 | 0 | 0 | 0 | 0 | 271 | 202 | 129 | 13 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 14 | 5 | 11 | 58 / 0 | 48 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 114 | 79 | 56 | 11 | 12 |
| Yhteensä | 14 | 5 | 11 | 58 / 121 | 48 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 114 | 79 | 56 | 11 | 12 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...