Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 11 | 4 | 0 | 21 / 0 | 45 % | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 58 | 8 | 37 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 11 | 4 | 0 | 21 / 47 | 45 % | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 58 | 8 | 37 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 38 | 1 | 62 / 0 | 35 % | 39 | 0 | 0 | 1 | 0 | 198 | 7 | 136 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 6 | 9 | 3 | 14 / 0 | 37 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 3 | 35 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 6 | 0 | 10 / 0 | 37 % | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 26 | 0 | 16 | 1 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 53 | 4 | 86 / 241 | 36 % | 57 | 0 | 0 | 2 | 0 | 273 | 10 | 187 | 4 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 21 | 5 | 76 / 0 | 43 % | 26 | 0 | 0 | 1 | 0 | 199 | 16 | 123 | 5 | 4 |
| Pudotuspelit | 5 | 5 | 0 | 15 / 0 | 43 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 2 | 31 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 1 / 0 | 8 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 0 | 13 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 26 | 5 | 92 / 226 | 31 % | 31 | 0 | 0 | 1 | 0 | 259 | 18 | 167 | 5 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 40 | 3 | 66 / 0 | 41 % | 43 | 0 | 0 | 1 | 0 | 220 | 14 | 154 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 6 | 11 | 2 | 23 / 0 | 52 % | 14 | 1 | 0 | 1 | 0 | 59 | 4 | 36 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 20 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 2 | 0 | 5 / 0 | 63 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 1 | 6 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 54 | 5 | 95 / 217 | 44 % | 60 | 1 | 0 | 2 | 0 | 295 | 19 | 200 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 16 | 3 | 52 / 0 | 40 % | 20 | 1 | 0 | 2 | 0 | 138 | 10 | 86 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 12 | 16 | 5 | 35 / 0 | 44 % | 22 | 1 | 0 | 0 | 0 | 107 | 14 | 72 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 32 | 8 | 87 / 208 | 42 % | 42 | 2 | 0 | 2 | 0 | 245 | 24 | 158 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 29 | 3 | 55 / 0 | 40 % | 32 | 0 | 0 | 5 | 0 | 218 | 10 | 163 | 3 | 2 |
| Pudotuspelit | 3 | 2 | 0 | 5 / 0 | 25 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 0 | 13 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 31 | 3 | 60 / 159 | 22 % | 34 | 0 | 0 | 5 | 0 | 238 | 10 | 178 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 27 | 3 | 65 / 0 | 42 % | 30 | 0 | 0 | 1 | 0 | 197 | 10 | 132 | 2 | 1 |
| Pudotuspelit | 5 | 8 | 3 | 19 / 0 | 70 % | 13 | 2 | 0 | 1 | 0 | 60 | 5 | 41 | 5 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 35 | 6 | 84 / 181 | 56 % | 43 | 2 | 0 | 2 | 0 | 257 | 15 | 173 | 7 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 24 | 3 | 63 / 0 | 41 % | 27 | 0 | 0 | 2 | 0 | 196 | 8 | 133 | 4 | 2 |
| Pudotuspelit | 7 | 10 | 0 | 19 / 0 | 35 % | 10 | 0 | 0 | 1 | 0 | 59 | 0 | 40 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 34 | 3 | 82 / 206 | 38 % | 37 | 0 | 0 | 3 | 0 | 255 | 8 | 173 | 4 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 41 | 7 | 87 / 0 | 49 % | 51 | 3 | 0 | 2 | 0 | 263 | 18 | 176 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 15 | 18 | 4 | 47 / 0 | 54 % | 23 | 1 | 0 | 1 | 0 | 146 | 11 | 99 | 3 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 59 | 11 | 134 / 264 | 52 % | 74 | 4 | 0 | 3 | 0 | 409 | 29 | 275 | 3 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 52 | 7 | 97 / 0 | 48 % | 62 | 3 | 0 | 2 | 0 | 279 | 14 | 182 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 7 | 6 | 0 | 13 / 0 | 33 % | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 35 | 1 | 22 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 58 | 7 | 110 / 244 | 27 % | 68 | 3 | 0 | 3 | 0 | 314 | 15 | 204 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 28 | 5 | 59 / 0 | 42 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 218 | 11 | 159 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 14 | 15 | 6 | 44 / 0 | 44 % | 22 | 1 | 0 | 1 | 0 | 136 | 10 | 92 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 39 | 43 | 11 | 103 / 240 | 43 % | 55 | 1 | 0 | 1 | 0 | 354 | 21 | 251 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 18 | 4 | 94 / 0 | 56 % | 22 | 0 | 0 | 1 | 0 | 257 | 41 | 163 | 0 | 0 |
| Putoamispelit | 7 | 11 | 1 | 29 / 0 | 58 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 85 | 8 | 56 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 34 | 29 | 5 | 123 / 219 | 57 % | 34 | 0 | 0 | 1 | 0 | 342 | 49 | 219 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 19 | 5 | 82 / 0 | 60 % | 24 | 0 | 0 | 2 | 0 | 212 | 20 | 130 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 12 | 6 | 4 | 19 / 0 | 34 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 | 11 | 33 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 25 | 9 | 102 / 196 | 42 % | 34 | 0 | 0 | 2 | 0 | 267 | 32 | 165 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 37 | 4 | 81 / 0 | 49 % | 42 | 1 | 0 | 3 | 0 | 248 | 33 | 167 | 14 | 11 |
| Putoamispelit | 7 | 18 | 5 | 35 / 0 | 55 % | 25 | 2 | 0 | 0 | 0 | 70 | 20 | 35 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 36 | 55 | 9 | 116 / 231 | 52 % | 67 | 3 | 0 | 3 | 0 | 318 | 53 | 202 | 14 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 24 | 9 | 67 / 0 | 49 % | 33 | 0 | 0 | 2 | 0 | 210 | 55 | 143 | 12 | 14 |
| Pudotuspelit | 5 | 2 | 1 | 11 / 0 | 58 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 11 | 19 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 33 | 26 | 10 | 78 / 155 | 54 % | 36 | 0 | 0 | 2 | 0 | 240 | 66 | 162 | 15 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 26 | 10 | 91 / 0 | 47 % | 37 | 1 | 0 | 0 | 0 | 178 | 85 | 87 | 29 | 28 |
| Pudotuspelit | 12 | 8 | 3 | 31 / 0 | 54 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 75 | 37 | 44 | 8 | 8 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 34 | 13 | 124 / 254 | 47 % | 48 | 1 | 0 | 0 | 0 | 257 | 125 | 133 | 37 | 36 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 11 | 7 | 9 | 35 / 0 | 57 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 97 | 35 | 62 | 7 | 6 |
| Yhteensä | 11 | 7 | 9 | 35 / 62 | 57 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 97 | 35 | 62 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 8 | 6 | 62 / 0 | 40 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 159 | 51 | 97 | 16 | 16 |
| Yhteensä | 27 | 8 | 6 | 62 / 156 | 40 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 159 | 51 | 97 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 4 | 1 | 3 | 8 / 0 | 40 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 6 | 11 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 4 | 1 | 3 | 8 / 20 | 40 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 6 | 11 | 4 | 4 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...