Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 36 | 0 | 58 / 0 | 32 % | 36 | 0 | 0 | 1 | 0 | 133 | 2 | 75 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 2 | 0 | 2 / 0 | 22 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 3 | 5 | 0 | 6 / 0 | 35 % | 5 | 0 | 0 | 3 | 0 | 23 | 1 | 17 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 43 | 0 | 66 / 209 | 30 % | 43 | 0 | 0 | 4 | 0 | 161 | 3 | 95 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 6 | 16 | 0 | 33 / 0 | 56 % | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 0 | 33 | 1 | 0 |
| Pudotuspelit | 8 | 10 | 2 | 22 / 0 | 37 % | 12 | 0 | 0 | 1 | 0 | 58 | 6 | 36 | 1 | 0 |
| Halli-SM | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 15 | 26 | 2 | 56 / 120 | 48 % | 28 | 0 | 0 | 1 | 0 | 128 | 6 | 72 | 2 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 46 | 4 | 86 / 0 | 43 % | 52 | 2 | 0 | 1 | 0 | 249 | 15 | 163 | 2 | 1 |
| Pudotuspelit | 5 | 4 | 0 | 8 / 0 | 28 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 4 | 0 | 5 / 0 | 63 % | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 16 | 0 | 11 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 54 | 4 | 99 / 237 | 44 % | 60 | 2 | 0 | 3 | 0 | 273 | 15 | 174 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 43 | 2 | 72 / 0 | 39 % | 46 | 1 | 0 | 2 | 0 | 188 | 3 | 116 | 1 | 0 |
| Pudotuspelit | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 2 | 0 | 4 / 0 | 44 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 45 | 2 | 76 / 201 | 28 % | 48 | 1 | 0 | 2 | 0 | 197 | 3 | 121 | 1 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 38 | 5 | 56 / 0 | 43 % | 44 | 1 | 0 | 1 | 0 | 163 | 10 | 107 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 3 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 2 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 24 | 38 | 5 | 59 / 141 | 34 % | 44 | 1 | 0 | 1 | 0 | 170 | 12 | 111 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 36 | 10 | 77 / 0 | 49 % | 48 | 2 | 0 | 2 | 0 | 218 | 18 | 141 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 11 | 6 | 2 | 15 / 0 | 34 % | 8 | 0 | 0 | 3 | 0 | 66 | 7 | 51 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 37 | 42 | 12 | 92 / 201 | 42 % | 56 | 2 | 0 | 5 | 0 | 284 | 25 | 192 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 17 | 9 | 64 / 0 | 46 % | 27 | 1 | 0 | 1 | 0 | 194 | 15 | 130 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 11 | 7 | 2 | 22 / 0 | 45 % | 10 | 1 | 0 | 1 | 0 | 73 | 7 | 51 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 24 | 11 | 86 / 189 | 45 % | 37 | 2 | 0 | 2 | 0 | 267 | 22 | 181 | 1 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 27 | 1 | 59 / 0 | 43 % | 28 | 0 | 0 | 2 | 0 | 172 | 5 | 113 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 7 | 7 | 1 | 16 / 0 | 43 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 3 | 34 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 34 | 2 | 75 / 175 | 43 % | 36 | 0 | 0 | 2 | 0 | 222 | 8 | 147 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 41 | 9 | 88 / 0 | 49 % | 53 | 3 | 0 | 1 | 0 | 243 | 21 | 155 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 9 | 10 | 1 | 20 / 0 | 37 % | 11 | 0 | 0 | 1 | 0 | 51 | 3 | 31 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 51 | 10 | 108 / 235 | 43 % | 64 | 3 | 0 | 2 | 0 | 294 | 24 | 186 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 31 | 11 | 82 / 0 | 42 % | 43 | 1 | 0 | 1 | 0 | 276 | 32 | 194 | 2 | 2 |
| Putoamispelit | 7 | 12 | 5 | 32 / 0 | 58 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 9 | 68 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 43 | 16 | 114 / 251 | 50 % | 60 | 1 | 0 | 1 | 0 | 376 | 41 | 262 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 19 | 14 | 68 / 0 | 48 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 208 | 37 | 140 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 14 | 11 | 5 | 54 / 0 | 50 % | 16 | 0 | 0 | 1 | 0 | 140 | 37 | 86 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 38 | 30 | 19 | 122 / 251 | 49 % | 50 | 1 | 0 | 1 | 0 | 348 | 74 | 226 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 48 | 11 | 93 / 0 | 53 % | 61 | 2 | 0 | 0 | 0 | 259 | 30 | 166 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 14 | 20 | 3 | 49 / 0 | 54 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 147 | 15 | 98 | 1 | 3 |
| Yhteensä | 42 | 68 | 14 | 142 / 267 | 53 % | 84 | 2 | 0 | 0 | 0 | 406 | 45 | 264 | 4 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 51 | 15 | 100 / 0 | 53 % | 69 | 3 | 0 | 1 | 0 | 283 | 53 | 183 | 9 | 9 |
| Pudotuspelit | 12 | 19 | 6 | 49 / 0 | 61 % | 26 | 1 | 0 | 0 | 0 | 134 | 25 | 85 | 6 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 70 | 21 | 152 / 274 | 58 % | 95 | 4 | 0 | 1 | 0 | 422 | 80 | 270 | 15 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 20 | 12 | 73 / 0 | 48 % | 34 | 2 | 0 | 0 | 0 | 220 | 27 | 147 | 8 | 4 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 3 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 20 | 12 | 76 / 164 | 37 % | 34 | 2 | 0 | 0 | 0 | 230 | 27 | 154 | 8 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 12 | 13 | 77 / 0 | 54 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 187 | 48 | 110 | 10 | 11 |
| Pudotuspelit | 5 | 3 | 5 | 13 / 0 | 65 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 13 | 31 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 33 | 15 | 18 | 90 / 164 | 59 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 231 | 61 | 141 | 11 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 16 | 5 | 95 / 0 | 53 % | 21 | 0 | 0 | 2 | 0 | 151 | 95 | 56 | 17 | 17 |
| Pudotuspelit | 12 | 1 | 5 | 32 / 0 | 49 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 | 48 | 20 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 40 | 17 | 10 | 127 / 247 | 51 % | 27 | 0 | 0 | 2 | 0 | 203 | 143 | 76 | 21 | 21 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 15 | 9 | 5 | 49 / 0 | 59 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 130 | 24 | 81 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 2 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 17 | 9 | 5 | 49 / 87 | 30 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 130 | 24 | 81 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 11 | 15 | 74 / 0 | 51 % | 29 | 3 | 0 | 1 | 0 | 186 | 56 | 112 | 10 | 10 |
| Yhteensä | 22 | 11 | 15 | 74 / 146 | 51 % | 29 | 3 | 0 | 1 | 0 | 186 | 56 | 112 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 10 | 8 | 49 / 0 | 42 % | 21 | 3 | 0 | 0 | 0 | 110 | 40 | 61 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 16 | 10 | 8 | 49 / 116 | 42 % | 21 | 3 | 0 | 0 | 0 | 110 | 40 | 61 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 7 | 1 | 0 | 2 / 0 | 8 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 4 | 8 | 5 | 4 |
| Yhteensä | 7 | 1 | 0 | 2 / 26 | 8 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 4 | 8 | 5 | 4 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...