Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 7 | 5 | 0 | 9 / 0 | 45 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 2 | 9 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 2 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 9 | 5 | 0 | 9 / 20 | 23 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 2 | 10 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 4 | 1 | 1 | 7 / 0 | 28 % | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 47 | 3 | 40 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 4 | 1 | 1 | 7 / 25 | 28 % | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 47 | 3 | 40 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 23 | 92 / 0 | 56 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 201 | 96 | 109 | 11 | 11 |
| Pudotuspelit | 6 | 1 | 5 | 22 / 0 | 63 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 16 | 15 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 32 | 3 | 28 | 114 / 199 | 60 % | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 238 | 112 | 124 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 23 | 111 / 0 | 60 % | 35 | 4 | 0 | 1 | 1 | 208 | 118 | 97 | 12 | 11 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 3 | 14 / 0 | 67 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 13 | 16 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 8 | 26 | 125 / 207 | 63 % | 38 | 4 | 0 | 1 | 1 | 238 | 131 | 113 | 12 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 26 | 121 / 0 | 62 % | 29 | 1 | 0 | 0 | 0 | 239 | 114 | 118 | 5 | 4 |
| Pudotuspelit | 6 | 0 | 3 | 27 / 0 | 59 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 24 | 29 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 2 | 29 | 148 / 240 | 61 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 295 | 138 | 147 | 5 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 23 | 4 | 11 | 69 / 0 | 50 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 145 | 83 | 76 | 13 | 13 |
| Pudotuspelit | 14 | 2 | 5 | 36 / 0 | 44 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 73 | 35 | 37 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 37 | 6 | 16 | 105 / 219 | 47 % | 23 | 1 | 0 | 0 | 0 | 218 | 118 | 113 | 16 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 12 | 0 | 6 | 37 / 0 | 50 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 83 | 46 | 42 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 8 | 47 / 0 | 63 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 90 | 30 | 43 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 22 | 1 | 14 | 84 / 149 | 56 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 173 | 76 | 85 | 3 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 3 | 36 | 106 / 0 | 57 % | 40 | 1 | 0 | 0 | 0 | 244 | 136 | 138 | 14 | 10 |
| Pudotuspelit | 7 | 4 | 7 | 35 / 0 | 60 % | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 75 | 20 | 40 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 34 | 7 | 43 | 141 / 244 | 59 % | 52 | 2 | 0 | 0 | 0 | 319 | 156 | 178 | 15 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 25 | 5 | 21 | 103 / 0 | 67 % | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 202 | 104 | 99 | 4 | 5 |
| Putoamispelit | 7 | 0 | 10 | 31 / 0 | 69 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 26 | 25 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 32 | 5 | 31 | 134 / 200 | 68 % | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 258 | 130 | 124 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 4 | 18 | 112 / 0 | 61 % | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 236 | 83 | 124 | 14 | 8 |
| Pudotuspelit | 7 | 1 | 8 | 28 / 0 | 50 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 67 | 36 | 39 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 5 | 26 | 140 / 241 | 55 % | 32 | 1 | 0 | 0 | 0 | 303 | 119 | 163 | 15 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 5 | 66 / 0 | 48 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 171 | 34 | 105 | 9 | 9 |
| Pudotuspelit | 14 | 1 | 8 | 38 / 0 | 49 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 98 | 36 | 60 | 7 | 6 |
| Yhteensä | 40 | 6 | 13 | 104 / 216 | 48 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 269 | 70 | 165 | 16 | 15 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 12 | 1 | 3 | 9 / 0 | 22 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 13 | 23 | 2 | 1 |
| Pudotuspelit | 11 | 0 | 1 | 8 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 3 | 20 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 23 | 1 | 4 | 17 / 65 | 28 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | 16 | 43 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 2 | 45 | 158 / 0 | 71 % | 48 | 1 | 0 | 0 | 0 | 301 | 125 | 143 | 5 | 4 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 5 | 22 / 0 | 73 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | 26 | 21 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 2 | 50 | 180 / 254 | 72 % | 53 | 1 | 0 | 0 | 0 | 344 | 151 | 164 | 5 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 5 | 32 | 148 / 0 | 69 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 307 | 136 | 159 | 12 | 14 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 7 / 0 | 41 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 8 | 13 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 5 | 32 | 155 / 232 | 55 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 327 | 144 | 172 | 12 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 7 | 33 | 161 / 0 | 69 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 287 | 187 | 127 | 16 | 17 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 8 | 25 / 0 | 69 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 28 | 24 | 2 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 1 / 0 | 20 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 | 1 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 34 | 7 | 43 | 187 / 276 | 53 % | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 | 338 | 222 | 152 | 20 | 21 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 8 | 15 | 64 / 0 | 40 % | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 122 | 110 | 58 | 21 | 20 |
| Yhteensä | 28 | 8 | 15 | 64 / 161 | 40 % | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 122 | 110 | 58 | 21 | 20 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...