Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 4 | 3 | 3 | 24 / 0 | 56 % | 7 | 1 | 0 | 2 | 0 | 52 | 8 | 28 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 4 | 3 | 3 | 24 / 43 | 56 % | 7 | 1 | 0 | 2 | 0 | 52 | 8 | 28 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 7 | 17 | 108 / 0 | 61 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 244 | 58 | 136 | 4 | 4 |
| Putoamispelit | 6 | 5 | 4 | 44 / 0 | 77 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 101 | 12 | 57 | 0 | 1 |
| Yhteensä | 26 | 12 | 21 | 152 / 234 | 69 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 345 | 70 | 193 | 4 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 5 | 20 | 83 / 0 | 59 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 166 | 68 | 83 | 6 | 4 |
| Pudotuspelit | 11 | 3 | 2 | 37 / 0 | 54 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 81 | 16 | 44 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 8 | 22 | 120 / 210 | 56 % | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 247 | 84 | 127 | 6 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 7 | 0 | 8 | 40 / 0 | 64 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 87 | 38 | 47 | 5 | 3 |
| Yhteensä | 7 | 0 | 8 | 40 / 63 | 64 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 87 | 38 | 47 | 5 | 3 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 9 | 39 | 146 / 0 | 63 % | 51 | 3 | 0 | 0 | 0 | 324 | 118 | 178 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 13 | 3 | 7 | 48 / 0 | 53 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 98 | 37 | 50 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 17 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 12 | 47 | 195 / 327 | 44 % | 62 | 3 | 0 | 0 | 0 | 425 | 160 | 230 | 10 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 31 | 130 / 0 | 67 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 244 | 119 | 114 | 7 | 7 |
| Pudotuspelit | 6 | 1 | 8 | 21 / 0 | 53 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 58 | 25 | 37 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 2 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 3 | 39 | 153 / 238 | 57 % | 42 | 0 | 0 | 0 | 0 | 309 | 146 | 156 | 7 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 35 | 136 / 0 | 70 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 229 | 165 | 93 | 11 | 11 |
| Pudotuspelit | 8 | 3 | 8 | 44 / 0 | 73 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 74 | 49 | 30 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 4 / 0 | 67 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 4 | 5 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 6 | 44 | 184 / 261 | 70 % | 51 | 1 | 0 | 0 | 0 | 312 | 218 | 128 | 13 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 22 | 102 / 0 | 66 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 214 | 93 | 112 | 2 | 2 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 1 | 14 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 6 | 13 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 27 | 1 | 23 | 116 / 176 | 66 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 241 | 99 | 125 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 15 | 2 | 12 | 96 / 0 | 77 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 172 | 86 | 76 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 5 | 1 | 3 | 22 / 0 | 60 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 | 18 | 21 | 1 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 0 | 4 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 2 | 4 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 21 | 4 | 15 | 122 / 169 | 62 % | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 223 | 106 | 101 | 6 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 3 | 21 | 123 / 0 | 69 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 222 | 133 | 99 | 8 | 10 |
| Pudotuspelit | 12 | 1 | 12 | 84 / 0 | 76 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 135 | 74 | 51 | 2 | 3 |
| Yhteensä | 36 | 4 | 33 | 207 / 289 | 72 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 357 | 207 | 150 | 10 | 13 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 6 | 34 | 151 / 0 | 68 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 257 | 199 | 106 | 12 | 11 |
| Itä-Länsi | 1 | 1 | 1 | 4 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 2 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 7 | 35 | 155 / 231 | 59 % | 43 | 1 | 0 | 0 | 0 | 266 | 201 | 111 | 12 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 5 | 16 | 120 / 0 | 60 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 235 | 133 | 115 | 8 | 7 |
| Yhteensä | 27 | 5 | 16 | 120 / 199 | 60 % | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | 235 | 133 | 115 | 8 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 29 | 7 | 61 | 166 / 0 | 64 % | 70 | 2 | 0 | 0 | 0 | 293 | 267 | 127 | 13 | 14 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 30 | 7 | 61 | 168 / 264 | 65 % | 70 | 2 | 0 | 0 | 0 | 295 | 269 | 127 | 15 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 27 | 6 | 33 | 127 / 0 | 59 % | 40 | 1 | 0 | 0 | 0 | 220 | 238 | 93 | 26 | 27 |
| Yhteensä | 27 | 6 | 33 | 127 / 215 | 59 % | 40 | 1 | 0 | 0 | 0 | 220 | 238 | 93 | 26 | 27 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 34 | 3 | 32 | 138 / 0 | 50 % | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 264 | 208 | 126 | 10 | 12 |
| Yhteensä | 34 | 3 | 32 | 138 / 279 | 50 % | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 264 | 208 | 126 | 10 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 3 | 43 | 137 / 0 | 56 % | 47 | 1 | 0 | 0 | 0 | 255 | 240 | 118 | 23 | 22 |
| Yhteensä | 28 | 3 | 43 | 137 / 247 | 56 % | 47 | 1 | 0 | 0 | 0 | 255 | 240 | 118 | 23 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 6 | 12 | 66 / 0 | 40 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 151 | 85 | 85 | 13 | 12 |
| Yhteensä | 24 | 6 | 12 | 66 / 165 | 40 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 151 | 85 | 85 | 13 | 12 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...