Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 7 | 30 | 95 / 0 | 64 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 240 | 103 | 145 | 14 | 14 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 7 | 24 / 0 | 46 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 29 | 32 | 2 | 2 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 0 | 4 / 0 | 44 % | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 | 0 | 4 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 36 | 8 | 37 | 123 / 210 | 51 % | 45 | 0 | 0 | 1 | 0 | 304 | 132 | 181 | 17 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 17 | 33 | 115 / 0 | 66 % | 50 | 0 | 0 | 1 | 0 | 265 | 131 | 150 | 10 | 5 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 13 | 39 / 0 | 66 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 110 | 32 | 71 | 2 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 5 | 12 / 0 | 57 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 14 | 27 | 2 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 18 | 51 | 168 / 261 | 56 % | 69 | 0 | 0 | 1 | 0 | 423 | 177 | 255 | 14 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 12 | 34 | 135 / 0 | 66 % | 46 | 0 | 0 | 0 | 0 | 324 | 108 | 189 | 11 | 7 |
| Pudotuspelit | 4 | 0 | 6 | 17 / 0 | 61 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 24 | 22 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | 0 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 3 | 1 | 11 / 0 | 92 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 7 | 9 | 0 | 0 |
| 16 | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 15 | 41 | 168 / 256 | 60 % | 56 | 0 | 0 | 0 | 0 | 392 | 143 | 224 | 13 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 7 | 20 | 84 / 0 | 66 % | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 180 | 87 | 96 | 6 | 4 |
| Pudotuspelit | 10 | 3 | 5 | 28 / 0 | 54 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 | 36 | 33 | 4 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 40 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 1 | 4 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 5 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 4 | 4 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 0 | 15 / 0 | 63 % | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 31 | 7 | 16 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 37 | 10 | 25 | 134 / 213 | 64 % | 35 | 0 | 0 | 1 | 0 | 287 | 135 | 153 | 11 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 9 | 31 | 119 / 0 | 70 % | 40 | 0 | 0 | 0 | 0 | 310 | 108 | 191 | 12 | 6 |
| Pudotuspelit | 12 | 0 | 18 | 57 / 0 | 65 % | 19 | 1 | 0 | 0 | 0 | 132 | 72 | 75 | 5 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 2 / 0 | 22 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 5 | 6 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 1 | 9 | 23 / 0 | 72 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 54 | 19 | 31 | 5 | 1 |
| Yhteensä | 41 | 10 | 59 | 201 / 300 | 57 % | 70 | 1 | 0 | 0 | 0 | 504 | 204 | 303 | 22 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 5 | 1 | 8 | 25 / 0 | 54 % | 10 | 1 | 0 | 0 | 0 | 41 | 44 | 16 | 1 | 1 |
| Pudotuspelit | 11 | 2 | 3 | 21 / 0 | 40 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 26 | 17 | 6 | 6 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 12 | 23 / 0 | 66 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 40 | 17 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 21 | 3 | 23 | 69 / 134 | 53 % | 27 | 1 | 0 | 0 | 0 | 119 | 110 | 50 | 9 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 5 | 49 | 130 / 0 | 65 % | 57 | 3 | 0 | 0 | 0 | 248 | 169 | 118 | 5 | 7 |
| Pudotuspelit | 8 | 0 | 11 | 42 / 0 | 60 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 78 | 42 | 36 | 3 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 4 / 0 | 57 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 10 | 2 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 1 | 7 / 0 | 78 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 8 | 4 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 35 | 5 | 61 | 183 / 286 | 65 % | 69 | 3 | 0 | 0 | 0 | 343 | 229 | 160 | 8 | 9 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 9 | 44 | 109 / 0 | 69 % | 54 | 1 | 0 | 0 | 0 | 246 | 143 | 137 | 7 | 4 |
| Pudotuspelit | 12 | 0 | 24 | 63 / 0 | 65 % | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 111 | 107 | 48 | 5 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 2 | 3 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 6 | 4 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 2 / 0 | 67 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 1 | 9 | 25 / 0 | 68 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 23 | 31 | 0 | 2 |
| Yhteensä | 41 | 10 | 79 | 202 / 301 | 64 % | 90 | 1 | 0 | 0 | 0 | 424 | 281 | 222 | 12 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 3 | 46 | 109 / 0 | 69 % | 49 | 0 | 0 | 0 | 0 | 201 | 190 | 92 | 13 | 21 |
| Pudotuspelit | 11 | 0 | 28 | 54 / 0 | 67 % | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 102 | 109 | 48 | 0 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 2 / 0 | 40 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 3 | 75 | 165 / 243 | 59 % | 78 | 0 | 0 | 0 | 0 | 306 | 304 | 141 | 13 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 57 | 121 / 0 | 65 % | 59 | 0 | 0 | 0 | 0 | 179 | 276 | 58 | 8 | 16 |
| Pudotuspelit | 9 | 2 | 13 | 49 / 0 | 70 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 56 | 114 | 7 | 1 | 2 |
| Itä-Länsi | 1 | 2 | 0 | 4 / 0 | 100 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 1 | 9 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 6 | 70 | 174 / 260 | 78 % | 76 | 0 | 0 | 0 | 0 | 248 | 391 | 74 | 9 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 4 | 42 | 105 / 0 | 61 % | 46 | 0 | 0 | 0 | 0 | 249 | 164 | 144 | 8 | 8 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 2 | 13 / 0 | 52 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 22 | 6 | 0 | 0 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 100 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 3 | 2 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 28 | 4 | 44 | 121 / 199 | 71 % | 48 | 0 | 0 | 0 | 0 | 273 | 189 | 152 | 9 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 10 | 0 | 5 | 27 / 0 | 54 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 61 | 7 | 8 | 10 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 8 | 19 / 0 | 70 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 51 | 2 | 5 | 10 |
| Yhteensä | 15 | 0 | 13 | 46 / 77 | 62 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 55 | 112 | 9 | 13 | 20 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 14 | 2 | 14 | 41 / 0 | 63 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 53 | 107 | 12 | 11 | 13 |
| Yhteensä | 14 | 2 | 14 | 41 / 65 | 63 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 53 | 107 | 12 | 11 | 13 |
Mynämäen Vesa
MyVe
Jyväskylän Kirittäret
Kirittäret
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...