Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 1 | 1 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 8 | 6 | 0 | 10 / 0 | 27 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 1 | 18 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 9 | 7 | 0 | 11 / 40 | 30 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 1 | 21 | 0 | 0 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 13 | 10 | 8 | 44 / 0 | 52 % | 20 | 2 | 0 | 1 | 0 | 113 | 26 | 69 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 13 | 11 | 3 | 31 / 0 | 41 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 98 | 7 | 67 | 3 | 1 |
| Yhteensä | 26 | 21 | 11 | 75 / 160 | 47 % | 34 | 2 | 0 | 1 | 0 | 211 | 33 | 136 | 3 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alkulohkot | 2 | 0 | 2 | 9 / 0 | 60 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 6 | 12 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 2 | 0 | 2 | 9 / 15 | 60 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 6 | 12 | 2 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 18 | 89 / 0 | 59 % | 24 | 1 | 0 | 1 | 0 | 249 | 64 | 160 | 3 | 0 |
| Pudotuspelit | 9 | 0 | 6 | 21 / 0 | 46 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 | 18 | 49 | 3 | 1 |
| Yhteensä | 35 | 5 | 24 | 110 / 197 | 52 % | 30 | 1 | 0 | 1 | 0 | 319 | 82 | 209 | 6 | 1 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 11 | 9 | 6 | 35 / 0 | 57 % | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 | 97 | 29 | 62 | 4 | 3 |
| Pudotuspelit | 13 | 8 | 2 | 51 / 0 | 61 % | 10 | 0 | 0 | 1 | 0 | 110 | 12 | 59 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 24 | 17 | 8 | 86 / 146 | 59 % | 26 | 1 | 0 | 1 | 0 | 207 | 41 | 121 | 5 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 18 | 9 | 80 / 0 | 57 % | 27 | 0 | 0 | 1 | 1 | 219 | 25 | 139 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 7 | 2 | 5 | 27 / 0 | 48 % | 8 | 1 | 0 | 0 | 0 | 66 | 17 | 39 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 3 | 3 | 5 | 18 / 0 | 86 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 8 | 32 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 32 | 23 | 19 | 125 / 217 | 64 % | 43 | 1 | 0 | 1 | 1 | 335 | 50 | 210 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 9 | 23 | 139 / 0 | 70 % | 33 | 1 | 0 | 0 | 0 | 325 | 60 | 186 | 5 | 3 |
| Pudotuspelit | 10 | 5 | 11 | 41 / 0 | 55 % | 19 | 3 | 0 | 2 | 0 | 94 | 27 | 53 | 2 | 1 |
| Halli-SM | 4 | 3 | 4 | 16 / 0 | 55 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 41 | 13 | 25 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 40 | 17 | 38 | 196 / 304 | 60 % | 59 | 4 | 0 | 2 | 0 | 460 | 100 | 264 | 7 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 2 | 16 | 82 / 0 | 63 % | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 194 | 53 | 112 | 4 | 4 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 12 | 46 / 0 | 67 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 116 | 32 | 70 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 33 % | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 29 | 3 | 28 | 129 / 203 | 54 % | 31 | 0 | 0 | 1 | 0 | 313 | 85 | 184 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 32 | 8 | 41 | 179 / 0 | 73 % | 50 | 1 | 0 | 0 | 0 | 395 | 131 | 216 | 5 | 7 |
| Pudotuspelit | 11 | 4 | 6 | 72 / 0 | 74 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 147 | 30 | 75 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 6 | 2 | 9 | 35 / 0 | 75 % | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 83 | 22 | 48 | 1 | 3 |
| Yhteensä | 49 | 14 | 56 | 286 / 389 | 74 % | 71 | 1 | 0 | 0 | 0 | 625 | 183 | 339 | 6 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 28 | 5 | 29 | 144 / 0 | 68 % | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 336 | 90 | 192 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 9 | 1 | 6 | 49 / 0 | 64 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 107 | 24 | 58 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 1 | 2 | 12 / 0 | 55 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 14 | 17 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 41 | 7 | 37 | 205 / 310 | 62 % | 45 | 1 | 0 | 0 | 0 | 472 | 128 | 267 | 6 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 21 | 10 | 14 | 64 / 0 | 50 % | 25 | 1 | 0 | 0 | 0 | 145 | 62 | 81 | 6 | 5 |
| Pudotuspelit | 8 | 3 | 5 | 30 / 0 | 64 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 54 | 47 | 24 | 2 | 2 |
| Halli-SM | 4 | 1 | 0 | 20 / 0 | 67 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 | 4 | 24 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 33 | 14 | 19 | 114 / 206 | 60 % | 34 | 1 | 0 | 0 | 0 | 243 | 113 | 129 | 8 | 7 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 8 | 18 | 114 / 0 | 68 % | 28 | 2 | 0 | 1 | 0 | 253 | 49 | 139 | 2 | 1 |
| Pudotuspelit | 10 | 3 | 3 | 39 / 0 | 59 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 87 | 24 | 48 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 3 | 1 | 2 | 10 / 0 | 71 % | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 17 | 5 | 7 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 39 | 12 | 23 | 163 / 248 | 66 % | 37 | 2 | 0 | 2 | 0 | 357 | 78 | 194 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 0 | 1 | 4 / 0 | 57 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 8 | 3 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 5 | 0 | 5 | 21 / 0 | 68 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 32 | 12 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 7 | 0 | 6 | 25 / 38 | 62 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 40 | 15 | 3 | 2 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 38 | 142 / 0 | 66 % | 44 | 4 | 0 | 0 | 0 | 229 | 228 | 87 | 12 | 13 |
| Pudotuspelit | 12 | 3 | 17 | 74 / 0 | 66 % | 24 | 4 | 0 | 0 | 0 | 134 | 87 | 60 | 4 | 4 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 43 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 6 | 2 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 3 | 8 / 0 | 73 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 18 | 3 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 41 | 5 | 58 | 227 / 347 | 62 % | 71 | 8 | 0 | 0 | 0 | 379 | 339 | 152 | 18 | 19 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 2 | 12 | 74 / 0 | 54 % | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 152 | 88 | 78 | 7 | 6 |
| Muut | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 7 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 23 | 2 | 13 | 77 / 140 | 65 % | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 156 | 95 | 79 | 7 | 6 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 5 | 32 | 112 / 0 | 59 % | 40 | 3 | 0 | 0 | 0 | 148 | 253 | 36 | 28 | 28 |
| Pudotuspelit | 10 | 3 | 4 | 28 / 0 | 55 % | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 39 | 11 | 1 | 2 |
| Yhteensä | 36 | 8 | 36 | 140 / 242 | 57 % | 47 | 3 | 0 | 0 | 0 | 187 | 292 | 47 | 29 | 30 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 11 | 40 / 0 | 42 % | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 70 | 84 | 30 | 5 | 5 |
| Pudotuspelit | 11 | 0 | 8 | 23 / 0 | 58 % | 10 | 2 | 0 | 0 | 0 | 36 | 33 | 13 | 3 | 3 |
| Yhteensä | 35 | 1 | 19 | 63 / 136 | 50 % | 22 | 2 | 0 | 0 | 0 | 106 | 117 | 43 | 8 | 8 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 19 | 0 | 13 | 28 / 0 | 49 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 64 | 74 | 36 | 6 | 6 |
| Pudotuspelit | 17 | 2 | 8 | 35 / 0 | 48 % | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | 72 | 25 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 36 | 2 | 21 | 63 / 130 | 49 % | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 124 | 146 | 61 | 10 | 10 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 16 | 1 | 16 | 24 / 0 | 53 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 52 | 73 | 28 | 13 | 12 |
| Pudotuspelit | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 17 | 1 | 16 | 24 / 51 | 27 % | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 | 74 | 29 | 13 | 12 |
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Imatran Pallo-Veikot
IPV
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Puna-Mustat, Helsinki
PuMu
Manse PP, Tampere
Manse
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...