Pesäpallokauden parhaita palkittu jo yli 80 vuotta – lähde mukaan juhlimaan Pesisgaalaan 2026
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 18 | 6 | 26 | 76 / 0 | 66 % | 32 | 0 | 3 | 0 | 0 | 135 | 101 | 59 | 11 | 6 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 17 | 45 / 0 | 61 % | 18 | 0 | 2 | 0 | 0 | 87 | 64 | 42 | 9 | 6 |
| Yhteensä | 28 | 7 | 43 | 121 / 190 | 63 % | 50 | 0 | 5 | 0 | 0 | 222 | 165 | 101 | 20 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 6 | 36 | 107 / 0 | 66 % | 43 | 1 | 0 | 0 | 0 | 197 | 138 | 90 | 11 | 10 |
| Pudotuspelit | 8 | 2 | 7 | 36 / 0 | 62 % | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 67 | 35 | 31 | 3 | 2 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 6 | 11 / 0 | 79 % | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 20 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 30 | 8 | 49 | 154 / 235 | 69 % | 58 | 1 | 0 | 0 | 0 | 280 | 193 | 126 | 14 | 12 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 7 | 37 | 113 / 0 | 67 % | 44 | 0 | 0 | 0 | 0 | 219 | 115 | 106 | 7 | 7 |
| Pudotuspelit | 8 | 0 | 13 | 27 / 0 | 47 % | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 58 | 49 | 31 | 1 | 3 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 1 | 2 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 4 | 0 | 5 | 13 / 0 | 54 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 17 | 11 | 2 | 1 |
| Yhteensä | 37 | 7 | 56 | 156 / 256 | 55 % | 63 | 0 | 0 | 0 | 0 | 306 | 182 | 150 | 10 | 11 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 2 | 39 | 122 / 0 | 62 % | 43 | 2 | 0 | 0 | 0 | 207 | 153 | 85 | 16 | 20 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 2 | 10 / 0 | 50 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 13 | 14 | 0 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 3 / 0 | 60 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 1 | 7 | 1 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 2 | 7 / 0 | 58 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 5 | 7 | 3 | 2 |
| Yhteensä | 32 | 2 | 43 | 142 / 235 | 57 % | 47 | 2 | 0 | 0 | 0 | 255 | 172 | 113 | 20 | 24 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 26 | 3 | 32 | 128 / 0 | 60 % | 37 | 2 | 0 | 0 | 0 | 225 | 186 | 97 | 8 | 9 |
| Pudotuspelit | 10 | 1 | 5 | 39 / 0 | 55 % | 7 | 1 | 0 | 0 | 0 | 75 | 44 | 36 | 5 | 5 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 3 / 0 | 50 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 8 | 2 | 2 | 2 |
| 16 | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 38 | 4 | 38 | 170 / 296 | 41 % | 45 | 3 | 0 | 0 | 0 | 308 | 238 | 138 | 15 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 2 | 25 | 95 / 0 | 56 % | 29 | 2 | 0 | 0 | 0 | 122 | 193 | 27 | 18 | 20 |
| Pudotuspelit | 3 | 1 | 1 | 15 / 0 | 58 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 20 | 2 | 0 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 20 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 1 | 3 |
| Muut | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 17 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 27 | 3 | 27 | 112 / 208 | 38 % | 32 | 2 | 0 | 0 | 0 | 141 | 219 | 29 | 19 | 24 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 32 | 85 / 0 | 49 % | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 142 | 173 | 57 | 13 | 14 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 2 | 11 / 0 | 52 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 24 | 12 | 0 | 1 |
| Halli-SM | 2 | 0 | 2 | 7 / 0 | 58 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 19 | 0 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 29 | 1 | 36 | 103 / 205 | 53 % | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 | 172 | 216 | 69 | 14 | 16 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 4 | 26 | 85 / 0 | 49 % | 31 | 1 | 0 | 0 | 0 | 163 | 148 | 78 | 9 | 11 |
| Pudotuspelit | 8 | 1 | 4 | 23 / 0 | 47 % | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 38 | 41 | 15 | 4 | 6 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 1 | 1 / 0 | 14 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Muut | 1 | 0 | 1 | 6 / 0 | 75 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 2 | 5 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 34 | 5 | 32 | 115 / 238 | 46 % | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 213 | 195 | 98 | 13 | 17 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 3 | 37 | 100 / 0 | 53 % | 41 | 1 | 0 | 0 | 0 | 187 | 148 | 87 | 14 | 17 |
| Pudotuspelit | 4 | 1 | 3 | 22 / 0 | 61 % | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 43 | 15 | 21 | 1 | 1 |
| Itä-Länsi | 1 | 0 | 0 | 1 / 0 | 25 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Halli-SM | 2 | 2 | 2 | 11 / 0 | 65 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 5 | 11 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 31 | 6 | 42 | 134 / 246 | 51 % | 50 | 2 | 0 | 0 | 0 | 253 | 171 | 119 | 15 | 18 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 22 | 1 | 24 | 70 / 0 | 53 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 108 | 142 | 38 | 27 | 30 |
| Yhteensä | 22 | 1 | 24 | 70 / 132 | 53 % | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 108 | 142 | 38 | 27 | 30 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 2 | 6 | 60 / 0 | 50 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 123 | 73 | 63 | 12 | 13 |
| Pudotuspelit | 3 | 0 | 0 | 7 / 0 | 50 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 6 | 7 | 1 | 1 |
| Yhteensä | 27 | 2 | 6 | 67 / 133 | 50 % | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 137 | 79 | 70 | 13 | 14 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 24 | 1 | 13 | 81 / 0 | 51 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 102 | 150 | 21 | 28 | 29 |
| Putoamispelit | 8 | 0 | 2 | 15 / 0 | 31 % | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 24 | 10 | 6 | 6 |
| Yhteensä | 32 | 1 | 15 | 96 / 207 | 41 % | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 127 | 174 | 31 | 34 | 35 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 20 | 0 | 11 | 40 / 0 | 48 % | 12 | 1 | 0 | 0 | 0 | 58 | 86 | 18 | 17 | 17 |
| Pudotuspelit | 7 | 0 | 3 | 11 / 0 | 39 % | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 26 | 8 | 5 | 5 |
| Yhteensä | 27 | 0 | 14 | 51 / 111 | 44 % | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 77 | 112 | 26 | 22 | 22 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 11 | 0 | 4 | 13 / 0 | 36 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 31 | 5 | 3 | 3 |
| Pudotuspelit | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 |
| Yhteensä | 12 | 0 | 4 | 13 / 38 | 18 % | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 33 | 5 | 5 | 5 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Runkosarja | 2 | 0 | 1 | 1 / 0 | 33 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | 1 | 0 | 0 |
| Pudotuspelit | 5 | 0 | 0 | 7 / 0 | 70 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 11 | 5 | 4 | 4 |
| Yhteensä | 7 | 0 | 1 | 8 / 13 | 52 % | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 15 | 6 | 4 | 4 |
| Sarjavaihe | O | L | T | KL | KL % | TT | K | HKV | KL L | KL T | S | KE | TE | SV L | SV E |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Putoamispelit | 1 | 0 | 0 | 0 / 0 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 1 | 0 | 0 | 0 / 1 | 0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kausi 2026 on saatu päätökseen ja mestarit ovat selvillä. Jännittävää ja ennätyksiä rikkonutta kautta juhlitaan Pesisristeilyllä Helsingistä Tukholmaan...
Uransa ensimmäiset pudotuspelit lukkarina naisten Superpesiksessä pelannut Matilda Niskakangas on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi. Vain...
Jussittaret Seinäjoelta on pesäpallon naisten Suomen mestari 49 vuoden tauon jälkeen. Viidennen ottelun ratkaisun iski supervuoroparissa Barona-jokeri Anni...